Xone Phone : Nie daj się nabrać na te 10 oszustw finansowych

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Przez lata wielu pozbawionych skrupułów ludzi próbowało nakłonić mnie do rozstania się z gotówką. Jak dotąd żadnemu się nie udało. Ankieta w tym tygodniu mogłaby prawdopodobnie wyjaśnić, dlaczego: okazuje się, że „mili ludzie” są znacznie bardziej skłonni do oszustw finansowych niż mizantropowie tacy jak ja.

Zawsze zakładam, że każdy, kto dzwoni na mój telefon stacjonarny na zimno, jest oszustem; że każdy nieoczekiwany tekst lub wiadomość e-mail została wysłana z zamiarem popełnienia przestępstwa; oraz że każda inwestycja z „gwarantowanym zwrotem” jest gwarantowanym sposobem na utratę pieniędzy.

Według banku HSBC moja niezdolność do cierpienia głupców jest skuteczną obroną przed oszustwem. Badania opublikowane w tym tygodniu twierdzą, że ofiary oszustwa są o 10% „milsze” niż ci, którzy każą oszustom (grzecznie lub w inny sposób) zrobić to samo.

Prawie jedna trzecia osób, które padły ofiarą oszustów, powiedziała, że ​​uważały to za „zbyt ufne”, a co dziesiąta przyznała, że ​​głównym powodem ich oszustwa jest brak chęci bycia niegrzecznym.

Niezwykle HSBC postanowiło stworzyć „Nice Alert”, który będzie odtwarzany w oddziałach w Wielkiej Brytanii w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, ostrzegając ludzi przed „byciem zbyt miłym, jeśli chodzi o rozstanie z pieniędzmi lub danymi osobowymi”.

W tym sezonie złej woli pomyślałem, że podzielę się 10 powszechnymi oszustwami, na które przyzwoici ludzie – nawet czytelnicy FT – nadal zakochują się, aby pomóc tobie i twojemu powiedzieć o bahabie podobnej do Scrooge!

1 „Autoryzowane” oszustwo bankowe

Oszuści wykorzystali szereg wyrafinowanych metod, aby przekonać nieostrożnych klientów banków do „autoryzacji” ponad 350 milionów funtów przelewów online w zeszłym roku. Wiadomości tekstowe z banków nie są bezpieczne – oszuści mogą „sfałszować” numery, więc ich wiadomości pojawiają się w tym samym strumieniu, co autentyczne – i mogą również powodować, że połączenia telefoniczne pochodzą z numeru z tyłu karty bankowej. W razie wątpliwości rozłącz się i oddzwoń z innej linii. Zwykle tupot polega na tym, że dzwonią z wydziału oszustw banku lub policji, a twoje pieniądze muszą zostać przelane na „bezpieczne konto”. Ewentualnie mogą włamać się do wiarygodnych wiadomości e-mail od adwokatów, doradców finansowych lub konstruktorów z prośbą o płatność oraz zmienić konto i kod sortowania. Tego rodzaju oszustwo często zdarza się w piątek po południu, dając im więcej czasu na odebranie dochodów, zanim ktokolwiek to zauważy.

2 oszustwa HMRC

W okresie poprzedzającym styczniowy termin składania zeznań podatkowych e-maile i wiadomości rzekomo pochodzące od HM Revenue & Customs mają tendencję wzrostową. Prawie 1 mln osób zgłosiło w zeszłym roku nieuczciwy kontakt z brytyjskim organem podatkowym – wiele osób otrzymywało wiadomości e-mail z logo HMRC, z których wynikało, że przysługuje im ulga podatkowa.

Inni otrzymywali fałszywe telefony od inspektorów podatkowych, twierdząc, że należne były wysokie rachunki. HMRC twierdzi, że nigdy nie skontaktuje się z podatnikami w ten sposób. Inne warianty tego oszustwa obejmują wiadomości e-mail z TV Licensing lub DVLA z informacją, że licencje wygasły. Kliknij link, a przekonujące strony internetowe zostaną skonfigurowane do zbierania szczegółów płatności i innych danych osobowych. Nie klikaj – po prostu usuń.

3 Oszustwa inwestycyjne

Liczba zgłoszonych oszustw inwestycyjnych gwałtownie wzrosła o 152 procent w tym roku, przy średnich stratach ponad 12 000 funtów na skrzynkę. Oszuści nigdy nie oferują niczego tak nudnego jak fundusz indeksowy – kuszą nas, sprzedając szereg egzotycznie brzmiących alternatywnych inwestycji, takich jak sztuka, wino, leśnictwo, kredyty węglowe lub ziemia – a nawet podszyją się pod prywatne banki lub firmy inwestycyjne, aby zdobyć zaufanie. Uważaj na obiecane zwroty lub na presję czasu, by dokonać transakcji. Jeśli wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to na pewno tak jest.

4 oszustwa Insta

Młodzi ludzie coraz częściej zakochują się w oszustwach „szybko wzbogacić się” w mediach społecznościowych. Według raportu Action Fraud w tym roku setki użytkowników Instagrama przyłapano na przekazywaniu pieniędzy programom inwestycyjnym obiecującym wysokie zwroty – czasem w ciągu kilku godzin. Straty wynoszą średnio 9 000 GBP – przy czym oszuści wydobywają więcej pieniędzy, wysyłając olbrzymie „zyski” gromadzące się na fałszywych rachunkach inwestycyjnych.

5 Oszustwo Amazon Prime

W zeszłym tygodniu mój tata zadzwonił z automatycznie nagranego głosu – coś, co powinno natychmiast podnieść poziom hacków – mówiąc, że jego członkostwo Amazon Prime w wysokości 79 funtów wkrótce zostanie odnowione. Nie ma Prime'a (mam go i zapewniam mu zaopatrzenie w kryminały i jedzenie dla dzikiego ptactwa). „Naciśnij jeden, aby anulować”, powiedział głos. Nacisnął jeden i dotarł do człowieka, który zbyt pilnie poprosił o szczegóły swojej karty i inne informacje. Pachniał szczurem i rozłączył się. Obsługa klienta Amazon potwierdziła, że ​​jest to oszustwo i powiedziała, że ​​nigdy nie zadzwoni do klientów z pytaniem o szczegóły finansowe.

6 oszustw szerokopasmowych

Niestety nawet zapisanie się do usługi preferencji telefonicznych nie powstrzymało mojego telefonu stacjonarnego do odbierania połączeń od osób z zagranicznych centrów telefonicznych udających, że pochodzą z BT, Openreach lub Microsoft. We wszystkich przypadkach mówiono mi, że mój Internet szerokopasmowy zostanie wkrótce odcięty, na moim komputerze lub podobnym jest wirus. Nie przejmuj się rozłączaniem. Jeśli takie osoby zdobędą twoje hasła i przejdą kontrolę nad komputerem, nie będą się czuć źle z powodu czyszczenia kont bankowych.

7 Oszustwo Apple ID

W zeszłym roku miałem mnóstwo wiadomości tekstowych, które wyglądały na pochodzące od wsparcia Apple, informujące, że mój Apple ID miał zostać usunięty, chyba że kliknę link. Patrząc uważnie na ten link, pochodzi on z „i-apple” i został stworzony przy użyciu programu, który skraca długie adresy internetowe.

Szybka kontrola na stronie Apple potwierdziła, że ​​jest to oszustwo typu phishing. Inne warianty obejmują fałszywe wiadomości e-mail z informacją, że masz ogromny rachunek, z którym trzeba się natychmiast uporać, klikając link. Pamiętaj, że oszuści zawsze będą się spieszyć, aby cię oszukać, ponieważ masz mniej czasu na zadawanie pytań o to, co się dzieje. Jeśli masz kłopoty, prawdopodobnie masz kłopoty.

8 oszustw konkursowych

W zeszłym tygodniu miałem SMS-a z napisem „Gratulacje! Wygrałeś kartę upominkową 500 £ od Argos! Kliknij tutaj, aby go odebrać ”. Nie kliknąłem. Nie dlatego, że jestem snobistyczny co do Argos (daleki od tego!), Ale dlatego, że nie brałem udziału w konkursie, dlatego wiedziałem, że nie mogę wygrać.

9 Oszustwa związane z przeglądem emerytur

Swobody emerytalne były polem dla oszustów, z ogromnymi kwotami, które można wydobyć z jaj emerytalnych nieświadomych. Oferta bezpłatnego przeglądu emerytur jest najczęstszym punktem wejścia oszustów – w końcu kto nie jest zdezorientowany w zakresie opcji emerytalnych? – bądźcie więc czujni. Rządowy zakaz zimnych połączeń emerytalnych oznacza, że ​​każdy oferujący taką usługę jest oszustem działającym w dobrej wierze. Jednak obecne ustawodawstwo nie może zakazać połączeń z jurysdykcji zamorskiej. Odłożyć słuchawkę.

10 romansów

Oszuści, oprócz żerowania na naszych lękach, żerują również na naszych pragnieniach. Oszustwa romansowe są często powolnym żądłem, a łatwowierne ofiary są przygotowywane przez ciąg SMS-ów i e-maili po pierwszym kontakcie w mediach społecznościowych lub serwisie randkowym. Po zdobyciu zaufania ofiary proszone są o pożyczenie pieniędzy – początkowo niewielkich kwot, ale wiele osób straciło zmieniające życie kwoty. Niektórzy wstydzą się takich oszustw i nie są zgłaszani.

To paskudna mała lista, która w zeszłym roku stanowiła ponad 1 miliard funtów oszustw. Bądź więc miły i podziel się tym artykułem daleko, aby upewnić się, że to oszuści mają absolutnie nieszczęśliwe Święta Bożego Narodzenia.

Claer Barrett jest redaktorem FT Money i komentatorem finansowym pokazu jazdy LBC Eddiego Maira w dni powszednie w godzinach 16–18: [email protected]; Świergot @Claerb; Instagram @Claerb

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *