Xone Phone : Znikający: obrońcy Ghany stają w obliczu nowych zagrożeń w walce z przełowieniem | Środowisko

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

jaW ciasnym salonie na ulicy w Akrze Bernard Essien wyciąga kartkę papieru – oświadczenie podpisane przez jego starszego brata Emmanuela i skierowane do policji Ghany. Dwa tygodnie przed 28-letnim Emmanuelem zaginął na morzu, jego ręcznie napisane konto i towarzyszący mu materiał wideo rzekomo nielegalne połowy trawlerem, nad którym pracował. Jeśli zarzut zostanie potwierdzony, kapitan statku zostanie ukarany minimalną grzywną w wysokości 1 miliona dolarów.

Emmanuel Essien był obserwatorem połowów, jednym z głównych obrońców Ghany przed kryzysem przełowienia, który należy do najgorszych w Afryce Zachodniej. Nielegalne i destrukcyjne praktyki trawlerów będących własnością zagraniczną powodują drenaż gospodarki Ghany w wysokości około 50 milionów funtów rocznie. Wzdłuż 350-milowego wybrzeża przełowienie doprowadziło małe gatunki pelagiczne zwane „ludzką rybą”, podstawową dietą, na skraj zapaści.

W 2015 r., W ramach projektu Banku Światowego o wartości 55 mln USD, Ghana umieściła obserwatora na każdym trawlerze przemysłowym, aby zbierać dane i zgłaszać naruszenia przepisów dotyczących rybołówstwa. Na całym świecie praca tych obserwatorów staje się coraz bardziej niebezpieczna. W 2017 r. W raporcie Human Rights At Sea stwierdzono sześć przypadków zaginięcia obserwatorów na Pacyfiku. Stwierdzono, że ich praca była utrudniona przez „nieodpowiednią ochronę prawną” i „fizyczne zagrożenie”.

Według jego brata pilność Essiena sprawiła, że ​​stał się popularny w komisji ds. Rybołówstwa. Jego raport na temat przedostatniego statku, nad którym pracował, z 24 czerwca, zakończył się: „Pokornie błagam policję o dalsze dochodzenie”.

Ale jego zniknięcie 5 lipca z trawlera o nazwie Meng Xin 15, a także fakt, że władze nie dowiedziały się, co się stało, zdewastowały jego rodzinę i zszokowały społeczność rybacką Ghany.

Na Obserwator śledztwo ujawniło poważne zarzuty dotyczące przemocy, zażywania narkotyków i przekupstwa na pokładzie floty przemysłowej, która przetacza tę część Afryki Zachodniej. Wywiady z rybakami, obserwatorami i źródłami w komisji sugerują, że przestępczość jest ignorowana, co rodzi pytania o to, czy życie obserwatorów jest zagrożone.

Ghana

Rodzina Essien nie jest bliżej poznania prawdy. Bernard, fryzjer, stracił na wadze i ma problemy ze snem, odkąd zniknął jego brat. Wszyscy spojrzeli na Emmanuela, głównego żywiciela rodziny. Cztery miesiące później jego córka, Faustyna, sześć lat, ciągle o niego prosi, podczas gdy jego syn, Takyi, 12 lat, i jego czterej bracia i dwie siostry czekają na odpowiedzi.

„Maluch ciągle zadaje pytania”, powiedział 34-letni James, starszy brat Essien. „Mówimy jej, że jej ojciec poszedł do pracy i nie wrócił. Moja mama wciąż do mnie dzwoni, mówiąc: „Czy słyszałeś od policji? Powiedz im, żeby przyprowadzili mojego syna. „Czekamy na wyniki dochodzenia. Wszyscy próbujemy sobie z tym poradzić. ”

Raport z dochodzenia, który nie został opublikowany, jest teraz z prokuratorem generalnym.

Rodzina mówi, że to trwa zbyt długo.

Essien został zaginiony 5 lipca, po tym, jak nie wrócił do kabiny, którą dzielił z trzema chińskimi załogami – głównym oficerem, drugim oficerem i kucharzem. Dochodzenie policyjne nie wykazało „żadnych oznak przemocy ani niczego obciążającego”.

Emmanuel Essien zaginął w trawlerze Meng Xin 15 w dniu 5 lipca 2019 r.

Emmanuel Essien zaginął w trawlerze Meng Xin 15 w dniu 5 lipca 2019 r.

„Nie wierzę, aby rząd i władze doceniały pracę, którą wykonywał mój brat” – powiedział James. „Gdyby tak zrobili, przywiązaliby wagę i pilność do śledztwa. Nic nie wiemy Nie rozumiemy, jak to może potrwać tak długo ”.

Essien był zagrożony, jak twierdzi jego rodzina, za zgłoszenie nielegalności trawlerom i już miał rzucić palenie.

„Były dni, kiedy wrócił i powiedział, że się martwi”, powiedział 24-letni Bernard, najmłodszy brat. „Zadaniem obserwatora jest upewnienie się, że przestrzegają prawa. Były momenty, gdy kierujący jednostką byli na niego źli za to, że to zrobił. Powiedzieli mu, żeby tego nie robił. Powiedział mi, że to trudne. Nie był wygodny. Powiedział, że to niebezpieczna praca.

W hotelu w Akrze kilku trawlerów z Tema, 15 mil na wschód od miasta, przemawiało pod warunkiem zachowania anonimowości. Nielegalne połowy są powszechne, powiedzieli, potwierdzając doniesienia o ukierunkowaniu małych ryb pelagicznych lub „saiko” przez trawlery, nielegalny handel ujawniony w tym roku przez Environmental Justice Foundation. Mówili, że dwóch z nich było świadkami przyjmowania łapówek przez obserwatorów. Część została pobita przez chińską załogę – szacuje się, że 90% statków należy do Chińczyków.

„Obserwatorzy zgłaszają złe zachowanie” – powiedział jeden rybak. „To jak bycie szpiegiem. Kiedy usłyszeliśmy o zaginięciu obserwatora, byliśmy bardzo niezadowoleni. To jest bardzo niebezpieczne."

Rybacy zgodzili się, że nie było łatwo po prostu wypadnąć za burtę. „To byłoby bardzo trudne” – powiedział jeden z nich. „Nie pracuje na pokładzie jak rybacy.”

James zgadza się: „Nie wierzę, żeby mój brat rzucił się z łodzi do morza. Nie ma mowy, żeby to zrobił. Podejrzewam, że podjęto skoordynowaną próbę zdjęcia go. Zamierzał napisać raport. Być może była różnica zdań. Być może Chińczykom się to nie podobało ”.

Bernard Essien, który powiedział, że jego brat Emmanuel planuje rzucić pracę. „Były dni, kiedy wrócił i powiedział, że się martwi”.Bernard Essien, który powiedział, że jego brat Emmanuel planuje rzucić pracę. „Były dni, kiedy wrócił i powiedział, że się martwi”. Zdjęcie: Dennis Akuoku-Frimpong / The Guardian

Meng Xin 15 należy do chińskiego przedsiębiorstwa państwowego Dalian Meng Xin Ocean Fisheries, zgodnie z dochodzeniem prowadzonym przez China Dialogue Ocean, który stwierdził, że flota popełniła 16 przestępstw rybackich w Ghanie od 2016 r. Jego szczególny status jako „rybołówstwa przybrzeżnego” przedsiębiorstwo ministerstwa rolnictwa ”zapewnia dostęp do dotacji i zwolnień podatkowych.

Jeden z byłych obserwatorów rybołówstwa powiedział, że rzucił pracę po usłyszeniu o Essien. "To nie jest bezpieczne. Kiedy dowiedziałem się, że Emmanuel zaginął, pomyślałem, że to samo może mi się przydarzyć. ”

Pokazując na telefonie zdjęcie członka załogi wyrzucającego kosz ryb za burtę, powiedział, że musi wykonywać swoje obowiązki potajemnie. „Muszę się ukryć, kiedy robię zdjęcia, ponieważ jeśli mnie zobaczą, mogą mnie uderzyć”.

Obserwatorzy dzielili kabinę z chińską załogą, która była bliższa kierownictwu niż ich odpowiedniki z Ghany. Powiedział, że było około 20 Ghańczyków i sześciu Chińczyków, w tym kapitan i pierwszy oficer.

Źródło przyznało kiedyś, że bierze od kapitana łapówkę w wysokości 1000 cedrów (około 140 funtów lub dwie trzecie jego miesięcznej płacy), aby nie zgłaszać nielegalnego przeładunku ryb pelagicznych.

Uznano niebezpieczeństwa związane z pracą dla organów ścigania, na morzu, ale bez ochrony. Źródło w jednostce monitorującej, nadzorującej i kontrolnej komisji ds. Rybołówstwa powiedziało, że obserwatorzy są ostrzegani o „wrogości” na statkach. Źródło powiedziało: „Mówimy im, nie narażajcie się zbytnio. W tym sensie, że na pokładzie statku nie ma policjantów. Wszyscy chłopcy palą trawkę. Chińczycy zawsze piją whisky. Sytuacja jest bardzo wroga. ”

Kiedy filmują domniemane nielegalności, grozi im „przez większość czasu”. Źródło dodał: „To bardzo niebezpieczna praca”.

Około 80–90% zgłoszeń obserwatorów zawierało dowody obciążające nielegalne połowy. Pomimo takich zarzutów, tylko 23 trawlery zostały ukarane za nielegalne połowy w 2018 r., A źródła były przedmiotem ingerencji politycznych, według źródła komisji. „Wybieramy obserwatorów… ale politycy dzwonią do naszych szefów i mówią nam: Nie ścigaj tych ludzi ”.”

Rząd Ghany nalegał, aby raporty obserwatorów były badane, a ściganie kontynuowane, ale odmówiło podania jakichkolwiek danych. W ubiegłym miesiącu, co uznano za znak, że Ghana zaczyna działać, trawler został ukarany grzywną w wysokości 1 miliona dolarów za złowienie prawie 14 ton małych ryb pelagicznych w ciągu jednego dnia. Była to pierwsza taka grzywna na mocy ustawy o rybołówstwie z 2014 r.

Na początku tego roku Bank Światowy podkreślił „słabe zaangażowanie” Ghany w zmniejszenie liczby trawlerów przemysłowych i „mniej niż uzgodnioną” skalę egzekwowania prawa, w tym „częściowe ściganie przestępstw i pobieranie kar”.

Dyrektor wykonawczy ds. Rybołówstwa w Ghanie, Michael Arthur-Dadzie, powiedział, że jego jednostka monitorująca próbowała zbadać zarzuty przekupstwa i wymuszeń, ale oficerowie nie uzyskali „bardzo potrzebnej współpracy”.

„Dlatego te zarzuty pozostają” – powiedział. Nie wiedział o żadnym obserwatorze zgłaszającym, że grożono mu filmowaniem lub przemocą ze strony chińskiej załogi, a także nie był świadomy, że załogi są zmuszane do nielegalnych połowów.

Zapytany, czy jego brat wyraził strach przed pracą, Bernard powiedział: „Nie powiedział, że się boi. Ale był zmartwiony. Po jego ostatniej podróży, ale jedna, nasza siostra zapytała go, dlaczego. Powiedział: „Jest krew, jest cała krew”. Ale nie powiedziałby nic więcej. ”

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *