Drone XPro : Recenzja DJI Mavic Pro (zaktualizowana do 2018 r.)

:

Recenzja DJI Mavic Pro (zaktualizowana do 2018 r.)

„Mavic Pro firmy DJI to najlepszy dron, jaki możesz kupić za 1000 $.”

  • Super przenośna konstrukcja

  • Solidna konstrukcja

  • Skandalicznie duży zasięg

  • Kamerowana kamera 4K

  • O rozsądnej cenie

Przenośność jest teraz modna w dronach – piloci chcą quadkopterów, które mogą spakować i zabrać ze sobą wszędzie. Niestety, zwarta forma zwykle przekłada się na mniej funkcji i umiejętności. Ale w przypadku Mavic Pro firmy DJI nie może to być dalsze od prawdy. Oprócz tego, że jest jednym z najbardziej przenośnych dronów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy, Mavic jest również jednym z najbardziej wyposażonych dronów na rynku.

Ale czy przenośność i możliwości naprawdę współistnieją w prawdziwym świecie? Dowiedzieliśmy się tego podczas solidnego tygodnia hardcorowych testów w locie, aby się dowiedzieć.

Funkcje i specyfikacje

Bez wątpienia najbardziej wyróżniającą się cechą Mavica jest jego przenośność. DJI wrócił na deskę kreślarską z tym dronem, i to pokazuje. Zamiast zapadającego się w przestrzeń kadłuba z nieruchomym ramieniem, Mavic ma zestaw składanych ramion i podpór, które dzięki sprytnej konfiguracji pozwalają dronowi złożyć się w zgrabne małe opakowanie, które jest mniej więcej wielkości standardowej cegły (ale nie tak ciężki). To wraz z super kompaktowym kontrolerem czyni Mavica jednym z najbardziej przenośnych dronów, jakie kiedykolwiek spotkałem.

Z przodu jest również wyposażony w kamerę 4K i super kompaktowy 3-osiowy gimbal. Umożliwia to urządzeniu przechwytywanie superstabilizowanego wideo bez obniżenia rozdzielczości wymaganej do stabilizacji cyfrowej. Ponadto, za kamerą, dron ma również oprogramowanie ActiveTrack i Optical Flow firmy DJI, które pozwalają śledzić obiekty i wykrywać przeszkody (odpowiednio) przy użyciu wyłącznie algorytmów kamery i analizy obrazu.

Imponujące są także parametry lotu i zasięgu. DJI wyposażyło Mavica w zupełnie nowy system transmisji wideo o nazwie OcuSync, który rozciąga maksymalny zasięg Mavica do ponad 4 mil, a także zwiększa jego odporność na zakłócenia. Przy mniejszych odległościach ta technologia może nawet przesyłać strumieniowo materiał w rozdzielczości 1080p, umożliwia pobieranie zdjęć i filmów z prędkością 40 Mb / s – co jest absolutnie szalone.

Aby dopełnić pakiet, Mavic Pro obsługuje również wszystkie te same inteligentne tryby lotu, które ma Phantom 4 w DJI – plus dwa nowe. Oprócz standardowego trybu podążania, ciekawych miejsc, punktów na drodze i blokady kursu, Mavic ma również nowe tryby śledzenia terenu i gestów DJI. Jest absolutnie pełen funkcji.

Buduj jakość i design

Jakość wykonania nie wchodzi w grę. Mavic Pro to wytrzymała mała bestia z jednym z najtwardszych kadłubów, jakie kiedykolwiek spotkałem. Rozbiliśmy go kilka razy i nawet nie wydawał się zdziwiony. Jasne, narzeka i powie „Ouch, rozbiłeś mnie!” Serią irytujących dźwięków – ale po szybkim resecie zapomnisz o wszystkim, co się kiedykolwiek wydarzyło i wrócisz do latania jak mistrz. Nie ufalibyśmy, że przetrwa duży pion na twardej powierzchni, ale 30 stóp na skrawku trawy? Nie ma problemu.

Jeśli chodzi o przenośne drony, Mavic Pro nie ma sobie równych – przynajmniej jeszcze nie.

To samo dotyczy projektowania. DJI zasługuje na nagrodę Red Dot za to – jest po prostu genialne. To znaczy, widzieliśmy już składane drony, ale ten przenosi go na zupełnie nowy poziom. Dzięki bardzo sprytnemu systemowi zawiasów ramiona składają się w zgrabne, małe opakowanie niewiele mniejsze niż wymiary przeciętnej cegły, co sprawia, że ​​łatwo jest wrzucić do plecaka lub torby kurierskiej i zabrać ze sobą w podróż. Może nawet zmieścić się w torebce.

Kolejnym elementem projektu, w którym jesteśmy całkowicie zakochani, jest przenośny kontroler. Nie jest to kiepska mała aplikacja na smartfony, która zmusza cię do korzystania z wirtualnych joysticków, a także nie jest to gigantyczna stacja naziemna, która zajmuje połowę plecaka – to starannie zaprojektowana hybryda, która zapewnia to, co najlepsze z obu światów. Po złożeniu jest mniej więcej wielkości krótkofalówki – ale wyjmij anteny i włóż smartfon, a nagle jest to pełnoprawny kontroler z mnóstwem danych telemetrycznych, intuicyjny układ i fantastyczny zasięg.

Jedyną prawdziwą wadą, jaką mogliśmy znaleźć na maszynie, był 3-osiowy zespół gimbala. Jest imponująco mały i kompaktowy, ale utrzymuje się na miejscu dzięki czterem małym gumkom, które wydają się nieco delikatne. Jeśli jedno z tych pasm zostanie zatrzaśnięte (co zdarzyło się naszej jednostce kontrolnej, gdy znajdował się w posiadaniu poprzedniego użytkownika), kamera będzie miała problemy z samostabilizacją, co ostatecznie oznacza, że ​​skończysz z chwiejnym materiałem wideo z efektem Jello. To naprawdę jedyna wada konstrukcyjna, jaką mogliśmy znaleźć – wszystko inne w Mavic jest dobrze zbudowane i zaprojektowane tak, aby przetrwać.

Żywotność baterii i czas ładowania

Pomimo niewielkich rozmiarów Mavic Pro ma imponującą żywotność baterii i ma jeden z najdłuższych czasów lotu, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w quadkopterze. To trochę dziwne – układ wirników jest zoptymalizowany do lotu do przodu, więc dron może faktycznie pozostawać w ruchu dłużej niż w powietrzu. DJI twierdzi, że może utrzymać zawis w powietrzu przez 24 minuty, ale dzięki aerodynamicznej konstrukcji może podobno pozostawać w powietrzu przez 27 minut, jeśli „lecisz z optymalną prędkością pod względem zużycia energii”.

Aby przetestować te twierdzenia, przeprowadziliśmy Mavic poprzez naszą zwykłą serię testów wytrzymałościowych. Najpierw był prosty test zawisu, w którym pozwalaliśmy dronowi unosić się, aż wyczerpie akumulator i automatycznie wyląduje. Nasz test na zawisanie trwał dokładnie 23 minuty i 19 sekund – co nie jest bardzo dalekie od deklarowanych przez DJI 24 minut.

Następnie, aby zorientować się, jak długo potrwa podczas normalnego lotu, zarejestrowaliśmy czasy lotu z każdego innego przeprowadzonego przez nas testu w locie i uśredniliśmy je. W ciągu 14 różnych lotów, od 100% baterii do awaryjnego lądowania przy niskim poziomie naładowania baterii, Mavic uśredniał czas lotu wynoszący 25 minut i 6 sekund. To nie jest tak długo, jak DJI twierdziło 27 – ale warto wspomnieć, że zarejestrowaliśmy kilka lotów, które przekroczyły 26-minutową barierę, więc możemy potwierdzić, że latanie Mavicem rzeczywiście skraca czas lotu – co jest całkiem fajne.

Recenzja DJI Mavic Pro
Dan Baker / Digital Trends

Dan Baker / Digital Trends

Jeśli chodzi o czasy ładowania, doładowanie baterii jest prawie całkowicie rozładowane (pozostało około 10 procent). Całkowicie rozładowana bateria (co nie jest normalne, ponieważ dron wyląduje automatycznie, zanim osiągnie ten punkt), zajmuje około godziny i 15 minut, aby odzyskać 100% energii. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spodziewać się nieco ponad godzinę na każdą sesję ładowania – co szczerze mówiąc, nie jest tak źle, jak na baterię zapewniającą 25 minut lotu. Mimo wszystko rozsądnie jest wybrać zapasowy, jeśli planujesz dużo latać.

Osiągi, autonomia i zasięg lotu

DJI przebiło się tym dronem. Pod względem wydajności lotu Mavic Pro jest jednym z najlepszych quadów, jakie kiedykolwiek lataliśmy. Z technicznego punktu widzenia silniki nie są tak mocne, jak te, które znajdziesz w Phantom 4, ale Mavic wciąż udaje się dopasować – a w wielu przypadkach nawet przewyższyć – swojego starszego brata pod wieloma różnymi względami.

Pierwsze z nich to szybkość i zwinność. Na papierze Mavic osiąga prędkość 40 mil na godzinę – ale nasze dzienniki lotów pokazały, że w pewnych warunkach rzeczywiście osiągnęliśmy prędkość aż 51 mil na godzinę. W umiarkowanie wietrzny dzień wyczyścił nasz 100-metrowy test sprintu w 5,3 sekundy, co sugeruje maksymalną prędkość około 42 mil na godzinę. Oczywiście, twoja maksymalna prędkość będzie się różnić w zależności od warunków, w których lecisz, ale o ile nam wiadomo, Mavic jest tak samo szybki i zwinny jak Phantom 4 – jeśli nie bardziej.

Mavic ma wszystkie te same tryby lotu, co najnowszy Phantom DJI, a także kilka dodatkowych. Możesz ustawić Mavica, aby okrążył punkt w przestrzeni w trybie Użytecznego Miejsca; powtarzaj loty po zadanej ścieżce z punktami trasy; śledź swoje ruchy w trybie Follow Me, a nawet dostosuj sposób, w jaki reaguje na sterowanie joystickiem za pomocą blokady kursu i blokady domowej. Tryby te są mniej więcej takie same w Mavic, jak w Phantom 4 – ale Mavic ma również kilka nowych sztuczek: tryby śledzenia terenu i gestów.

W Terrain Follow dron wykorzystuje swój system wizyjny skierowany w dół, aby utrzymać pewną odległość od ziemi, co jest fantastyczne do filmowania w terenie o zróżnicowanej wysokości. Z drugiej strony tryb gestów pozwala skonfigurować i zrobić selfie, robiąc nic, oprócz stania przed aparatem, machania lekko rękami, a następnie tworzenia palcami kształtu „ramki do zdjęć”. Zasadniczo umożliwia to robienie selfie dronów bez kontrolera na zdjęciu, co jest dość schludne.

Jedną z wyróżniających się cech Mavica jest zdecydowanie jego zasięg. Jest wyposażony w nową technologię transmisji wideo OcuSync firmy DJI, która rozciąga maksymalny zasięg drona i zapewnia obraz HD na żywo z kamery z odległości do 4,3 mil. Chodzi o to, że te liczby niekoniecznie są dokładnym odzwierciedleniem odległości, które można osiągnąć w rzeczywistych warunkach.

W naszym najdłuższym teście w locie wynieśliśmy go na wysokość 11 000 stóp (około dwóch mil), zanim nasza pasza się zacięła, niepokój nas pokonał i zawróciliśmy. Nie przesunęliśmy Mavica do absolutnego limitu, ale są filmy online ludzi, którzy zabierają go na ponad 17 000 stóp, zanim straci sygnał i automatycznie powróci do domu – więc jesteśmy prawie pewni, że w każdym razie zasięg Mavica będzie wystarczy, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Aparat, akcesoria i możliwości rozbudowy

Aparat w Mavic robi wrażenie. Pomimo tego, że jest znacznie mniejszy niż aparat w Phantomie 4, ma w zasadzie dokładnie taką samą specyfikację. Nagrywa w kinowej rozdzielczości 4K, robi zdjęcia o rozdzielczości 12,7 megapiksela, a także obsługuje funkcje takie jak zdjęcia seryjne i braketing ekspozycji. Ma nawet super-kompaktowy 3-osiowy gimbal, który utrzymuje kamerę stabilnie podczas lotu – funkcja ta jest szczególnie nieobecna w innych przenośnych dronach, takich jak Yuneec Breeze i Hover Camera Passport. Jedyną prawdziwą różnicą między kamerą Mavica a fantomem jest pole widzenia. Przy 79 stopniach pole widzenia Mavica jest nieco węższe niż Phantom 4, czyli 94 stopnie.

Aparat jest prawdopodobnie równie ważny jak oprogramowanie, które się za nim kryje. Podobnie jak jego wielki brat, technologia śledzenia obiektów MJI DJI (ActiveTrack), a także system przepływu optycznego, który wykorzystuje rozpoznawanie obrazu do wykrywania przeszkód i śledzenia pozycji drona podczas lotu w pomieszczeniu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest również wyposażony w oprogramowanie do rozpoznawania gestów i regulowane możliwości ustawiania ostrości – dwie funkcje, których nie ma Phantom 4.

Jeśli chodzi o akcesoria i ulepszenia, DJI nie oferuje obecnie szczególnie szerokiego wyboru dla Mavica – ale prawdopodobnie zmieni się to w nadchodzących miesiącach. Firma niedawno zaprezentowała własne gogle FPV, które będą kompatybilne z Mavic Pro, gdy zostaną wydane. Oprócz tego wszystko, co możesz teraz uzyskać, to części zamienne, futerał i specjalny hub, który pozwala ładować do czterech akumulatorów jednocześnie.

Nasze ujęcie

Po tygodniowym locie bez przerwy jesteśmy przekonani, że DJI Mavic Pro jest jednym z najlepszych dronów, jakie można dostać za 1000 USD. W tej chwili nawet nie zawracalibyśmy sobie głowy zakupem Phantom 4. Oprócz tego, że jest tańszy i szybszy, Mavic ma również więcej trybów lotu, większy zasięg i super przenośną konstrukcję. Tak więc pod koniec dnia jest to po prostu większy huk za złotówki.

Czy są dostępne lepsze opcje?

Jeśli chodzi o przenośne drony, Mavic Pro jest zdecydowanie jedną z najlepszych obecnie dostępnych opcji na rynku – ale w zależności od tego, czego szukasz w dronie, może być dla Ciebie lepszy wybór. Nowo wydany dron Mavic Air DJI jest mniejszy, lżejszy i oferuje doskonałe unikanie przeszkód. To także 200 USD taniej.

W związku z tym powinieneś korzystać z Mavic Pro tylko wtedy, gdy najważniejsze są żywotność baterii i wydajność aparatu. Pro przewyższa Mavic Air, jeśli chodzi o czas antenowy na jednym ładowaniu, a jego kamera działa również nieco lepiej w warunkach słabego oświetlenia. Sprawdź nasze szczegółowe porównanie, aby uzyskać pełniejszy obraz różnic.

Inne przenośne drony, takie jak Yuneec Breeze i Hover Camera Passport, oferują podobny poziom przenośności, a także są znacznie tańsze niż Mavic (odpowiednio 500 i 600 USD) – ale nie są tak blisko, jak to możliwe.

Jeśli nie zależy ci tak bardzo na przenośności, warto również wziąć udział w Typhoon H firmy Yuneec. Posiada wiele takich samych funkcji i ma kamerę 4K, która obraca się o 360 stopni. To, wraz z możliwościami podwójnego pilota, prawdopodobnie uczyniłoby Typhoon H lepszym wyborem dla amatorskich twórców filmowych – ale tylko wtedy, gdy nie masz nic przeciwko ciągnięciu drona w wielkim plecaku.

Jak długo to będzie trwało?

Prawdopodobnie kilka lat lub dłużej. DJI stale wprowadza aktualizacje swoich produktów i nie mamy powodu sądzić, że Mavic Pro będzie inny. Aktualizacje oprogramowania układowego pojawiają się regularnie, a DJI ma już pakiet aktualizacji, załączników i akcesoriów. Zakładając, że go nie zniszczysz, Mavic Pro powinien wystarczyć na dłuższy czas.

Czy powinieneś to kupić?

Absolutnie. Niezależnie od tego, czego szukasz w dronie, Mavic Pro to fantastyczny wybór.

Zalecenia redaktorów
Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *