Drone XPro : NASA i MIT tworzą projekt skrzydła przekształcającego

:

obrazEli Gershenfeld, NASA Ames Research Center

NASA nie jest obca transformacji samolotów. Zastanów się nad dziesięciosilnikowym dronem o nazwie Greased Lightning, który może zmienić tryb VTOL w tryb rejsowy podczas lotu.

Nowy projekt NASA i MIT bada dalej zmieniające kształt samoloty, ale z wyraźnie innego kierunku. Ta nowa technologia skrzydeł, złożona z setek identycznych elementów, stanowi podstawę dla samolotów z elastycznymi skrzydłami, które dynamicznie przekształcają się w locie, aby stworzyć optymalny kształt w ich chwilowych warunkach lotu.

Przedstawione w czasopiśmie Inteligentne materiały i struktury, a według MIT News podejście polega na zbudowaniu jednej powierzchni skrzydła z serii formowanych wtryskowo struktur wykonanych z żywicy polietylenowej, które są pokryte warstwą materiału polimerowego. Tworzy to lekką i elastyczną strukturę, która może być przekształcana i zmieniana podczas lotu. Dzięki poprawieniu elastyczności określonych struktur w określonych lokalizacjach naukowcy mogli dostosować reakcję skrzydła na warunki przepływu powietrza, aby automatycznie przekształcił się w idealny aerodynamiczny kształt dla różnych etapów lotu, takich jak start i przelot.

obrazKenny Cheung, NASA Ames Research Center

Jako inżynier badań Nicholas Cramer z NASA Ames, główny autor artykułu, wyjaśnia w MIT News: „Jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność, dopasowując kształt do obciążeń pod różnymi kątami ataku. Jesteśmy w stanie uzyskać dokładnie takie samo zachowanie zrobiłbyś to aktywnie, ale zrobiliśmy to pasywnie. ”

Naukowcy przetestowali ręcznie wykonany model w tunelu aerodynamicznym NASA w Langley Research Center. W końcu mają nadzieję, że roboty mogą podjąć się brudnych prac budowlanych. Biorąc pod uwagę, że konstrukcja jest modułowa, a podjednostki strukturalne są tanie w produkcji, takie podejście może również znacznie ułatwić prototypowanie nietypowych, ale być może bardziej aerodynamicznych konstrukcji skrzydeł.

W międzyczasie elastyczne materiały stają się coraz bardziej tradycyjne, a tak zwane skrzydełka „flexfoil” zastępują wcześniej sztywne klapy i lotki bezspoinową strukturą, która może pomóc poprawić niezawodność i żywotność poprzez rozłożenie naprężeń na cały element. na równi.

Bez względu na to, jak wygląda przyszłość lotu, możesz się założyć, że będzie on znacznie bardziej elastyczny niż obecnie.

Źródło: MIT News

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *