Xone Phone : Dlaczego globalne marzenie telekomunikacyjne stało się kwaśne

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Zaledwie dziewięć lat temu Telia była na szczycie świata. Szwedzka firma uruchomiła usługi 3G na Mount Everest, instalując stację bazową na wysokości 5200 m, twierdząc, że jest najwyższą na świecie siecią telekomunikacyjną.

Jak się okazało, ten moment – po części wyczyn inżynieryjny, a po części korporacyjna brawura – okazał się szczytem dwudziestoletniego wyścigu europejskiego przemysłu telekomunikacyjnego, by posadzić flagę w każdym zakątku planety. Grabież ziemi była zaciekła, a obecni operatorzy walczyli z nową rasą agresywnych graczy mobilnych, kierowanych przez Vodafone, którzy byli gotowi wydać rekordowe sumy, aby wejść na nowe rynki.

Jednak marzenie branży już dawno wygasło, nie będąc w stanie zbudować prawdziwie globalnych marek, takich jak wiodące grupy technologiczne i dostawcy mediów, którzy wykorzystali infrastrukturę branży. Największe marki sektora, które zbudowały bazy abonentów równoważne populacji dużych krajów – do 2014 roku Vodafone miał 434 miliony klientów – zaczęły wycofywać się ze swoich odległych imperiów. Początkowo postrzegane jako motory wzrostu, znaczna część kolonializmu telekomunikacyjnego przyniosła niewielki zwrot z inwestycji, a dla Telii wysokie kary związane z korupcją.

Telefónica to najnowszy europejski gigant, który pokonał odwrót od czasów budowy imperium po tym, jak poddał przeglądowi całą swoją działalność poza Brazylią w Ameryce Łacińskiej – od Meksyku po Patagonię. Hiszpańska grupa wydała ponad 110 mld USD na budowę swojej działalności w Ameryce Środkowej i Południowej, która do 2012 r. Wzrosła o ponad połowę całkowitych przychodów firmy.

Chris Gent dyrektor naczelny vodafone

Chris Gent, były dyrektor generalny Vodafone, mówi, że przemysł telekomunikacyjny stracił okazję do podboju świata © Jim Winslet / FT

José María Álvarez-Pallete, prezes i dyrektor generalny Telefónica, mówi, że ruch ten był spowodowany zakłóceniami technologicznymi tradycyjnego modelu telekomunikacyjnego. „Nasze źródła dochodów są wyczerpane” – mówi. „Technologia zmienia wszystko. . . musimy budować własną drogę do przodu. ”

W ciągu ostatnich pięciu lat telekomunikacja była jednym z najgorzej prosperujących sektorów dla inwestorów, ponieważ globalne zakłady się nie opłaciły. To pozostawiło firmy z ogromnymi długami, nawet gdy są pod silną presją, aby inwestować w nowe sieci 5G i sieci światłowodowe zarówno na rynkach krajowych, jak i we wciąż rozrastających się sieciach.

Dominacja rynku komunikacyjnego przeszła natomiast na inną rasę firm – kierowanych przez Google, Apple i Facebook – które wykorzystały rury i maszty zainstalowane przez firmy telekomunikacyjne na całym świecie, aby uchwycić lwia część cyfrowych zysków.

Chris Gent, były dyrektor naczelny Vodafone, który prowadził firmę w czasach swojej największej globalizacji, mówi, że przemysł telekomunikacyjny miał okazję podbić świat. Jednak podczas gdy odtwarzacze sprzętu, w tym Nokia i Huawei, tworzyły międzynarodowe firmy, to firmy platformowe, takie jak Facebook i Google, a nie firmy telekomunikacyjne opracowały oprogramowanie i aplikacje o globalnym zasięgu dla konsumentów.

Kobieta korzysta z płatnego telefonu poza punktem sprzedaży Telefonica w Sao Paulo w Brazylii 12 września 2002 r. Telefonica SA i inne hiszpańskie firmy z inwestycjami w Brazylii wzrosły więcej niż większość akcji w Europie w tym roku, w oczekiwaniu inwestorów na wzrost Brazylijska waluta zwiększy zarobki. Fotograf Jean-Pierre Pingoud / Bloomberg News.

Telefónica dokonuje przeglądu całej swojej działalności nie-brazylijskiej Ameryki Łacińskiej © Jean-Pierre Pingoud / Bloomberg

„Klient czuł się podłączony do iPhone'a, ale nie do określonej sieci”, mówi. „Sieci się nie różnicowały”.

Międzynarodowa ekspansja Telii ucierpiała w 2017 r., Kiedy zgodziła się zapłacić prawie 1 miliard dolarów grzywny, aby uregulować opłaty korupcyjne za płatności w Uzbekistanie. Ogromna kara spowodowała rozpad imperium.

„Stoisz przed przyciskiem, aby go wypisać. Twoje włosy unoszą się na ramionach i myślisz, co się dzieje – to dużo pieniędzy – mówi Christian Luiga, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego Telia po zapłaceniu grzywny. „Osobiście uważam, że (ekspansja) była niewłaściwą strategią”.

Do lat 90. telekomunikacja tradycyjnie były zdominowane przez operatorów państwowych. Jednak prywatyzacja w połączeniu z boomem technologii telefonii komórkowej w drugiej części dekady stworzyły warunki do globalnej ekspansji.

Vodafone stał się postacią imperializmu telekomunikacyjnego, gdy brytyjska firma mobilna zwiększyła się czterokrotnie w ciągu 18 miesięcy, wydając prawie 200 miliardów dolarów na przejęcia AirTouch w USA i Mannesmann w Niemczech. Zdobył także licencje na budowę nowych sieci na kilkudziesięciu rynkach w Europie, Afryce i Australii.

Dyrektor generalny firmy Telia, Johan Dennelind, organizuje konferencję prasową w siedzibie firmy w Sztokholmie, 22 września 2017 r. Firma Telia informuje, że osiągnięto globalne porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości USA (DOJ), Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz holenderska prokuratura (Openbaar Ministerie, OM) dotycząca wcześniej ujawnionych dochodzeń w sprawie transakcji historycznych w Uzbekistanie. / AFP PHOTO / TT News Agency / Janerik HENRIKSSON / Sweden OUT (Zdjęcie należy przeczytać JANERIK HENRIKSSON / AFP przez Getty Images)

Dyrektor generalny Telii, Johan Dennelind w 2017 roku, w którym nastąpiła międzynarodowa ekspansja firmy, kiedy na grzywnę w wysokości 1 mld USD zapłacono grzywnę w celu uregulowania zarzutów korupcyjnych w Uzbekistanie © AFP

Sir Chris mówi, że globalna ekspansja była napędzana GSM, europejskim standardem technologii mobilnych. Uruchomiony na początku lat 90. XX wieku, stanowił podstawę sieci 2G i otworzył możliwość czerpania korzyści z rynku bezprzewodowych usług głosowych i transmisji danych w krajach, które jeszcze nie zbudowały sieci mobilnych.

„Nie chodziło o sadzenie flag. Każda firma była atrakcyjna ”- mówi o szybkiej ekspansji na rynki tak różnorodne, jak Fidżi, Japonia, Kenia i Stany Zjednoczone.

Vodafone nie był sam w marzeniach o imperiach cyfrowych. Deutsche Telekom rozprzestrzenił się na USA, gdy zapłacił 35 miliardów dolarów za Voicestream, obecnie T-Mobile USA. Orange, zwany wówczas France Telecom, wszedł do frankofonu w Afryce i Europie Wschodniej. Podczas gdy fińska Sonera pomogła założyć Turkcell. CK Hutchison, azjatycki konglomerat, wydał miliardy w całej Europie, aby uzyskać przychód z danych 3G dzięki nowo zainstalowanym sieciom mobilnym.

Skandynawscy i rosyjscy operatorzy wjechali dalej na wschód do Eurazji i południowej Azji, a kiedy norweski Telenor wygrał bitwę o budowę sieci w Myanmarze w 2013 r., Zakończył się etap rozbudowy terenów zielonych. Ponieważ tylko garstka krajów, takich jak Etiopia i Iran, nadal nie jest podporządkowana zagranicznym firmom telekomunikacyjnym, globalizacja branży wydawała się być kompletna.

Dla Enrique Lloves, szefa strategii Telefóniki, korzyści płynące z budowy globalnej sieci w tym czasie były oczywiste: firmy mogły eksportować wiedzę specjalistyczną z Europy na szybko rozwijające się rynki, takie jak Brazylia. Ponadto twierdzi, że telekomunikacja potrzebowała globalnej skali do współpracy z innymi dużymi branżami, takimi jak usługi finansowe i media.

Wykres słupkowy łącznych nakładów inwestycyjnych (mld USD), pokazujący największych inwestorów w infrastrukturę telekomunikacyjną w II kwartale 2019 r

Jednak ostatnia dekada w branży była historia odwrotu. Telia sprzedała wszystko – tracąc na swojej przygodzie Everest, kiedy opuściła Nepal w 2016 roku – z wyjątkiem mołdawskiej sieci i ponownie zainwestowała dochody w Norwegii i Szwecji. Inni szukali sposobów na poprawę zysków. W tym roku Telenor próbował nawiązać połączenie azjatyckiego biznesu z malezjańską Axiatą, która zawiodła, ale uprzedziła decyzję Telefóniki o poszukiwaniu partnerów i nabywców dla operacji w Ameryce Łacińskiej.

Doświadczenie BT było bardziej rockowe niż większość. Wydał miliardy na licencje 3G w całej Europie, ale marzenie to zostało zmiażdżone pod ciężarem zaciągniętego długu i w 2001 r. Został zmuszony do rozdzielenia mobilnego ramienia Cellnet, obecnie O2. Próbował utrzymać swoją strategię, kierując swoją ofertę do międzynarodowego koncernu rynek biznesowy. Ale marka Global Services stała się jej piętą achillesową, powodując ogromne odpisy. Skandal księgowy we Włoszech ujawniony w 2016 roku działał jako katalizator sprzedaży jego międzynarodowych sieci.

Rozwijanie Vodafone było wolniejszym postępem, sięgającym 2006 roku sprzedaży japońskiej sieci SoftBank, wówczas mało znanej firmie internetowej. Rok później wjechał do Indii. Wzrost okazał się spektakularny, ponieważ szybko zbudował bazę 200 milionów użytkowników.

Minister handlu i przemysłu Patricia Hewitt poza Departamentem Handlu i Przemysłu w centrum Londynu, z nazwiskami zwycięzców aukcji licencji na widmo mobilne trzeciej generacji (3G) na telefony komórkowe nowej generacji. * Wszyscy czterej dotychczasowi operatorzy komórkowi w Wielkiej Brytanii - Vodafone AirTouch, BT, Orange i One2One oraz kanadyjska firma TIW, uzyskali licencję, czerpiąc 22 miliardy niespodzianek dla rządu brytyjskiego. "Class =" n-image "srcset =" https : //www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F%2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws.com%2F51ffd754-28af-11ea -9f81-051dbffa088d? Fit = zmniejszanie skali i źródło = następna i szerokość = 700 700 w, https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F%2Fcom.ft.imagepublish. upp-prod-eu.s3.amazonaws.com% 2F51ffd754-28af-11ea-9f81-051dbffa088d? fit = zmniejszanie skali i źródło = następne i szerokość = 500 500 w, https://www.ft.com/__origami/service/image/v2 /images/raw/http%3A%2F%2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws.com%2F51ffd754-28af-11ea-9f81-051dbffa088d?fit=scale-down&source=next&width=300 300 w ” rozmiary = "(min-szerokość: 76,25 em) 700px, (min-szerokość: 61,25em) 620px, (min-szerokość: 46,25em) 700px, oblicz (100vw - 20px)

Następnie minister handlu Patricia Hewitt w 2000 r. Z nazwiskami zwycięzców licencji 3G. Wielu obecnie obwinia sprzedaż licencji 3G za ogromne kwoty, przez co firmom brakuje funduszy na rozwój © Matthew Fearn / PA

Jednak wyprawa zamieniła się w koszmar dla Vodafone po tym, jak rywal Reliance Jio zalał rynek darmowymi usługami. Połączyła się z rywalem Idea Cellular w 2018 roku. W październiku Vodafone – który wydał 20 miliardów dolarów na osiedlenie się w tym kraju – zagroził, że wyciągnie wtyczkę z indyjskiego biznesu po tym, jak został obciążony retrospektywnym rachunkiem podatkowym w wysokości 4 miliardów dolarów.

Z kolei rynki Orange i Afryki na Bliskim Wschodzie zapewniają wytchnienie dla dojrzałej działalności we Francji i Hiszpanii. Jednak plan francuskiej firmy, aby mieć globalną sieć 300 milionów subskrybentów – zaprezentowany dekadę temu – wydaje się teraz marzeniem o minionym wieku, a firma podobno rozważa podjęcie decyzji o oddzieleniu jej aktywów pozaeuropejskich.

Wielu obwinia sprzedaż europejskich licencji 3G na przełomie wieków, za to, co Sir Chris określa jako „kolosalne kwoty”, przez co firmom brakuje gotówki na zakup i budowę na całym świecie.

„(3G) wyssało siłę napędową z branży”, mówi. Twierdzi jednak również, że firmy telekomunikacyjne nie wykorzystały swojego globalnego zasięgu, znosząc stawki roamingowe, zamiast czekać na ich zakazanie przez UE lub opracowując aplikacje działające na wielu rynkach.

Sąd Najwyższy Indii unieważnia licencje mobilne wśród sond 2G ... Ludzie przechodzą obok reklamy Vodafone India Ltd. w lokalnym sklepie mobilnym w Bombaju w Indiach w piątek, 3 lutego 2012 r. Fotograf: Dhiraj Singh / Bloomberg "class =" n -image "srcset =" https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F%2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws. com% 2F6ba04dfc-28ae-11ea-9f81-051dbffa088d? fit = zmniejszanie skali i źródło = następne i szerokość = 700 700 w, https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F % 2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws.com% 2F6ba04dfc-28ae-11ea-9f81-051dbffa088d? Fit = zmniejszanie skali i źródło = następne i szerokość = 500 500 w, https://www.ft.com/ __origami / service / image / v2 / images / raw / http% 3A% 2F% 2Fcom.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws.com% 2F6ba04dfc-28ae-11ea-9f81-051dbffa088d? fit = scale- dół i źródło = następne i szerokość = 300 300 w "rozmiary =" (min-szerokość: 76,25 em) 700px, (min-szerokość: 61,25em) 620px, (min-szerokość: 46,25em) 700px, calc (100vw - 20px)

Bardzo udany wypad Vodafone do Indii zmienił się w katastrofę po tym, jak rywal Reliance Jio opanował rynek © Dhiraj Singh / Bloomberg

Ronan Dunne, dyrektor naczelny grupy konsumenckiej Verizon, amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej, która prowadziła O2 w Wielkiej Brytanii, kwestionuje teraz strategiczną logikę umieszczania „flag na mapach” na całym świecie, ponieważ zachowania konsumentów są bardzo różne na różnych rynkach.

Regulacje odegrały również dużą rolę, jak twierdzi, w kwestionowaniu realizacji globalnego modelu telekomunikacyjnego. Ponieważ różne rządy mają różne poglądy na temat nadzorowania branży, prowadzenie globalnej sieci stało się skomplikowane. Używanie sprzętu chińskiego Huawei zostało skutecznie zabronione ze względów bezpieczeństwa narodowego w USA i Australii i pozostaje niepewne w Europie, ale jest dozwolone w większości krajów Afryki i Azji. Obecność na tych terytoriach pomoże Huawei dopasować Ericsson do globalnego świadczenia usług 5G.

Jednak, zdaniem krytyków, zasady te nie zostały zastosowane do „over-the-top” graczy – tak zwanych, ponieważ nie posiadają infrastruktury, za pośrednictwem której dystrybuowane są ich treści.

„Podczas gdy model globalnej firmy telekomunikacyjnej nie został skutecznie złamany”, mówi Chris Watson, globalny dyrektor ds. Telekomunikacji w kancelarii prawnej CMS. „OTT, takie jak Netflix, Amazon Prime Video i Sky Go, rozrosły się na całym świecie. Wyższe strumienie dochodów i lepsza kontrola danych pomogły przyspieszyć rozwój OTT, ale to różnica w regulacjach w porównaniu z telekomunikacją spowodowała rozbieżność wyników. ”

Dla wielu przyszłość dla globalnych firm telekomunikacyjnych leży infrastruktura sieci – rury i kable biegnące pod ziemią. Niezbędny w sposobie przesyłania danych na całym świecie, zapewnia międzynarodowe łącza do firm telekomunikacyjnych, banków, nadawców i firm technologicznych.

W czasach boomu przemysł infrastrukturalny upadł, gdy podaż znacznie przewyższyła popyt. Garstka firm, które go wystawiły, stanowi obecnie podstawę globalnej transmisji danych.

Jednym z tych pozostałych graczy jest, jak na ironię, Telia. Szwedzka firma sprzedała swoją działalność międzynarodową, ale nadal posiada sieć światłowodową o długości 65 000 km obejmującą 115 krajów, z której korzysta 900 innych operatorów telekomunikacyjnych do globalnej transmisji danych.

Johan Ottosson, szef firmy operatorskiej, mówi, że sieci szkieletowe „sklejają internet”. W tym scenariuszu firma telekomunikacyjna to „głupia rura” wykorzystywana przez inne firmy, które czerpią największą wartość. Przemysł od dawna szykuje się przeciwko wszelkim konotacjom, które mogłyby zaszufladkować go jako narzędzie. Jednak większy nacisk na oprogramowanie działające w infrastrukturze branży może w końcu spełnić obietnicę prawdziwie międzynarodowej sieci.

Philip Jansen dołączył do BT jako dyrektor naczelny w zeszłym roku, spędzając wiele lat w globalnej firmie płatniczej Worldpay i międzynarodowej firmie cateringowej Sodexo. Twierdzi, że przemysł telekomunikacyjny musi znaleźć równowagę między ogromną skalą i niskomarżowymi operatorami usług gastronomicznych, a lekkim zasobem, ale zorientowanym na usługi modelem firm technologicznych.

Jansen, podobnie jak wielu jego poprzedników w branży telekomunikacyjnej, uważa, że ​​z globalnego modelu można zrobić dobre interesy. Jednak nowicjusz przyznaje, że nadzieje międzynarodowego imperium telekomunikacyjnego, które były przewidywane dwie dekady temu, już dawno minęły. „Szczerze mówiąc, nigdy nie będzie gwiezdny” – mówi.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *