Drone XPro : Tureckie gov't wysyła drony, pojazdy opancerzone do libijskich islamistów

:

Turecki rząd AKP w ciągu ostatniego roku wysyłał drony, pojazdy opancerzone, „broń laserową” oraz inną broń i amunicję do proislamistowskiego rządu porozumienia narodowego (GNA) w Libii, kierowanego przez premiera Fayeza Al-Sarraja i który ONZ uznaje za prawowity rząd Libii. (1) Rząd AKP przeszkolił również personel wojskowy i policyjny GNA.

Chociaż wsparcie wojskowe było zgłaszane już w 2015 r., Wydaje się, że rozszerzyło się w 2019 r. Polityka reprezentuje rolę Turcji w trwającej drugiej wojnie domowej w Libii, która rozpoczęła się w 2014 r. I obecnie charakteryzuje się głównie walką między GNA a Libijska Armia Narodowa (LNA) kierowana przez feldmarszałka Khalifę Belqasima Haftara, który jest lojalny wobec Izby Reprezentantów z siedzibą w Tobruku (HoR).

Rząd AKP podobno wysłał do Libii, między innymi bronią i sprzętem wojskowym, 100 odpornych na miny opancerzonych pojazdów Kirpi („Jeż”) wyprodukowanych przez turecką firmę obronną BMC i podobno opłaconych przez rząd Kataru. Baykar, turecka firma kierowana przez Selçuka Bayraktara, zięcia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, produkuje tureckie drony używane w Libii. W listopadzie dyrektor tureckiej Dyrekcji Bezpieczeństwa powiedział w przemówieniu, że „przy 50 pracownikach uczestniczących w każdym programie, w sumie 200 członków libijskiej Organizacji Policji przechodzi czterotygodniowe„ szkolenie z podstawowych operacji specjalnych ”.

Wspierając GNA, Turcja wspiera także niektórych wrogów Stanów Zjednoczonych, w tym Mohameda Ben Dardafa, który został zgłoszony jako zabity podczas walki w Somoud Brigade w GNA 26 maja i został oskarżony o udział w ataku na amerykańską misję dyplomatyczną w Bengazie zabił ambasadora USA Christophera Stevensa i trzech innych amerykańskich pracowników dyplomatycznych we wrześniu 2012 r. (2)

Raport ten dokona przeglądu informacji o broni wysyłanej przez rząd AKP do Libii, ich użyciu, szkoleniu tureckiego libijskiego personelu wojskowego i policyjnego, niektórych atakach LNA na tureckie interesy w Libii oraz możliwych motywacjach dla tej polityki.

Tureckie drony, produkowane przez firmę zięcia Erdoğana, zabijają libijskich oficerów wojskowych, uderzają w libijskie bazy lotnicze i zostają zestrzelone

Pojawiło się wiele doniesień o użyciu tureckich dronów przeciwko celom LNA w Libii. Nie wiadomo, czy tureccy żołnierze czy bojownicy GNA pilotują ich. Pisząc we wrześniu 2019 r. Pod nagłówkiem „Tureckie drony w Libii: zarówno strategia, jak i sprawa rodzinna”, turecki dziennikarz Fethim Taştekin wskazał, że drony zestrzelone w Libii to drony typu Bayraktar TB2 produkowane przez Baykar, Turka firma kierowana przez Selçuka Bayraktara, zięcia prezydenta Erdoğana. Taştekin napisał również, że „uważa się, że tureckie drony dotarły do ​​Trypolisu po raz pierwszy 18 maja. Zauważono, że wysłano cztery samoloty (tj. Drony) wraz z dwoma stacjami kontrolnymi i ich operatorami” (3). To konto jest sprzeczne z twierdzeniem rzecznika LNA z 30 kwietnia, że ​​tureckie drony były w tym czasie w kraju.


Dron Bayraktar TB2 jest produkowany przez Baykar, firmę kierowaną przez Zięć Erdoğana, Selçuk Bayraktar.

30 kwietnia 2019 r. Poinformowano, że rzecznik LNA powiedział, że turecki rząd AKP wysłał drony zdolne do przenoszenia materiałów wybuchowych do „milicji w Trypolisie”. (4) 15 maja poinformowano, że Haftar powiedział, że siły podłączone do GNA korzystały z dronów wyprodukowanych w Turcji. (5) 26 lipca użytkownik Twittera @TurkishArmedFcs opublikował zdjęcia, które wydają się być zrobione przez drona, pokazujące budynki, niektóre nietknięte, a niektóre zniszczone przez eksplozje. Użytkownik napisał: „Obrazy z libijskich sił powietrznych powiązanych z GNA, przy wsparciu uzbrojonych dronów Bayraktar TB2, uderzyły w bazę lotniczą Al-Jafra w Haftar.” (6)

16 sierpnia poinformowano, że Haftar twierdził, że LNA uderzył w hangar mieszczący tureckie drony i sprzęt wojskowy. (7) Hangar miał podobno około mili na wschód od libijskiej wioski Abu Kammash, w pobliżu granicy z Tunezją (8). ) 13 września libijskie siły powietrzne ogłosiły, że zestrzelili trzy tureckie drony w Misrata i zniszczyły wszystkie pozycje samolotów w mieście.(9) 14 września LNA oświadczył w oświadczeniu, że turecki dron zabił trzech żołnierzy, których szeregi były pułkownika, majora i szeregowca, w ataku na południe od Trypolisu. (10) Pod nagłówkiem „Turecki strajk do Sojusz Zła W Libii! Osmański klaps dla Haftara i Zjednoczonych Emiratów Arabskich „turecki dziennik znany ze swoich islamistycznych skłonności doniósł o tym uderzeniu w ramach większej operacji z udziałem innych samolotów w odwecie za trzy zestrzelone drony dzień wcześniej. (11)

2 października rzecznik LNA Ahmet Al-Mismari powiedział, że „kilka” wyprodukowanych w Turcji dronów zostało zniszczonych podczas ataku na lotniska w Mitice i Misrata w Libii. (12) 21 listopada dowództwo USA w Afryce poinformowało, że latający dron ponad Trypolis zaginęło. (13) 26 listopada turecka prasa doniosła, że ​​„siły powiązane z Haftarem zestrzeliły drona amerykańskiego, myśląc, że to dron turecki” (14).

Rząd AKP wysyła pojazdy opancerzone, „broń Lazera”, broń strzelecką i amunicję do Libii naruszając embargo ONZ na broń

Tureckie dostawy broni do Libii zostały zgłoszone już w lutym 2015 r. I były kontynuowane do 2019 r. W lutym 2015 r. Reuters poinformował, że libijski premier Abdullah Al-Thani powiedział, że jego rząd nie będzie już kontaktował się z Turcją, co według niego było wysyłką broni rządowi w Trypolisie w tym czasie. (15) W grudniu 2018 r. zgłoszono, że w jednej przesyłce w porcie Khoms na wschód od Trypolisu skonfiskowano 2,5 miliona tureckich pocisków oraz że 3000 pistoletów wyprodukowanych przez Turków wraz z innymi pistoletami , karabiny myśliwskie i amunicję zostały skonfiskowane w tym samym porcie dzień później (16).

Dnia 15 stycznia 2019 r. Poinformowano, że Fatih Al-Maryami, mówca HoR z siedzibą w Tobruku, któremu LNA jest lojalna, powiedział: „Turcja przygotowuje się do destabilizacji Libii, szyje ziarna chaosu transportami zbrojeń oraz publikacje wprowadzające w błąd młodych ludzi. ”(17) 5 maja rzecznik GNA Muhannad Younis powiedział na konferencji prasowej w Trypolisie, że:„ Rząd (GNA) zaprzecza twierdzeniom mediów, które wspierają siły generała Halife Haftara, że ​​my zabierają broń z Turcji. ”(18)

18 maja ogłoszono, że Turcja wysłała do Libii odporne na miny opancerzone pojazdy Kirpi („Jeż”) wyprodukowane przez turecką firmę obronną BMC. (19) Libijskie media podały, że Katar kupił ponad 100 takich pojazdów , zostały załadowane na statek o nazwie Amazonka, który wywieszał flagę mołdawską w tureckim mieście Samsun, a później przybył do portu w Trypolisie. Dziesiątki filmów pojawiły się na Facebooku i Twitterze pokazujących pojazdy poruszające się w konwojach po mieście. (20)


Rząd AKP wysłał 100 pojazdów opancerzonych Kirpi („Jeż”) do Libii.

Associated Foreign Press poinformowało 11 lipca, że ​​poufny raport ONZ oparty na rocznych badaniach wykazał, że Turcja, Jordania i ZEA „rutynowo i czasami rażąco dostarczały broń (do Libii), bez większego wysiłku, aby ukryć źródło” z naruszeniem embarga ONZ na broń nałożonego na Libię od 2011 r. (21)

4 sierpnia grupa na Facebooku poinformowała, że ​​pojawiły się doniesienia, że ​​GNA użył „broni laserowej” wyprodukowanej przez turecką firmę obronną ASELSAN zamontowaną na pojeździe BMC, aby zestrzelić wyprodukowanego w Chinach uzbrojonego drona Wing Long II (22). 13 sierpnia turecki dziennik Yeni Şafak opublikował artykuł o zestrzeleniu chińskiego drona opublikowany 4 sierpnia pod nagłówkiem „To był Turcja, który po raz pierwszy użył broni Lazer: uderzyliśmy go i sprowadziliśmy”. Artykuł nazwał zestrzelenie „pierwszym w historii militarnej świata” (23).


Tureckie media podały, że turecka „broń laserowa” została użyta do zestrzelenia chińskiego drona w Libii.

Według tureckiego wydania internetowego serwisu informacyjnego Euronews opublikował 29 września 2019 r. Artykuł zatytułowany „Libia: Ankara i Abu Dhabi Arm Wrestling Behind The Scenes”, analityk obrony Arnaud Delalande opisał konflikt jako eskalowany przez ZEA dostarczający chińskie drony do LNA i Turcja dostarczające tureckie drony do GNA (24)

Rząd AKP szkoli personel wojskowy i policyjny GNA

Wsparcie tureckie GNA obejmuje nie tylko dostawy broni, ale także szkolenie personelu wojskowego i policyjnego. 30 maja w Internecie pojawiło się wideo pokazujące turecki personel szkolący bojowników GNA w użyciu pojazdu pancernego Kirpi. (25) 29 listopada dyrektor tureckiej dyrekcji bezpieczeństwa Mehmet Aktaş Çankırı podczas ceremonii zamknięcia dla personelu z libijskiej Organizacji Policji ”, powiedział:„ W latach 2011-2019 nasze ministerstwa przeszkoliły 641 libijskiej policji w 36 różnych dziedzinach, czasami w naszym kraju, a czasem w Libii. W latach 2012–2013 przeszkolono 804 studentów Akademii Libii nasze ministerstwo Akademii Policyjnej Znowu, na prośbę władz Libii i instrukcje naszego szanownego ministra, z 50 pracownikami uczestniczącymi w każdym programie, w sumie 200 członków Libijskiej Organizacji Policji przechodzi czterotygodniowe szkolenie w zakresie podstawowych operacji specjalnych . ”„ (26)

LNA ogłasza, że ​​cele tureckie są wrogami, zestrzela tureckie drony, publikuje nazwiska tureckich pracowników wojskowych i wywiadowczych, zatrzymuje obywateli tureckich w Libii

Polityka AKP dotycząca wspierania GNA spowodowała działania LNA przeciwko tureckim interesom w Libii. 12 kwietnia LNA aresztowało Mehmeta Demira i Volkana Altınok, dwóch obywateli Turcji pracujących w restauracji w dzielnicy Qasr bin Gashir w północnej Trypolisie i przewieziono ich do więzienia w Granadzie pod Benghazi. Według doniesień prasowych Pro-Haftar obaj mężczyźni byli szpiegami. Od 1 maja rodziny mężczyzn nie otrzymały od nich wiadomości przez kilka tygodni (27).

21 maja ogłoszono, że Haftar zagroził bombardowaniem tureckich statków przybywających do portów w zachodniej Libii. (28) 29 czerwca rzecznik LNA Ahmed Mismari zdefiniował cele tureckie jako cele wroga, twierdząc, że libijska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla samolotów tureckich, i że uderzą tureckie statki na libijskich wodach terytorialnych. Powiedział także, że „dron należący do Turcji został zestrzelony”, „że Turcja i Katar interweniują w imieniu bojowników. Turcja wspiera bitwę w Trypolisie drogą morską, słuchową i lądową” (29) oraz że obywatele Turcji w Libii zostaną aresztowani (30)

Prezydent Erdoğan odparł te groźby, mówiąc następnego dnia: „Żadne takie informacje mnie nie dotarły. Jeśli Haftar udzielił takich instrukcji, zbadamy je. W każdym razie podjęto niezbędne środki ostrożności w odniesieniu do tych kwestii. W razie potrzeby możemy podjąć inne środki ostrożności. ”(31) 30 czerwca tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie dotyczące zatrzymania sześciu obywateli Turcji w Libii, mówiąc:„ Zatrzymanie 6 obywateli Turcji przez nielegalną milicję Haftera w Libii jest aktem bandytyzmu i piractwa. Oczekujemy nasi obywatele zostaną natychmiast zwolnieni. W przeciwnym razie elementy Haftera staną się uzasadnionymi celami. ”(32) Rzecznik AKP, Ömer Çelik, wydał podobne oświadczenie 1 lipca. (33) Sześciu tureckich obywateli zatrzymanych w Libii zostało zwolnionych później tego samego dnia. (34) )

4 lipca ogłoszono, że libijski serwis informacyjny opublikował listę nazwisk tureckich żołnierzy i oficerów wywiadu działających w Libii (35). 6 sierpnia poinformowano, że siły Haftara poinformowały, że zniszczyły rosyjskie Ilyushin 76 samolot transportowy przewożący broń do GNA. Ukraińska firma Skyaviatrans, która była właścicielem samolotu, powiedziała, że ​​przewozi ładunek humanitarny dla libijskiego Czerwonego Półksiężyca. Rząd Ukrainy powtórzył to konto na Facebooku. (36) Dwa dni później Haftar ogłosił, że LNA zestrzelił turecki samolot przewożący broń do Libii. (37) Nie jest jasne, czy miał na myśli incydent zgłoszony 6 sierpnia 19 października LNA poinformowało, że zniszczyło turecką bazę wojskową przechowującą broń i sprzęt w Misrata (38).

Polityka AKP wspiera wojownika oskarżonego o udział w ataku, który zabił ambasadora USA Stevensa i trzech innych członków personelu dyplomatycznego

Turecka polityka poparcia dla GNA spowodowała komplikacje dyplomatyczne. 26 maja ogłoszono, że Mohamed Ben Dardaf, który został oskarżony o udział w ataku na amerykańską misję dyplomatyczną w Benghaz, który zabił ambasadora USA Christophera Stevensa i trzech innych amerykańskich pracowników dyplomatycznych we wrześniu 2012 r., Zginął podczas walk w Turcji poparł Somoud Brygadę GNA. 8 kwietnia, po rozpoczęciu ataku LNA na Trypolis 4 kwietnia, turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu rozmawiał przez telefon z ministrem spraw zagranicznych GNA Mohamedem Tahą Sialą i wydał ostrzeżenie o podróży dla obywateli tureckich rozważających podróż do Libii (39).

27 sierpnia minister spraw zagranicznych Çavuşoğlu powiedział o dwóch tureckich obywatelach schwytanych w kwietniu w Trypolisie, że „na każdym poziomie podejmowane są inicjatywy na rzecz uwolnienia naszych obywateli Demir i Altınok. Narody Zjednoczone zostały również przedstawione w tym kontekście. „(40) Przed spotkaniem 24 listopada między urzędnikami USA a Haftarem minister spraw wewnętrznych GNA Fathi Bashagha oskarżył rząd rosyjski 9 listopada o podsycenie wojny w Libii i zwrócił się do Stanów Zjednoczonych, z którymi podobno GNA współpracuje, aby przeprowadzić naloty na bojowników Państwa Islamskiego (ISIS) w Libii, aby odegrać większą rolę w rozwiązaniu konfliktu. (41)

Polityka Libii AKP i jej Zainteresowania energetyczne we wschodniej części Morza Śródziemnego

Premier GNA Fayez Al-Sarraj odwiedził prezydenta Erdoğana 27 listopada w pałacu Dolmabahçe w Stambule podczas dwugodzinnego i 15-minutowego spotkania zamkniętego dla prasy. Podczas spotkania dwaj mężczyźni podpisali dwa memoranda: „Memorandum w sprawie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej”; oraz „Protokół porozumienia w sprawie ustalania granic dla obszarów jurysdykcji na morzu” (42) Ten ostatni najwyraźniej zmienił granicę morską między Libią a Turcją. Jeden z dziennikarzy opisał memorandum: „Wybrzeże Turcji Marmaris-Fethiye-Kaş oraz linie brzegowe Derna-Tobruk i Bardia w Libii zostały sąsiadami. Najbardziej wysunięta na zachód linia łącząca tę linię przebiega w odległości kilku mil morskich od Krety. Oznacza to, że Turcja będzie mają prawo stawić czoła rozwojowi, który zagraża jego interesom we wschodniej części Morza Śródziemnego, poczynając od wód w pobliżu Krety. Jest to jednocześnie linia wyznaczona dla statków wiertniczych i badawczych, które próbują zbliżyć się do Cypru i które ignorują prawa Cypru Turcy i Turcja do złóż węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. ”(43) W ciągu ostatnich kilku lat narastało napięcie związane z wierceniem gazu ziemnego na wodach wokół Cypru. (44)

28 listopada minister spraw zagranicznych Çavuşoğlu powiedział, odpowiadając na pytanie dotyczące porozumienia: „Nawet jeśli z pewnych znanych powodów nie wydaje się to możliwe w tej chwili z niektórymi innymi krajami, w przyszłości może to być możliwe. będzie to we wschodniej części Morza Śródziemnego lub na Morzu Egejskim, podczas gdy my chronimy nasze prawa na podstawie prawa międzynarodowego, jesteśmy za uczciwym dzieleniem się bogactwem tych obszarów. Dotyczy to rezerw na całym Cyprze. Na obszarach poza naszym obszarem szelf kontynentalny i na Cyprze, między stroną grecką a turecką, zawsze bronimy tego, gwarantując sprawiedliwy podział bogactw. Naszym stanowiskiem jest, że popieramy sprawiedliwy podział, współpracując ze wszystkimi w sprawie tego rodzaju bogactw na wschodzie Morze Śródziemne i wyznaczanie granic obszarów jurysdykcji. Jeśli są kraje, które nie podchodzą do tego w ten sposób, to zależy od nich. Od tej pory, gdy będzie odpowiednia podstawa, będziemy kontynuować te dyskusje s z innymi krajami. ”(45)

Tureccy analitycy połączyli politykę Turcji w Libii z jej interesami w zakresie zasobów węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Centrum Humanitarno-Społeczne IHH opublikowało artykuł 28 stycznia 2019 r., Który brzmiał: „W Libii struktura polityczna została funkcjonalnie podzielona na dwie części, z których jedna to GNA kierowana przez Fayeza Al-Sarraj, druga Tobruk- rząd Izby Reprezentantów z siedzibą pod kierownictwem Halife Haftara, a kryzys rządu w tym kraju nie został jeszcze rozwiązany. Turcja popiera rząd Al-Sarraj, który doszedł do władzy w wyniku wolnych wyborów … Cel Haftara, który organizuje operacje wojskowe przeciwko lokalnym elementom wspieranym przez Turcję, ma zarówno przełamać wpływy Turcji w Libii, jak i zająć jego miejsce obok sojuszu na Morzu Śródziemnym pod przewodnictwem Egiptu i Izraela ”(46).

Emerytowany generał dywizji turecki gen. Güray Alpar napisał w analizie dla tureckiego ośrodka analitycznego Instytutu Myślenia Strategicznego z 8 października 2019 r .: „Niektóre kraje nie patrzą łaskawie na poparcie Turcji dla legalnego rządu Libii uznanego przez ONZ. W rzeczywistości sprawa wydaje się być być bezpośrednio związane z wysiłkami mającymi na celu uniemożliwienie Turcji korzystania z zasobów węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. ”(47)

Zwiększa się handel Turcja-Libia, a rząd AKP pracuje nad przywróceniem artefaktów osmańskich w Libii

W miarę kontynuowania tej polityki wzrósł handel Turcji z Libią, podpisano umowy, a rząd turecki podjął kroki w celu przywrócenia historycznych dzieł osmańskich w Libii. 31 stycznia w Ankarze odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Wykonawców Budowlanych Turcja-Libia, w której uczestniczył turecki minister handlu Ruhsar Pekcan i minister planowania GNA Taher Jehaimi. Pekcan poinformował, że w 2018 r. Handel między Libią a Turcją wzrósł o 65,3%, czyli o 1,9 mld USD. Obie strony zgodziły się na spotkaniu, że prace nad niedokończonymi projektami infrastrukturalnymi i deweloperskimi w Libii przez tureckie firmy budowlane powinny być kontynuowane. (48) 19 lutego, kiedy ambasador Turcji w Libii Serhat Aksen spotkał się w Trypolisie z przewodniczącym Wysokiej Rady Stanu Khalidem Al -Mishri, ten ostatni powtórzył to wezwanie i poprosił również o wznowienie lotów Turkish Airlines do Libii (49).

8 października doniesiono, że rząd turecki podejmuje kroki w celu przywrócenia historycznych dzieł osmańskich w Trypolisie. (50) 9 października ogłoszono, że libijska firma Iron & Steel Company, założona przez zmarłego libijskiego dyktatora Mu'ammara Al-Qadhafiego , podpisał umowę o współpracy z turecką firmą GEMKOM. (51)


(1) Web.archive.org/web/20160127183615/http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=52902, 24 grudnia 2015 r.

(2) Almarsad.co/en/2019/05/26/wanted-for-us-ambassador-murder-in-benghazi-killed-in-clashes-south-of-tripoli, 26 maja 2019 r.

(3) Al-monitor.com/pulse/tr/originals/2019/09/turkey-gulf-libya-is-becoming-a-scene-of-proxy-war.html, 11 września 2019 r.

(4) Hawarnews.com/tr/haber/turk-devletinden-libyadaki-cetelere-iha-destegi-h13347.html, 30 kwietnia 2019 r.

(5) Timeturk.com/hafter-den-libya-da-turk-iha-lari-kullaniliyor-iddiasi/haber-1086429, 15 maja 2019 r.

(6) Twitter.com/turkisharmedfcs/status/1154854875668406278?lang=en, 26 lipca 2019 r.

(7) Odatv.com/turk-ihalarinin-bulundugu-hangari-vurduk-16081907.html, 16 sierpnia 2019 r.

(8) Haber.sol.org.tr/turkiye/turk-ihalarinin-bulundugu-hangari-vurduk-iddiasi-268632, 16 sierpnia 2019 r.

(9) English.alarabiya.net/en/News/north-africa/2019/09/13/Libyan-army-destroys-Turkish-aircraft-positions-in-Misrata.html, 13 września 2019 r.

(10) Tr.sputniknews.com/afrika/201909141040170858-hafter-gucleri-turk-ihasinin-saldirisinda-3-asker-oldu, 14 września 2019 r.

(11) Yeniakit.com.tr/haber/libyadaki-ser-ittifakina-turk-darbesi-bae-ve-haftere-osmanli-tokadi-931595.html, 15 września 2019 r.

(12) T24.com.tr/haber/libya-ulusal-ordusu-turk-yapimi-insansiz-hava-araclari-imha-edildi,841979, 2 października 2019 r.

(13) Africom.mil/media-room/pressrelease/32380/rpa-lost-over-tripoli-incident-under-investigation, 22 listopada 2019 r.

(14) Yeniakit.com.tr/haber/turk-ihasi-sanip-vurdular-abd-ihasi-cikti-957606.html, 26 listopada 2019 r.

(15) Reuters.com/article/us-libya-security-turkey/libyan-pm-says-turkey-supplying- Weapons-to-rival-tripoli-group-idUSKBN0LV1S120150227, 27 lutego 2015 r.

(16) Reuters.com/article/us-libya-turkey/libya-complains-of-arms-cargo-from-turkey-joint-investigation-launched-idUSKCN1OL0G3, 22 grudnia 2018 r.

(17) Yeniakit.com.tr/haber/dusmanliklari-tavan-yapti-turkiye-icin-igrenc-suclama-588533.html, 15 stycznia 2019 r.

(18) Karar.com/dunya-haberleri/libya-ulusal-mutabakat-hukumeti-turkiyeden-silah-alimi-iddialarini-yalanladi-1201049, 5 maja 2019 r.

(19) Twitter.com/halidabdurrahmn/status/1129781459064152064, 3 grudnia 2019 r .; Bmc.com.tr/savunma-sanayi/kirpi, dostęp 3 grudnia 2019 r.

(20) Aydinlik.com.tr/turk-zirhlilari-trablus-sokaklarinda-dunya-mayis-2019, 20 maja 2019 r.

(21) France24.com/en/20191107-un-report-finds-jordan-turkey-uae-violated-libya-arms-embargo%C2%A0, 11 lipca 2019 r.

(22) Facebook.com/SavunmaSanayiOrgg/posts/2585706954786423, 4 sierpnia 2019 r.

(23) Yenisafak.com/dunya/lazer-silahi-ilk-kez-turkiye-kullandi-vurup-dusurduk-3501978, 13 sierpnia 2019 r.

(24) Tr.euronews.com/2019/09/29/libya-ankara-ve-abu-dabi-nin-sahne-arkasindaki-bilek-guresi-drone-savasi, 29 września 2019 r.

(25) English.alarabiya.net/en/News/north-africa/2019/05/30/Turkey-trains-GNA-militias-as-extremists-flock-to-Tripoli.html, 30 maja 2019 r.

(26) Egm.gov.tr/emn-gnl-mud-sn-mehmet-aktas-cankiri-sehit-seyit-sarac-ozel-harekat-pemde-libya-polis-teskilati-personeline-duzenlenen-kapanis-torenine-katildi, 29 listopada , 2019.

(27) Yenicaggazetesi.com.tr/libyada-2-turk-vatandasi-gozaltinda-232595h.htm, 1 maja 2019 r.

(28) Aawsat.com/turkish/home/article/1732971/hafter-t%C3%BCrk-gemilerini-bombalamakla-tehdit-etti, 21 maja 2019 r.

(29) T24.com.tr/haber/libya-ulusal-ordusu-sozcusu-turk-hedefleri-dusman-hedeflerdir-hava-sahasi-turk-ucaklarina-kapatilmistir 828227, 29 czerwca 2019 r.

(30) Tr.euronews.com/2019/06/29/libyadan-turkiyeye-tehdit-turk-gemileri-ve-ucaklari-hedef-turk-vatandaslari-tutuklanacak, 29 czerwca 2019 r.

(31) Kahramantv.com/siyaset/libya-ordusu-turkiye-yi-tehdit-etti-erdogan-dan-yanit-h7496.html, 30 czerwca 2019 r.

(32) Mfa.gov.tr/no_189_-libya-da-alikonulan-vatandaslarimiz-hk.en.mfa, 30 czerwca 2019 r.

(33) Yenisafak.com/gundem/omer-celikten-libyada-alikonulan-turk-vatandaslari-hakkinda-aciklama-3496921, 1 lipca 2019 r.

(34) Gazetekarinca.com/2019/07/libyada-tutuklanan-alti-turkiye-vatandasi-serbest-birakildi, 1 lipca 2019 r.

(35) Yeniozgurpolitika.net/libyadaki-turk-kontralari-isim-isim-desifre-edildi, 4 lipca 2019 r.

(36) Bloomberg.com/news/articles/2019-08-06/east-libya-forces-say-they-destroyed-cargo-plane-carrying-arms, 6 sierpnia 2019 r.

(37) Yeniozgurpolitika.net/turk-kargo-ucagini-vurduk, 8 sierpnia 2019 r.

(38) Aawsat.com/turkish/home/article/1952456/libya-ulusal-ordusu%E2%80%99ndan-misrata%E2%80%99da-operasyon, 19 października 2019 r.

(39) Trthaber.com/haber/dunya/libyada-gerilim-tirmaniyor-411185.html, 8 kwietnia 2019 r.

(40) Hurriyet.com.tr/gundem/libyada-tutuklu-vatandaslar-icin-bm-devrede-41312944, 27 sierpnia 2019 r.

(41) Ly.usembassy.gov/u-s-delegation-meets-with-general-khalifa-haftar, 25 listopada 2019 r .; Bloomberg.com/news/articles/2019-11-09/tripoli-urges-u-s-to-help-end-war-as-russian-role-grows, 9 listopada 2019 r.

(42) Aa.com.tr/tr/politika/cumhurbaskani-erdogan-fayez-al-sarraji-kabul-etti-/1657454, 27 listopada 2019 r.

(45) Tr.euronews.com/2019/11/28/cavusoglu-libya-ile-yap-lan-anlasmanin-devam-gelecek, 28 listopada 2019 r.

(46) Insamer.com/tr/akdeniz-enerji-denkleminde-libya-krizi-ve-turkiye_1945.html, 28 stycznia 2019 r.

(47) Sde.org.tr/guray-alpar/genel/libya-hedefteki-ulke-kose-yazisi-11678, 8 października 2019 r.

(48) Ticaret.gov.tr/haberler/ticaret-bakanliginda-turk-libya-muteahhitlik-ortak-calisma-grubu-toplantisi-ya, 1 lutego 2019 r.

(49) Sde.org.tr/dunya-ekonomisi/libyali-siyasiler-turk-sirketlerini-davet-ediyor-haberi-9593, 20 lutego 2019 r.

(50) Sabah.com.tr/kultur-sanat/2019/10/08/libyada-osmanli-mirasi-eserler-tika-ile-yenileniyor, 8 października 2019 r.

(51) Dunya.com/sirketler/libyanin-celik-devine-turk-imzasi-haberi-454984, 9 października 2019 r.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *