Drone XPro : Iran wysadza w powietrze protest Amnestii, nazywając to „dezinformacją” | Aktualności

:

W ostatnich protestach Iran odrzucił liczbę ofiar śmierci Amnesty International, stróża ponad 100, jako „sfabrykowany”, nazywając grupę „stronniczą” organizacją.

Rzecznik ONZ Teheranu Alireza Miryousefi opisała liczbę 106 osób zmarłych podczas demonstracji w ramach „kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przeciwko Iranowi spoza kraju”.

„Wszelkie liczby ofiar niepotwierdzone przez rząd są spekulacyjne (i) niewiarygodne” – powiedział tweet.

W oświadczeniu we wtorek brytyjska grupa praw oskarżyła irańskie siły bezpieczeństwa o użycie „nadmiernej i śmiertelnej siły” do stłumienia demonstracji od ich rozpoczęcia w piątek.

Więcej:

Iran był wstrząśnięty ogólnokrajowymi protestami wywołanymi rosnącym gniewem i frustracją po tym, jak władze wprowadziły system racjonowania benzyny i obniżyły subsydia, co spowodowało wzrost cen o 50 procent.

Irańscy urzędnicy powiedzieli, że gwałtowny wzrost cen jest konieczny ze względu na okaleczające amerykańskie sankcje niszczące gospodarkę opartą na ropie naftowej, a zebrane pieniądze zostaną przekazane najbiedniejszemu narodowi.

Rząd powiedział, że podwyżki cen mają na celu pozyskanie około 2,55 mld USD rocznie na dodatkowe dotacje dla 18 milionów rodzin walczących o niskie dochody.

Raport Amnesty powiedział, że siły bezpieczeństwa stosowały brutalność wobec demonstrantów w 21 miastach, w tym snajperów strzelających na żywo z tłumu z dachów i helikopterów.

„Bezpodstawne zarzuty i sfabrykowane dane przez stronnicze podmioty zachodnie nie wstrząsają determinacją rządu w podejmowaniu ostrożnych decyzji ekonomicznych przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka jego obywateli, w tym swobodnego korzystania z prawa do protestu w spokojnym otoczeniu” – powiedziała Miryousefi.

„Uzbrojeni anarchiści”

Prezydent Iranu Hassan Rouhani w środę odniósł zwycięstwo nad niepokojem i ponownie obwinił zagranicznych wrogów.

Władze podały, że około 1000 osób zostało zatrzymanych za przemoc po tym, jak firmy, banki i urzędy zostały podpalone lub zdewastowane.

Tysiące przyłączyły się do prorządowych demonstracji w środę, podały media państwowe, z materiałami telewizyjnymi pokazującymi wiece w Rasht, Gorgan i Ardabil na północy, Hamadan na zachodzie i Shahryar na południe od stolicy Teheranu.

Według półoficjalnej agencji prasowej Fars, podwójni obywatele Iranu byli wśród protestujących aresztowanych w północnej prowincji Alborz. Cytując źródła bezpieczeństwa, powiedział, że zatrzymani obywatele Niemiec, Turcji i Afganistanu zostali przeszkoleni i sfinansowani przez zagraniczne służby bezpieczeństwa w celu podjęcia działań w celu zniszczenia infrastruktury i wywołania nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Ci podwójni obywatele mieli specjalny sprzęt do sabotażu, dodał bez dostarczania dowodów ani dalszych szczegółów.

Rouhani obwinił powstanie za „uzbrojonych anarchistów”, którzy wyszli na ulice ”w oparciu o spisek, który„ wykluli syjoniści i Amerykanie ”.

„Irańczykom ponownie udało się przeprowadzić historyczny test i pokazał, że nie pozwolą wrogom na skorzystanie z tej sytuacji, nawet jeśli mogą mieć skargi na zarządzanie krajem” – powiedział Rouhani w uwagach nadesłanych przez państwowego nadawcę IRIB na swojej stronie internetowej.

Teheran obwinił o zamieszki związane z wygnańcami i zagranicznymi wrogami – Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i Arabią Saudyjską.

Najwyższy przywódca Ajatollah Ali Chamenei powiedział we wtorek, że protesty były kwestią bezpieczeństwa, a nie popularnym ruchem, i udało się im z powodzeniem zająć.

Iran ograniczył dostęp do Internetu, uniemożliwiając protestującym publikowanie filmów wideo z wieców w mediach społecznościowych.

Gospodarka kostnicy

Frustracja narasta w związku z osłabieniem waluty i rosnącymi cenami chleba, ryżu i innych podstawowych artykułów, odkąd USA wycofały się z porozumienia nuklearnego Iranu z 2015 r. Z mocarstwami światowymi i ponownie nałożyły sankcje.

Tysiące żałobników intonowało „Śmierć Ameryce” podczas procesji pogrzebowej w środę dla jednego z zabitych podczas protestów, dowódcy Gwardii Rewolucyjnej w Shahriar, na zachód od Teheranu.

Trudno jest ustalić pełny rozlew krwi, biorąc pod uwagę prawie całkowite zaciemnienie Internetu w czwartym dniu.

Biuro praw człowieka ONZ we wtorek poinformowało, że jest zaniepokojone doniesieniami, że amunicja na żywo została użyta przeciwko protestującym i spowodowała „znaczną liczbę zgonów”. Jednak rzecznik Rupert Colville ostrzegł, że szczegóły dotyczące ofiar są trudne do zweryfikowania, częściowo z powodu ograniczeń internetowych.

Napięcia wzrosły w tym roku wraz z rozszerzeniem przez USA sankcji na Chamenei, Straż Rewolucyjną i inne kluczowe podmioty, gdy Iran ograniczył swoje zobowiązania nuklearne na mocy porozumienia.

Arcy-wrogowie doszli do krawędzi konfrontacji wojskowej w czerwcu, kiedy Iran zestrzelił drona USA, a prezydent USA Donald Trump zarządził ataki odwetowe, zanim odwołał je w ostatniej chwili.

We wtorek amerykańska grupa strajkowa lotniskowców Abraham Lincoln przepłynęła przez Cieśninę Hormuz, wąską drogę wodną oddzielającą Iran od Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Iran – który kontroluje znaczną część strategicznej drogi wodnej, przez którą przepływa 20 procent światowych zasobów ropy – regularnie grozi zamknięciem, jeśli wrogowie popełniają wrogie działania.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *