Xone Phone : Merkel pod presją nad rolą Huawei w niemieckiej premierze 5G

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Angela Merkel może spotkać się ze szkodliwym niepowodzeniem w parlamencie niemieckim po tym, jak prawodawcy z dwóch partii rządzących tym krajem uzgodnili projekt ustawy, który w efekcie wykluczyłby Huawei z rozbudowy krajowej sieci mobilnej 5G.

Projekt ustawy, którego kopię widział Financial Times, stanowi, że dostawcy, w przypadku których istnieje „ryzyko wpływu państwa bez kontroli konstytucyjnej, manipulacji lub szpiegostwa”, powinni zostać uznani za „niegodnych zaufania” i „wykluczeni zarówno z rdzenia, jak i sieci peryferyjne ”.

Pani Merkel musiała stawić czoła silnej presji ze strony USA i wysokich rangą przedstawicieli niemieckich agencji wywiadowczych, aby podjęli trudniejszą decyzję w sprawie Huawei, co zdaniem wielu może być wykorzystane przez Pekin do prowadzenia szpiegostwa lub cyberataku. Huawei wielokrotnie zaprzeczał, że jest to narzędzie chińskiego rządu.

Niemiecki kanclerz do tej pory opierał się presji, obawiając się, że zakaz może skłonić chińskie władze do odwetu przeciwko niemieckim firmom działającym na rynku, który ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki napędzanej eksportem.

Zamiast wykluczyć Huawei, poparła nowy zestaw zaostrzonych kryteriów bezpieczeństwa, których musieliby przestrzegać potencjalni dostawcy we wdrożeniu 5G. Firmy byłyby zobowiązane do ujawnienia swoich kodów źródłowych, technicznego certyfikacji sprzętu i oprogramowania oraz zapewnienia operatorom sieci wiarygodności.

Ale Norbert Röttgen, poseł z Chrześcijańskiej Unii Demokratycznej Merkel i szef wpływowej komisji spraw zagranicznych Bundestagu, powiedział, że to nie wystarczy.

„Nie potrzebujesz tylko technicznej pewności – potrzebujesz także, aby dostawcy byli politycznie godni zaufania” – powiedział Röttgen, który jest jednym z inicjatorów wspólnego projektu ustawy, sporządzonej zarówno przez CDU, jak i jego młodszego partnera w rządzie, Socjaldemokraci. „A firmy, które są zdane na wpływ państwa, nie są godne zaufania”.

Ustawa mówi, że kryteria bezpieczeństwa powinny również uwzględniać „warunki polityczne i prawne, na które narażony jest dany sprzedawca w kraju pochodzenia”, w wyraźnym odniesieniu do Chin.

Mówi również, że rząd powinien kierować się potrzebą „zachowania cyfrowej suwerenności Europy” i „zapewnienia statusu Europy jako centrum technologii”.

W rachunku zauważono, że istnieją już europejscy dostawcy sprzętu – wyraźne odniesienie do Nokii i Ericssona – że „nie powinni być wyciskani z rynku krajowego przez międzynarodowych producentów, którzy są częściowo subsydiowani przez państwo”.

Zakazując Huawei zarówno z sieci podstawowej, jak i peryferyjnej, rachunek mógłby stworzyć problemy dla niemieckich firm telekomunikacyjnych, które ostrzegły, że wykluczenie chińskiego dostawcy dramatycznie spowolni budowę 5G w kraju i spowoduje, że będzie droższy.

Telefónica Deutschland, druga co do wielkości firma telefonii komórkowej w Niemczech, powiedziała w tym tygodniu, że Huawei pomoże zbudować sieć 5G, podczas gdy Deutsche Telekom, który jest częściowo własnością rządu, powiedział w zeszłym tygodniu, że zawiesi wydatki na nowy sprzęt 5G z powodu problemów politycznych niepewność otaczająca Huawei.

Nils Schmid, poseł SPD, który jest jednym z inicjatorów wspólnego projektu Huawei, powiedział, że CDU wciąż dyskutuje o tym i jest pod silną presją ze strony biura kanclerza i ministerstwa gospodarki kontrolowanego przez CDU, aby go porzucić.

Powiedział jednak, że presja, by działać przeciwko chińskiemu dostawcy, staje się nieodparta. „Dyskusja na temat Huawei staje się teraz znacznie bardziej krytyczna w Niemczech” – powiedział. „Jest to część szerszej debaty na temat Chin jako systemu konkurującego z Europą, z zupełnie innym modelem zarządzania”.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *