Xone Phone : Warto grać | Recenzja PC – „Catherine Classic”

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Kiedy Katarzyna został pierwotnie wydany w 2011 roku, uznano go za nietypowy dla Atlusa. Połowa gry była jak powieść wizualna, czego studio nigdy nie zrobiło. Druga połowa to tytuł układanki, który firma zrobiła to tylko raz jako gra zręcznościowa kilkadziesiąt lat temu. Gra się opłaciła, ponieważ fani uznali tytuł za intrygujący. Prawie osiem lat później gra została przeniesiona na PC pod pseudonimem Catherine Classic, i chociaż nastąpił postęp w gatunkach, tytuł jest nadal zabawny.

Przedstawiona jako odcinek fikcyjnego serialu pod tytułem „Golden Playhouse”, wcielasz się w rolę Vincenta, 32-letniego mężczyzny, który od dawna spotyka się z ukochaną Katherine. Podczas gdy Katherine zasugerowała, że ​​bierze ślub, pozostając napędzanym karierą, Vincent chce, aby wszystko pozostało takie samo. Ostatnio przeżywa dziwne sny, w których musi wspiąć się na dużą wieżę bloków lub zginąć, próbując. Samotni ludzie również umierali w tajemniczych okolicznościach, co doprowadziło Vincenta do przekonania, że ​​spotka go ten sam los. Na dodatek obudził się pewnego ranka w łóżku z kimś o imieniu Catherine, kobietą, która jest przeciwieństwem Katherine.

Twoja opinia o tej historii będzie zależeć od tego, czy chcesz, aby twoje historie były pełne niespodzianek. W porównaniu do takich jak Klub Literatury Doki Doki lub Normalny zgubiony telefon, możesz stwierdzić, które wybory prowadzą do którego zakończenia, a na pewno nie pomaga, że ​​twoje wybory są często natychmiast mierzone przez metr, aby poinformować Cię, czy to dobry, czy zły pomysł. Jednocześnie nie ma zbyt wielu historii, które mogłyby poradzić sobie z pojęciem relacji na poziomie bardziej dorosłym. To odświeżające, że masz do czynienia z prawdziwymi dorosłymi zamiast uczniami szkół średnich, a na pewno są pytania, które sprawią, że pomyślisz po zakończeniu gry. Chociaż wpływ opowieści z czasem zmniejszył się z powodu rozprzestrzeniania się gatunku powieści wizualnej na PC w ostatnich latach, tytuł nadal utrzymuje się wystarczająco dobrze.

Prawdę mówiąc, powieść wizualna nie jest całkowicie dokładna, ponieważ w końcu robisz wiele rzeczy poza segmentami puzzli. Tak, jest wiele przerywników i pól tekstowych do przejścia, ale wszystkie są w pełni animowane zamiast zdjęć reakcji postaci. Nadal masz dość odpowiedzi na pytania, ale możesz także poruszać się po środowisku i rozmawiać z ludźmi, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje w tym momencie. Możesz wypić drinka lub zagrać w podobną, ale inną grę zręcznościową wspinaczkową, jeśli chcesz. Jest to bardziej podobne do starej gry przygodowej typu „wskaż i kliknij”, ale elementy powieści wizualnej nadają jej większy nacisk na fabułę.

Historia może być ogromną częścią gry, ale element układanki jest również w równym stopniu reprezentowany. Każda łamigłówka jest zasadniczo wyścigiem na szczyt wieży, przy czym ograniczenie polega na tym, że możesz bezpiecznie wspinać się w górę i w dół, jeśli przejdziesz jeden blok na raz. Tworzenie ścieżek wymaga popychania lub ciągnięcia bloków w dowolnym z głównych kierunków, ale musisz pamiętać o wystarczającej ilości miejsca, aby przenieść dowolny blok. Pamiętaj, że bloki mogą upaść i całkowicie można złapać się w pułapkę, mając tylko kilka okazji, aby cofnąć ruch lub po prostu ponownie uruchomić układankę.

To, co sprawia, że ​​puzzle działają, to różne umiejętności, których używasz do ich rozwiązywania. Specjalne techniki nie są odblokowywane za pomocą zwykłych samouczków; musisz aktywnie szukać innych w świecie puzzli i pozwolić im cię uczyć. Bez względu na to, ile razy to robisz, magiczne jest tworzenie tymczasowych schodów w powietrzu. To samo dotyczy przesuwania się po krawędzi bloków lub ustawiania skomplikowanych ścieżek wspinaczkowych, aby zdobyć bonusy i dotrzeć do wyjścia. Wystarczy kilka poziomów, aby zrozumieć, dlaczego gra ma społeczność skoncentrowaną na dostarczaniu każdej układance bardziej wyszukanych i efektownych rozwiązań.

To, co może sprawić, że niektórzy gracze przeklną te łamigłówki, to elementy zaprojektowane w celu wywołania paniki. O ile nie grasz w grę easy, przekonasz się, że podłogi spadają w dość szybkim tempie. Czasami będziesz miał czas na przemyślenia, ale przez większość czasu będziesz próbował spieszyć się, aby nie upaść. Na niektórych poziomach jest wystarczająco dużo owiec, aby były denerwujące, niezależnie od tego, czy są to niechęć do poruszania się, czy ich aktywna agresja wobec ciebie. Inne poziomy aktywnie cię ścigają, a po połączeniu wszystkich trzech elementów niektóre etapy są całkowicie frustrujące. To prawda, że ​​presja jest celowa i stanowi część uroku gry, ale nie zdziw się, jeśli zamkniesz grę na jakiś czas, abyś mógł oczyścić umysł i spróbować ponownie po uspokojeniu się.

Oprócz próby zobaczenia wielu zakończeń gry, istnieje kilka innych trybów dostępnych po pierwszym pobiciu tytułu. Jeśli zdobędziesz wiele złotych trofeów w trybie fabularnym, otworzysz tryb Babel, który pozwoli ci stawić czoła nawet trudniejszym etapom układanki. Jeśli wolisz, aby multiplayer był konkurencyjny, istnieje tryb Koloseum, który jest w zasadzie wyścigiem na szczyt wież. Tryb zapewnia mnóstwo zabawy, nawet jeśli ogranicza się do gry offline.

Jest jedna tajemnica dotycząca wydania tej gry, i dlatego pierwotna wersja została wydana na PC. Gracze na PC są wdzięczni za to, że wybrali dobrze znaną grę konsolową na wybraną przez siebie platformę, szczególnie z obietnicą 4K i innych poprawek, ale ta wersja wydaje się być nieodpowiednia, gdy już wiemy, że Katarzyna: całe ciało, reżyserska wersja gry, wypuszczana jest w tym samym roku na PS4. Ponieważ gracze na PC czekali już osiem lat na grę, jeszcze kilka miesięcy byłoby znośnych, gdyby oznaczało to uzyskanie ostatecznej wersji. Nie ma też słowa o tym, czy treść Całe ciało zrobi to później jako DLC. Ponownie, uzyskanie waniliowej wersji gry jest lepsze niż nic, ale decyzja jest nadal myląca.

Ogólna prezentacja była wcześniej bardzo dobra, a przejście na PC poprawiło nieco sytuację. Mianowicie, gra może osiągnąć 60 klatek na sekundę podczas gry raczej łatwo na maszynie o umiarkowanej specyfikacji. Poza tym grafika wygląda identycznie jak w starszych wersjach konsolowych, z wyjątkiem nierównej rozdzielczości, i to nie jest zła rzecz, ponieważ styl artystyczny gry jest absolutnie solidny z kilkoma ładnymi ozdobami. Po stronie audio muzyka pozostaje znakomita, zapewniając odpowiedni nastrój dla każdej sceny, a angielski głos jest tak dobry, jak zawsze. Po raz pierwszy gra po tej stronie stawu ma również japoński utwór wokalny i chociaż jest również doskonały ogólnie, gracze będą narzekać, że w niektórych scenach nie ma napisów, i jest kilka okazji, w których angielski utwór wokalny wpada chwilowo.

Catherine Classic może z czasem straciła trochę świeżości, ale pozostaje intrygującym tytułem dla tych, którzy szukają gry, która nie spełnia oczekiwań. Jego bardziej dorosły styl może wydawać się zbyt prosty dla niektórych, ale jest to coś, co próbuje niewielu powieści wizualnych. Zagadka związana z puzzlami pozostaje piekielnie trudna, ale nadal jest fajna, gdy nauczysz się wszystkich trików i poradzisz sobie z narzuconymi limitami czasowymi. Dla długoletnich fanów nie ma tu wielu rzeczy, które mogą Cię przywrócić, ale chyba że nie masz już swojego PS3 lub Xbox One do grania w wersję Xbox 360, Catherine Classic warto sprawdzić.

Wynik: 8,0 / 10

Więcej artykułów o Katarzyna

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *