Xone Phone : Scorpio to sprzęt konsoli przeniesiony na nowy poziom • Eurogamer.net

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

W 2005 r. Microsoft wypuścił konsolę Xbox 360: sprzęt z wyprzedzeniem technologicznym co najmniej rok wcześniej, wprowadzając wielordzeniowy procesor CPU i najnowocześniejszą zaawansowaną technologię graficzną. PlayStation 3 pojawiło się rok później – absolutny wiek pod względem technologicznym – ale Xbox 360 wciąż świecił. Był to produkt firmy zdeterminowanej, aby zrobić wszystko, aby stworzyć najpotężniejszą konsolę do gier, jaką kiedykolwiek stworzono. Po błędach medialnych Xbox One i utracie przywództwa w zakresie wydajności, Project Scorpio powraca do tej zażartej determinacji, by stworzyć jak najlepsze pudełko. Jest to wynik zespołu Xbox, który ma coś do udowodnienia – dokładnie taką reakcję, na jaką liczyliśmy.

Zaproszenie Microsoftu do Digital Foundry, aby rozmawiać o technologii i wyłącznie ujawniać specyfikacje, jest odważnym, odważnym posunięciem, które jednocześnie podkreśla zaufanie właściciela platformy do nowego sprzętu i kontynuuje strategię informowania użytkowników z dużym wyprzedzeniem, w przeciwieństwie do starannego układania plany odsłonięte przez nieustępliwą, nieuchronną strugę wycieków. Taktyka zadziałała na E3 (choć kosztem irytacji niektórych właścicieli Xbox One i patrzenia na zapowiedź Xbox One S), i nadal się opłaca.

Więcej zasięgu projektu Scorpio

W ciągu jednego bardzo zatłoczonego dnia nieco ponad tydzień temu w ogromnym kampusie Redmond Microsoftu spotkałem architektów krzemowych, projektantów sprzętu, wiceprezesów korporacyjnych i samego P3: szefa Xboxa, Phila Spencera. Nie mogę wymyślić żadnego przykładu dostępu na tym poziomie przed wprowadzeniem nowego sprzętu, ale zasadniczo projekt Scorpio jest skierowany do zupełnie innego użytkownika niż potencjalni właściciele Xbox One S, dzięki czemu zasięg ten może być mniej wpływowy na sprzedaż istniejącego urządzenia. Obecnie Xbox One skłania się ku wartości, podczas gdy Scorpio będzie sprzętem z ceną premium. Wydaje mi się, że różnica cen będzie dość szeroka i że na widowni będzie mniej crossoverów niż w PS4 i Pro.

Wychodząc z mojej wizyty i rozmawiając z kolegami, główne pytania, które mi zadawano, dotyczyły głównie rzeczy, o których albo nie mogę rozmawiać, albo o których nie wiem. Jak to wygląda? Jak duże to jest? Jakie są gry? Jak się nazywa i ile to będzie kosztowało? W tym ostatnim punkcie możemy przynajmniej mieć pewne spekulacje. PS4 Pro został wydany za 349 USD / 399 USD. Scorpio ma większy procesor (najdroższa pojedyncza część dowolnej konsoli), 4 GB więcej pamięci, szybszy dysk twardy, napęd Blu-ray UHD i najnowocześniejsze rozwiązanie chłodzące. Wszystko to sumuje się łącznie do zestawienia materiałów i jeśli będę musiał zgadywać – i podkreślę, że nie jest to oparte na niczym, co mogłem usłyszeć podczas mojej wizyty – projekt Scorpio będzie kosztował około 499 USD.

Jak to się nazywa? Znowu nie ma tu żadnych wskazówek od nikogo w Microsoft, poza tym, że mówi się dużo o tym, że Scorpio należy do „rodziny produktów Xbox One”, więc nie zdziwiłbym się, gdyby maszyna nazwana była odpowiednio. Podstawową koncepcją jest to, że Scorpio siedzi obok Xbox One, oferując te same gry, tę samą podstawową rozgrywkę, oddzielone nie tylko posiadaniem 1080p i wyświetlania 4K, ale także zaangażowaniem użytkowników w posiadanie najnowszej i najlepszej technologii. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem przesyłanie wiadomości do użytkowników 1080p – a także dostarczanie funkcji – jest bardziej precyzyjnie zdefiniowane – obszar, w którym Microsoft nauczył się także na błędach Sony z PS4 Pro.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=RE2hNrq1Zxs (/ embed)

Rich przedstawia wszystkie specyfikacje Scorpio w tej prezentacji wideo.

Project Scorpio vs PS4 Pro: różnica specyfikacji

Pomimo skali dzisiejszego ujawnienia, tak naprawdę nie wiemy że wiele więcej o tym, w jaki sposób oprogramowanie wieloplatformowe będzie się różnić w zależności od projektu Scorpio i PlayStation 4 Pro. Dowiedzieliśmy się o sześcioprocesorowym układzie GPU i ogromnym zwiększeniu przepustowości pamięci i właśnie to dostarczył Microsoft. Domyślamy się na 12 GB GDDR5 (dość wyraźnie oznakowane w oryginalnej wersji E3), a to oznacza, że ​​wersje Scorpio skorzystają z tekstur o wyższej rozdzielczości, tam gdzie są one dostępne. To, co popełniliśmy źle, było w składzie GPU. Przewidywaliśmy wolniejszy, ale szerszy procesor graficzny, aby dostać się do sześciu teraflopów. Zamiast tego Microsoft przeciwstawił się ograniczeniom obecnej generacji i na nowo zdefiniował sposób budowania konsol w celu przyspieszenia taktowania zegara bliżej komputerów stacjonarnych – to wspaniałe osiągnięcie.

W rezultacie, na poziomie podstawowym, spodziewamy się wydań stron trzecich, w których Scorpio cieszy się wyższą rozdzielczością i bardziej szczegółową grafiką, ale skala różnicy jest czymś, na co nie możemy wyciągnąć ostatecznych wniosków, dopóki nie zobaczymy gier. Najlepszym scenariuszem dla Microsoftu jest to, że dostosowanie procesora i procesora graficznego – wynikające bezpośrednio z szczegółowej analizy istniejących silników gier – przyniesie przepaść w wynikach jeszcze szerszą niż w przypadku często spotykanych wersji Xbox One / PS4 na wiele platform.

Jeśli weźmiemy twierdzenia Microsoftu za wartość nominalną, nie ma powodu, dla którego wszystkie tytuły działające w rozdzielczości 1080p na Xbox One nie powinny być odtwarzane w natywnej rozdzielczości 4K – a demo Forza Motorsport, które widziałem, przedstawia przekonujące dowody na poparcie tego. Być może jednak bardziej pouczające będą gry innych producentów 900p (w których podstawowy PS4 zazwyczaj osiąga pełne 1080p). Microsoft twierdzi, że chociaż prace związane z portowaniem będą bardziej zaangażowane, one również powinny trafić w natywną 4K. Jednak, podobnie jak PS4 Pro, GPU ma sprzętową obsługę szachownicowania i innych technik efektywnych pod względem pikseli, które Microsoft spodziewa się wprowadzić na niewielką liczbę gier na Xbox One, które spadną poniżej 900p.

Główne pytanie brzmi: biorąc pod uwagę grafikę w wyższej rozdzielczości (która niewątpliwie coś zmieni), czy będziemy w stanie odróżnić gry Scorpio od wersji Pro? Oczywiście wyniki różnią się w zależności od treści, ale PS4 Pro udowodnił, że szachownica, zaawansowane techniki antyaliasingu, czasowe super-próbkowanie i rozdzielczość dynamiczna znacznie przyczyniają się do zlikwidowania luki między subnatywnymi rozdzielczościami ultra HD a prawdziwą 4K doświadczenie, do którego dąży Microsoft. Jednak z drugiej strony, nie był to w pełni sukces: Pro wydał kilka zbyt wielu prostych wydań 1440p, podczas gdy rzeczywiste, burzliwe burze, własne pokazy HDR 2160p były rzadkie. Przynajmniej wariancja będzie sprowadzała się tylko do rozdzielczości i liczby klatek na sekundę – ponowne uruchomienie 4K 4K Face-Offów obecnej generacji Xbox One – ale tym razem na korzyść Microsoftu. Nie lekceważ jednak znaczenia dodatkowej pamięci. Tekstury 4K już robią zauważalną różnicę w tytułach takich jak Rise of the Tomb Raider, nawet jeśli używasz trybu ultra HD w rozdzielczości 1080p.

mobo
Ekskluzywne spojrzenie na ostateczną płytę główną Project Scorpio. Kliknij na obrazek powyżej, aby obejrzeć sprzęt w wyższej rozdzielczości.

Project Scorpio vs PC: metalowa konstrukcja kontra brutalna siła

Najbliższym odpowiednikiem procesora graficznego PlayStation 4 Pro w przestrzeni PC, pod względem czystej wydajności, jest Radeon RX 470 lub podkręcony RX 480 – obie karty głównego nurtu. Ten ostatni produkt zwykle przetaktowuje się, aby uzyskać takie same wyniki obliczeń sześciu teraflopów, jak Project Scorpio. Jednak porównania teraflop tutaj po prostu nie odzwierciedlają rzeczywistych wyników. Z jednym lub dwoma wyjątkami, techniki skalowania „następnej generacji” stosowane na PS4 Pro nie występują zwykle w przestrzeni komputera – i na komputerach na poziomie oprogramowania, które mogą przynoszą świetne rezultaty, wciąż widoczne tylko w niewielkiej liczbie gier. W obu przypadkach oczekujemy, że sytuacja szybko się zmieni, ale sedno jest takie, że w tej chwili konsole są w stanie generować świetne wyniki 4K, nawet jeśli techniczny manewr niezbędny do osiągnięcia tego oznacza, że ​​nie jest to ściśle „właściwe” natywna rozdzielczość ultra HD. Oznacza to większy zwrot z inwestycji przy zakupie konsoli.

Najważniejsze jest to, że sześć teraflopów Scorpio prawie na pewno pójdzie znacznie dalej niż odpowiednik na PC. Zapytałem Microsoft o to konkretnie, a oni podnoszą szereg dobrych argumentów, które zdecydowanie uzasadniają tę sprawę. Po pierwsze, że ich kompilator modułu cieniującego jest znacznie wydajniejszy niż odpowiedniki na PC (traktuj shadery jako natywny kod GPU). Po drugie, zwracanie się do sprzętu bezpośrednio za pomocą interfejsu API i dostęp do rozszerzeń GPU dla konsoli ponownie zwiększa zaletę stałej platformy. I wreszcie, wskazują na swoje oprogramowanie optymalizacyjne – PIX (Performance Investigator for Xbox) – jako narzędzie, które zapewnia ścieżkę do optymalizacji specyficznych dla konsoli, których PC po prostu nie może uzyskać.

Z tego, co do tej pory widziałem, istnieją pewne dowody, że prawdziwa wydajność Scorpio 4K może stanowić wyzwanie dla takich jak GTX 1070 Nvidii i sprzętu klasy Fury X AMD. Widziałem nową konsolę Microsoftu z 6-poziomowym doświadczeniem Forza Motorsport zablokowanym na 4K60 na ekwiwalencie ultra ustawień PC – podkręcenie ustawień jakości do nieprzyzwoitych poziomów było jedną z pierwszych rzeczy, które deweloper Turn 10 zrobił w obliczu ogromnej ilości nadmiaru pozostawionego po prostym porcie Xbox One. Z braku zainteresowania przetestowaliśmy Forza 6 Apex z podobnymi ustawieniami w 4K na GTX 1060, 1070 i 1080. Ramki zostały upuszczone na GTX 1060 (i wiele z nich, gdy pojawiły się mokre warunki pogodowe), podczas gdy GTX 1070 był stabilny tylko z najbardziej intensywne warunki pogodowe powodujące spadek wydajności. Tylko GTX 1080 był całkowicie solidny we wszystkich przypadkach testowych. To tylko jeden punkt danych, a stopień, w jakim kod jest w ogóle porównywalny, jest dyskusyjny, ale z pewnością nie szkodzi to wiarygodności Scorpio: Forza 6 Apex otrzymał wiele pochwał za jakość swojego portu PC.

Podsumowując: gry komputerowe muszą ewoluować, aby bardziej efektywnie radzić sobie z 4K, aby obniżyć koszty sprzętu GPU w celu skutecznego i konsekwentnego zasilania ekranu ultra HD w najnowszych grach. Prowadzą tu najlepsze tytuły na konsolę, i jest to tradycja, której kontynuacji oczekujemy w Project Scorpio. Jeśli gry innych firm osiągną wyniki, które widzieliśmy, w których gry w rozdzielczości 900p i 1080p są skalowane do natywnej rozdzielczości 4K, porównania ze sprzętem komputerowym okażą się absolutnie fascynujące. Jeśli procesor graficzny Scorpio może utrzymać natywną rozdzielczość 4K i przekazywać wyniki na poziomie równym lub lepszym niż GTX 1070, jest to bardzo dobry wynik dla konsoli.

silnik skorpiona
Silnik Scorpio firmy Microsoft cieszy się dominacją nad PS4 Pro we wszystkich obszarach – pamiętaj jednak, że większy procesor jest droższą propozycją. Nowa konsola prawie na pewno będzie miała wyższą cenę.

Cztery filary Scorpio i odnowiona ostrość 1080p

Zanim rozpoczęły się głębokie nurkowania sprzętowe, Mike Ybarra, wiceprezes korporacyjny Xbox i Windows Gaming Platform, wpadł, by opisać coś, co nazwał „czterema filarami” stojącymi za Scorpio: odzyskanie serc i umysłów programistów, dostarczanie wystarczającej mocy do przekazania wspaniałe wrażenia „prawdziwej 4K”, zapewniające pełną kompatybilność z istniejącym sprzętem i oprogramowaniem (i lepsze działanie starych gier) i – co najważniejsze – upewnienie się, że Scorpio może „oświetlić” telewizory 1080p.

Żeby było jasne, Microsoft nadal spodziewa się sprzedać więcej konsol Xbox One niż Scorpio, a starsza technologia jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem dla wyświetlaczy Full HD, ale posiadacz platformy wyraźnie spojrzał na upowszechnienie PlayStation 4 Pro – bardzo silny z istniejącymi Użytkownicy ekranów 1080p – i zdecydowali, że wymagana jest zmiana strategii. W zeszłym roku na E3 szef Xbox, Phil Spencer, umieścił Scorpio jako konsolę 4K, choć późniejsze komentarze bardziej wyrównywały zalety i wady dla tych, którzy trzymają się istniejących wyświetlaczy. To właściwy krok, ponieważ uważam, że gracze będący podstawowymi graczami mają większe szanse na ulepszenie swoich konsol niż wyświetlaczy, przynajmniej w krótkim okresie.

W przypadku niektórych tytułów na PS4 Pro głośno krytykujemy tryby gry zablokowane na określonych typach wyświetlaczy. Jeśli tytuł ma tryb wysokiej rozdzielczości, użytkownicy ekranów 1080p powinni uzyskać super-próbkowanie – co nie zawsze się zdarza, nawet w grach firmowych Sony. Częścią zobowiązania Microsoftu wobec użytkownika 1080p jest to, że super-próbkowanie dzieje się po wyjęciu z pudełka – jeśli tytuł Scorpio działa w wyższej rozdzielczości renderowania, musi próbkować w dół dla ekranów Full HD. Podobnie liczba klatek na sekundę w grze musi być taka sama lub szybsza niż w przypadku standardowych gier na Xbox One. Mamy nadzieję, że rzeczywiście zobaczymy płynniejsze działanie. (AKTUALIZACJA: Zaktualizowaliśmy ten akapit, aby wyjaśnić, że próbkowanie w dół odbywa się na poziomie systemu, więc programista nie musi go wdrażać).

Na poziomie sprzętowym Microsoft jest pewien jakości skalera wbudowanego w procesor wyświetlacza Scorpio. Został on ulepszony w stosunku do Xbox One S, aby „obsługiwać wymagania dotyczące przepustowości i jakości 4K”, przy użyciu wysokiej jakości sześciokrotnie ustawionego pionowego i poziomego filtra Lanczos. W porównaniu z natywnym wyjściem 1080p na Xbox One, super-próbkowanie to świetna funkcja: antyaliasing nie ma sobie równych, ta sama jakość filtrowania tekstur poprawia się wraz z większą rozdzielczością (dla danego obszaru ekranu próbka tekstury jest większa ), a sztuka jest bogatsza dzięki wykorzystaniu bardziej szczegółowych zasobów tekstur.

Nacisk Microsoftu na supersampling 1080p jest w rzeczywistości bardziej obejmujący, niż się wydaje, i jest to dobra wiadomość dla użytkowników wszystkich ekranów. Były przypadki gier na PS4 Pro z trybami wyższej wydajności 1080p dostępnymi tylko wtedy, gdy front-end jest ustawiony na wyjście Full HD – No Man's Sky i The Last Guardian to dwa przykłady tego. Jeśli zamiast tego Twój Pro jest ustawiony na 4K, możesz nigdy nie wiedzieć, że istnieje alternatywny tryb o wyższej wydajności. Ze Scorpio wszystko Tryby gry – rozdzielczość, wydajność lub inne – muszą być dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wyświetlacza, do którego konsola jest podłączona. Ta filozofia odzwierciedla od dawna pogląd Digital Foundry i, mam nadzieję, że tytuły na PS4 Pro również będą podobne.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=4DTmWDhSHC4 (/ embed)

Scorpio skutecznie ma własny tryb doładowania. Płynniejsza wydajność, ulepszone filtrowanie tekstur, szybsze czasy ładowania i brak rozrywania sprawiają, że gry Xbox One wyglądają lepiej.

Czy to koniec tradycyjnej generacji konsoli?

Podejrzewamy, że istnieje różnica w opiniach między Sony a Microsoft. W ubiegłym roku Mark Cerny nakreślił linię na piasku – PS4 i Pro były tej samej generacji i potrzebowalibyśmy radykalnej aktualizacji procesora, GPU, pamięci i pamięci, aby uzasadnić przyszłą PlayStation 5. Komentarze Mike'a Ybarry na temat użytkowników chcących najnowsze technologie szybciej sugerują coś innego.

Nasze podejście? Perspektywa Marka Cerny'ego jest prawdopodobnie idealna i bardziej zgodna z oczekiwaniami głównego gracza, ale Mike Ybarra sugerujący częstsze odświeżanie konsoli bardziej pasuje do rzeczywistości produkcji konsoli. Prawo Moore'a zwalnia. Skok 6x do 8x mocy konsoli co pięć lat wygląda coraz mniej opłacalnie, więc powinniśmy spodziewać się częstszych, bardziej iteracyjnych aktualizacji. Jednak porównywanie tego z cyklem aktualizacji telefonu komórkowego nie jest tym, co widzę. Nowa konsola z przyspieszeniem 2x-3x co trzy do czterech lat wydaje się bardziej prawdopodobna, w oparciu o aktualne trendy.

Zazwyczaj dwa aspekty określają poprawę mocy konsoli – innowacyjny projekt i możliwość zmniejszenia tranzystorów za pomocą najnowszych technologii wytwarzania półprzewodników. Według mojej oceny, istnieje wiele możliwości dostrzeżenia poprawy wydajności za pośrednictwem tego pierwszego, ale ten drugi będzie trudny. PS4 i Xbox One wprowadzono na rynek w 2013 r. I wykorzystano technologię wytwarzania chipów 28 nm – po raz pierwszy zastosowaną na kartach graficznych PC w 2011 roku. Zastępczy proces Finnet 16 nm zastosowany zarówno w Pro, jak i Scorpio stał się opłacalny dopiero pięć lat później – i zaryzykuję że bez tego obie konsole nie byłyby opłacalne. 10nm zaczyna się teraz pojawiać, ale może nie być odpowiedni dla konsol, a 7nm już za kilka lat. Mając to na uwadze, bardziej iteracyjne premiery konsoli mogą być jedynym sposobem na dostarczenie lepszego sprzętu graczom żądnym technologii, ale mimo to coroczne lub dwuletnie aktualizacje są bardzo mało prawdopodobne.

Losy środkowej generacji odświeżania w dłuższej perspektywie pozostaną do zobaczenia, ale tu i teraz przejście na technologię wyświetlania 4K jest z pewnością wystarczającym powodem do wprowadzenia urządzeń takich jak Scorpio i Pro na rynek. Przejście na telewizory Ultra HD to najlepsza szansa, że ​​Microsoft będzie musiał rozpocząć częstszy cykl aktualizacji konsoli. Dla tych, którzy wahają się przed zakupem w tym roku, być może nie do końca przekonanych przez 4K, zachęcam do sprawdzenia Horizon Zero Dawn działającego w HDR na wyświetlaczu 4K OLED LG lub ZD9 Sony. Jest to wyjątkowa prezentacja technologiczna działająca na najlepszych dostępnych obecnie ekranach i wygląda niesamowicie.

Po wizycie Microsoftu nie mam wątpliwości, że Project Scorpio będzie świetnym sprzętem. Xbox One S wykroczył poza to, czego oczekujemy od „smukłej” konstrukcji drugiej generacji – w pewnym sensie zespół Xbox odzyskał mojo sprzętowe. Ale technologia, kunszt i dbałość o szczegóły w całym nowym urządzeniu to po prostu pierwsza klasa (jedyną nieznaną z mojej perspektywy pozostałą hałas wentylatora). Można śmiało powiedzieć, że dzięki Xbox One Microsoft stracił wiodącą pozycję technologiczną w stosunku do Sony i PlayStation 4. Projekt Scorpio jest naprawdę właściwą reakcją zespołu Xbox w obliczu sukcesu Sony: pod wieloma względami jest to projekt sprzętu konsoli nowy poziom, ze skrupulatnym ukierunkowaniem na przemawianie do podstawowego gracza.

Co więcej, dręczące czekanie zaczyna widzieć, co Scorpio może zrobić tam, gdzie naprawdę się liczy: jego gry muszą być na tym samym poziomie, co sprzęt.

O projekcie Scorpio dowiedzieliśmy się podczas ekskluzywnej odprawy w siedzibie Xbox. Microsoft zapłacił za podróż i zakwaterowanie.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *