Xone Phone : Maski wysyłane, gdy gęsty pomarańczowy dym zamyka Canberrę

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Mężczyzna czyści dziedziniec Parlamentu w otoczeniu dymnej mgły w Canberze. Zdjęcie: AAP
Mężczyzna czyści dziedziniec Parlamentu w otoczeniu dymnej mgły w Canberze. Zdjęcie: AAP

Szef obrony Australii twierdzi, że ADF będzie pod ręką przez długi czas, gdy premier ogłosi nową agencję ds. Odzyskiwania pożarów. Postępuj zgodnie z najnowszymi poniżej.

Ruda Adesholi 20:15:

Pożar buszu zniszczył centrum recyklingu w Moss Vale na południowych wyżynach NSW, po tym, jak blask skoczył na dużą rzekę.

Ogień Morton, nowy front kominka rozciągającego się od Batemans Bay do Southern Highlands, skoczył w sobotę wieczorem do rzeki Shoalhaven.

Miejscowy burmistrz Duncan Gair powiedział, że pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że ​​domy i budowle zostały utracone w Wingello i więcej w Bundanoon i Penrose.

Olivia Caisley 19:30: Dym zamyka stolicę kraju

Firmy i instytucje krajowe w Canberze zostały zmuszone do zamknięcia drzwi w niedzielę, gdy stolica kraju obudziła się z gęstym pomarańczowym dymem, który ma pozostać przez wiele dni.

Mgła zalewająca ulice miasta wkradła się do budynków i uruchomiła alarmy przeciwpożarowe, a stolica odnotowała jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie.

Indeks jakości powietrza w Civic w centrum miasta wynosił 2843 w niedzielę w południe, osiągając gorsze wyniki niż Sarajewo w Bośni i Hercegowinie, Lahore w Pakistanie i Delhi w Indiach.

Odczyt 200 uważany jest za niebezpieczny.

National Gallery of Australia, National Portrait Gallery, National Film and Sound Archives, High Court i Questacon zamknęły drzwi, aby chronić publiczność i personel.

Fotograf chwyta dym w Parliament House. Zdjęcie: Getty
Fotograf chwyta dym w Parliament House. Zdjęcie: Getty

Kilka basenów, w tym basen olimpijski Canberra, nie było w stanie otworzyć, a niektóre sklepy w klimatyzowanym centrum handlowym Canberra Center zostały zamknięte z powodu złej jakości powietrza.

Zwolnienia z duszącego powietrza i niebezpiecznych warunków nie należy oczekiwać do co najmniej wtorku.

Starszy prezydium meteorologa, prekursor Jordan Notara, powiedział, że dym napływał z wielu płomieni szalejących na wschodzie i zachodzie terytorium.

Dyrektor generalny Canberra Business Chamber, Michael Schaper, powiedział Australijczykowi, że choć jest zbyt wcześnie, aby oszacować ekonomiczny koszt dymu zasłaniającego kapitał, spodziewał się, że zamknięcia będą miały znaczący wpływ na lokalne firmy.

„To znacząca przemiana” – powiedział. „Nie tylko dla firm sezonowych, takich jak

baseny, sprzedawcy lodów i rozrywkę na świeżym powietrzu, które naprawdę polegają na krótkim skoncentrowanym okresie swoich dochodów. ”

Prezydent Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego Antonio Di Dio powiedział, że był głęboko zaniepokojony dymem i widział wzrost liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia.

„To absolutnie niezwykłe i bardzo onieśmielające, ale kluczowy jest zdrowy rozsądek” – powiedział dr Di Dio. „W takich sytuacjach chodzi o to, aby nie narażać się na różne rzeczy, chyba że jest to absolutnie konieczne. Najrozsądniej jest zostać w domu ”.

W niedzielę wieczorem Qantas wyciągnął wtyczkę ze wszystkich lotów zi do Canberry.

Drużyny sportowe również ucierpiały z powodu dymu z pożaru buszu, a ACT Brumbies postanowił przenieść całą drużynę do Newcastle.

Minister ACT Barr Andrew Barr powiedział, że rząd federalny udostępnił 100 000 masek P2 zagrożonym osobom na tym terytorium.

7.24pm: Film pokazuje drogę porośniętą zwierzętami

Przerażające wideo zostało opublikowane na Twitterze pokazujące scenę w Batlow, na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii, po pożarze miasta.

Główna droga jest pokazana usiana liniami energetycznymi, powalonymi drzewami i martwymi zwierzętami.

OSTRZEŻENIE: Grafika.

Ruda Adesholi 18:23: Kolejne 60 domów potwierdziło utratę

RFS potwierdził, że 60 pożarów zginęło w pożarach NSW, ale oczekuje, że liczba ta wzrośnie.

W rozmowie z ABC zastępca komisarza RFS Rob Rogers powiedział, że służby ratownicze potrzebują dostępu do obszarów dotkniętych katastrofą, aby zbadać szkody.

„W tej części świata jest ogromna ilość ognia, które nie zgasną przez jakiś czas, a od ponad pięciu miesięcy mamy do czynienia z tymi pożarami bez przerwy. zmieniają się, z pewnością w ciągu następnego miesiąca. ”

„Wiemy, że w Snowy istnieje znaczna szkoda w infrastrukturze, a także wiemy, że społeczności takie jak Batlow zostały wyjątkowo mocno dotknięte”.

Powiedział, że w Górach Błękitnych zostanie przeprowadzone ponad 60 km wypalenia przed kolejnym trudnym dniem spodziewanym w piątek.

Ruda Adesholi 18.00: Maski P2 wysłane do ACT

Minister ACT Barr Andrew Barr powiedział, że rząd federalny wyśle ​​na terytorium 100 000 masek P2 dla osób wymagających szczególnego traktowania.

Krajowe zapasy masek z filtrem cząstek stałych będą również dostępne dla organów zwalczających pożary buszu w Victorii i Nowej Południowej Walii.

Dym spowijający stolicę kraju spowodował zamknięcie sklepów i obiektów użyteczności publicznej.

Wszystkie loty Qantas poza Canberra zostały odwołane w niedzielę, ale inne linie lotnicze nadal działają.

Annabel Hennessy 17:30: Premier odwiedza bazę HMAS Albatross

Premier Scott Morrison odwiedził to w bazie HMAS Albatross na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Afryki

po południu spotkał się z Premier NSW Gladys Berejiklian, komisarzem NSW RFS Shanem Fitzsimmons oraz lokalnymi członkami RFS i sił powietrznych walczącymi z pożarami.

Morrison był otoczony przez generała dywizji Justina Ellwooda, który prowadzi reakcję obrony na pożary.

Morrison powiedział, że była to dobra okazja do rozmowy z premierem i komisarzem Fitzsimmonsem w dniu wczorajszym, że wezwano 3000 rezerwistów armii do pomocy w walce z pożarami.

„To była dobra okazja dla komisarza, a ja i premier rozmawialiśmy o ogłoszeniu, które zostało wczoraj ogłoszone … (i), aby zapewnić nam ścisłą komunikację” – powiedział premier.

Zapytany, czy przeprosił komisarza, który skrytykował pana Morrisona za to, że osobiście nie poinformował go o rozmieszczeniu rezerwistów, powiedział: „Rozmawialiśmy”.

„Pracowaliśmy blisko przez wiele miesięcy … To była dzisiaj dobra okazja dla generała i komisarza, by po prostu omówić ustalenia, które zostały wprowadzone dzisiaj”, powiedział Morrison.

„To największa jak dotąd współpraca rezerwistów Sił Obronnych współpracujących z Siłami Obronnymi w pełnym wymiarze godzin, aby zapewnić wsparcie, którego ten kraj nigdy wcześniej nie widział” – powiedział Morrison.

Premier Berejiklian powiedziała, że ​​jest wdzięczna za dodatkowe wsparcie obrony.

„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, które otrzymaliśmy dzisiaj i cieszymy się z tego ciągłego zbliżenia w związku” – powiedziała.

Powiedziała „Myślę, że omówiliśmy te kwestie”, zapytana, czy zgodziła się z krytyką komisarza Fitzsimmonsa dotyczącą komunikatu od premiera.

Zapytany, jakie przesłanie skierował do światowych przywódców obserwujących katastrofę, Morrison powiedział, że to po prostu „bardzo dziękuję za wsparcie”.

16:30: Obrona w walce ogniowej na „długi dystans”

Szef obrony Australii mówi, że czeka ich długa droga, ponieważ siły obronne wprowadzają niespotykaną dotąd reakcję na kryzys związany z pożarem buszu.

Generał Angus Campbell mówi, że nigdy wcześniej nie miało miejsca obowiązkowe wezwanie 3000 rezerwistów Australijskich Sił Obrony, aby pomóc w odbudowie narodowej.

„Jesteśmy gotowi na długi dystans i jesteśmy również świadomi pilnej potrzeby udzielenia pomocy innym Australijczykom” – powiedział Campbell w niedzielę dla mediów w Canberze. „Praca ADF jest i będzie nadal komplementarna i ściśle koordynowana z władzami państwowymi.”

Helikopter Blackhawk opuszcza tereny wystawowe Omeo w Victorii. Zdjęcie: kapral Nicole Dorrett
Helikopter Blackhawk opuszcza tereny wystawowe Omeo w Victorii. Zdjęcie: kapral Nicole Dorrett

Operacja Bushfire Assist spowoduje, że tysiące personelu serwisowego i rezerwistów rozmieszczonych w trakcie pożaru dotkną obszary w całym kraju.

Największy australijski statek marynarki wojennej, HMAS Adelaide, odgrywa wiodącą rolę w narodowym wysiłku wspierania pożarów buszu, stacjonujący na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii. Działając jako statek zaopatrzeniowy, a także oferując pływający szpital, Adelaide w niedzielę dotarł do wód u wybrzeży Edenu, gdzie ma się opierać przez kilka dni.

HMAS Choules i MV Sycamore wracali do Mallacoota, skąd wcześniej przewozili ponad 1100 osób.

W Adelajdzie było 400 żołnierzy, a także 300 ton zapasów awaryjnych.

Otwarto bazy obronne od Brisbane do Adelaide dla Australijczyków dotkniętych pożarami krzaków, a Campbell potwierdził, że niektórzy ludzie już skorzystali z tej oferty.

Wcześniej premier Scott Morrison powiedział dziennikarzom w Canberze, że „bezprecedensowe” wycofanie sił obronnych było oświadczeniem o skali kryzysu w wyniku pożaru buszu.

„Ten krok został podjęty w wyniku czystej skali, która wykroczyła poza rozsądne oczekiwania jakiejkolwiek agencji, władz państwowych lub terytorialnych” – powiedział.

Premier bronił także czasu reakcji rządu na rozmieszczenie ADF, wskazując, że personel obsługujący już pomaga w staraniach o pożar.

Szef wspólnej grupy zadaniowej do spraw pożarów buszu, generał porucznik Greg Bilton, powiedział, że obrona utrzymywała kontakt z odpowiednikami w Nowej Zelandii, Singapurze i Papui Nowej Gwinei, aby uzyskać więcej wsparcia, takiego jak helikoptery.

AAP

16.15: G-G odwiedza East Gippsland

Gubernator generalny David Hurley odwiedził centra pomocy w zniszczonej przez pożar Wiktorii na wschodzie.

Przedstawiciel Australii przy Queen zwiedził centrum pomocy w Bairnsdale i centrum kultury w pobliskim Lucknow, aby porozmawiać z ofiarami pożarów buszu.

„Ludzie przyjeżdżają, aby dostosować się do miejsca, w którym się znajdują i sytuacji, w której się znaleźli” – powiedział Hurley dziennikarzom w niedzielę.

Gubernator generalny i jego żona Lisa rozmawiali z wolontariuszami w Lucknow Memorial Hall, którzy otrzymali darowizny na pomoc osobom poszkodowanym. Ludzie, z którymi rozmawiał, zgłosili kilka obaw.

„Czy to zmiany klimatu? Czy to nasz proces zarządzania gruntami? Czy mamy odpowiednie zasoby? To są wszystkie wielkie problemy ”- powiedział o pytaniach zadawanych przez społeczność.

Greg Brown 3.55pm: Ogień z Eden został obniżony

Zagrażający pożarem Eden został zdegradowany z „stanu wyjątkowego” do „obserwowania i działania” jako kropli deszczu na miasto na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii.

Chłodniejsza pogoda skłoniła niektórych mieszkańców do opuszczenia bezpieczeństwa holowników na nabrzeżu i udania się do swoich domów.

Rachel Baxendale 15.16: Andrews odwołuje wizytę w Tallangatta

Wiktoriański premier Daniel Andrews i komisarz policji Wiktorii Graham Ashton odwołali planowaną podróż do Tallangatta w zniszczonym ogniem Victoria na północnym wschodzie, powołując się na dym, który uniemożliwił im lądowanie w mieście.

Stało się tak pomimo tweetowania pana Andrewsa z Wangaratta – godzinę i piętnaście minut jazdy po otwartych drogach z Tallangatta – 20 minut przed jego planowanym terminem w Tallangatta.

Biuro premiera zostało zapytane, dlaczego zamierza polecieć, zamiast jechać samochodem, do Tallangatta.

„Nigdy nie widziałem mojego rodzinnego miasta w takim stanie” – powiedział Andrews.

„To właśnie zmierzało do Wangaratta, aby podziękować naszym zespołom reagującym za ich niesamowity wysiłek w ciągu ostatnich kilku dni.

„Wciąż jest tu bardzo sucho i wietrznie – posłuchaj rad Vic Vic Emergency i bądź bezpieczny”.

Po ponad 20 minutach od zaplanowanej konferencji prasowej media zostały powiadomione, że odwołano je, a premier i główny komisarz wrócili do Melbourne.

Greg Brown 2.56pm: Eden pod groźbą

Mieszkańcy ewakuowali nabrzeże w Edenie wśród ostrzeżeń, że miasteczko na południowym wybrzeżu jest zagrożone przez pożar.

Nabrzeże Snug Cove zostało ogłoszone w sobotę w strefie ewakuacji Edenu, ale do niedzieli rano mieszkańcom powiedziano, aby opuścili miasto razem, z niekontrolowanym pożarem trwającym 20 km na południowy zachód.

Autobus odprowadził mieszkańców miasta do pobliskich centrów ewakuacyjnych w Merimbula i Bega. Policja i strażacy powiedzieli ludziom na nabrzeżu, że powinni wyjść, a to było niebezpieczne.

Pożar, który zagrażał miastu, zniszczył co najmniej cztery domy w Wonboyn w sobotni wieczór, podczas gdy miejscowi twierdzą, że młyn zrębków Eden, po drugiej stronie zatoki od nabrzeża, został spalony w blasku.

Miejscowi twierdzą, że Wood Chip Mill jest największym pracodawcą w Edenie, obsługującym setki miejsc pracy bezpośrednio lub pośrednio.

Tamara Hallinan z córką Iluką w Eden Wharf. Zdjęcie: Sean Davey
Tamara Hallinan z córką Iluką w Eden Wharf. Zdjęcie: Sean Davey

Kapitan holownika Michael Mutch powiedział, że odbył dwie podróże przez zatokę Twofold, aby ocalić strażaków i robotników walczących z płomieniami w tartaku.

Pan Mutch powiedział, że swoją pierwszą podróż ze Snug Cove odbył w sobotę wieczorem o godzinie 9.30, a następnie otrzymał kolejną prośbę o 3.30 w niedzielę.

Policja pomogła też zrzucić ludzi z nabrzeża w pobliżu młyna do zrębków.

„Byli tam, aby spróbować walczyć i zatrzymać pożar, ale do tego czasu się poddali” – powiedział Mutch.

„(Eskortowaliśmy) trzech strażaków i dwóch pracowników zrębków. Policja sprowadziła 10 innych facetów, których nie znam.

„Widzieliśmy tam wiele płomieni i byłem tak zajęty kierowaniem łodzią, że nie miałem czasu rozmawiać z chłopakami.

„Byli bardzo szczęśliwi, że wrócili.

„To było okropne, nie było żadnej widoczności”.

Pan Mutch jest jednym z niewielu miejscowych pozostawionych na nabrzeżu w holowniku i pozostanie tam ze swoją żoną Ewą.

Obszar, podobnie jak większość południowego wybrzeża, dusi się od sobotniego popołudnia.

Greta Stojanovic z Sydney utworzyła prowizoryczne centrum ewakuacji w Wharfside Cafe swoich rodziców.

Greta Stojanovic w „Cafe Wharfside” rodziców w Snug Cove, Eden. Zdjęcie: Sean Davey.
Greta Stojanovic w „Cafe Wharfside” rodziców w Snug Cove, Eden. Zdjęcie: Sean Davey.

Stojanovic, 35 lat, użyła Facebooka, aby zaprosić osieroconych ludzi do kawiarni wczoraj po południu i podała setkom ludzi kawę, jedzenie i „kieliszek wybranej przez siebie whisky”.

Prosi tylko o darowiznę, która zostanie przekazana RFS.

Powiedziała, że ​​zrobiła około 500 kaw od soboty.

„Jestem jedyną osobą z kawiarni i w pewnym sensie wrzuciłem sprzęt i pomyślałem: ci ludzie będą głodni i będą potrzebowali kawy”, powiedziała Pani Stojanovic.

„Gdy go otworzysz, po prostu ustawiają się w kolejce i to się nie kończy.

„Mieliśmy ludzi, którzy przybyli z klubu rybackiego, który jest drugim (oficjalnym) centrum ewakuacji, i powiedzieli, że otrzymywali o wiele więcej informacji, ponieważ… mieliśmy wiadomości i regularne aktualizacje”.

W niedzielę o godzinie 14.30 w kawiarni pozostało tylko pół tuzina ludzi, a miasto było w dużej mierze opustoszałe.

Długoletni mieszkaniec Ross Chester, który zarządzał lokalnym supermarketem, opisał sytuację jako „niszczącą”.

„Nasze obroty w supermarkecie potroiły się w styczniu” – powiedział Chester.

„Jest to bardzo niszczące ekonomicznie i wszystko.”

2.48pm: Autostrada zamknięta w południowo-zachodniej części Sydney

Odcinek autostrady M5 na południowy zachód od Sydney jest zamknięty, ponieważ w Voyager Point płonie niekontrolowany pożar.

RFS oraz cysterny przeciwpożarowe i ratownicze biorą udział w pożarze z wydanym ostrzeżeniem.

M5 jest zamknięty między Henry Lawson Drive i Heathcote Rd.

Rachel Baxendale 2.18pm: Koszmar Bushfire powtarzający się dla Merriang local

Cara Hinton, kobieta Merriang i jej partner, Anthony Bell, oboje po 48 lat, ewakuowali się ze swojej posiadłości na północny zachód od Buffalo w Merriang na północnym wschodzie Wiktorii, przywołując wspomnienia pani Hinton o utracie domu z dzieciństwa na górze Macedon w pożarach w środę popielcową 1983, a jej firma i majątek w Rosewhite w śmiertelnym pożarze buszu w Czarną Sobotę w 2009 roku.

Para i córka pani Hinton, Hayley Hinton, przebywają w stoczniach Wangaratta z 10 końmi i 10 psami.

Mieszkańcom Buffalo Creek, Buffalo River, Carboor, Carboor East, Carboor Upper, Dandongadale, Merriang South, Mount Buffalo, Nug Nug, Rose River i Whorouly South powiedziano, że jest za późno, aby wyjść w niedzielę rano, ponieważ groził im pożar Abbeyard, z doniesieniami o żarach spadających w rejonie Dandongadale.

Pani Hinton powiedziała, że ​​„bardzo się martwi” utratą domu.

„Przeszłam przez dwa poprzednie pożary buszu: w Czarną sobotę straciliśmy naszą działalność w Rosewhite i naszą własność, a także jestem dzieckiem ze Środy Popielcowej, które spaliło wszystko na górze Macedon” – powiedziała.

„To dla mnie całkiem spora sprawa, pożary buszu. Naszym priorytetem jest zawsze być bezpiecznym.

„Domy i rzeczy, choć nie chcesz ich zgubić, są one wymienne. Ludzie nie, a konie nie. ”

Wśród dziesięciu koni jest plątanina konia Hayley Hinton, na której wygrała Puchar Górskiego Cattlemana w 2019 roku.

„Musimy być przygotowani, aby być tu co najmniej kilka dni. Mamy już dość karmy dla koni przez kilka kolejnych dni – powiedziała Cara Hinton.

„Hayley powiedziała, kiedy przyszła wcześniej, że wyciągnęli strażaków, ponieważ to wymknęło się spod kontroli”.

Rachel Baxendale 2.05pm: Zamglenie dymu wywołuje połączenia alarmowe w Nowej Zelandii

Nowozelandzka policja poprosiła mieszkańców tego kraju o zaprzestanie dzwonienia w liczbie potrójnej 0 w celu zgłoszenia pomarańczowej mgiełki na niebie spowodowanej pożarami w Australii.

„Obecnie otrzymujemy dużą liczbę połączeń z tym związanych”, powiedziała policja NZ w oświadczeniu.

Policja powiedziała, że ​​chociaż docenili warunki dymu mogą budzić obawy, 111 był w nagłych przypadkach.

1.55pm: Chroniona historyczna chata

Rachel Baxendale 13.35: Burmistrz z zadowoleniem przyjmuje wsparcie z rezerw

Burmistrz Wangaratta, Dean Rees, z zadowoleniem przyjął decyzję premiera Scotta Morrisona o rozmieszczeniu rezerwistów wojskowych, aby pomóc w wysiłkach w związku z pożarem buszu, pomimo dzisiejszej krytyki Shane Fitzsimmonsa, komisarza RFW, który powiedział, że „rozczarował się” tą decyzją za pośrednictwem mediów.

„Wszystko pomoże” – powiedział Rees.

„Więc jedna dodatkowa osoba, jeden dodatkowy strażak, jedna osoba, aby wydostać ludzi.

„Widzę, że w Omeo (w Gippsland) są zablokowani, nadal nie ewakuowali szpitala ani domu spokojnej starości, więc żeby mieć ich do pomocy, nie sądzę, żebyś miał dość Wsparcie.

„Czuję dla premiera, że ​​będzie konserwowany, jeśli to zrobi, i konserwowany, jeśli nie, więc tak mu współczuję.

„Tutaj stara się i stara się upewnić, że wszystkie dostępne zasoby są dostępne i znajdują się na ziemi, zamiast działać w ciągu trzech dni, kiedy miejsce jest już spalone i tracimy więcej istnień ludzkich, więc myślę, że robi właściwa rzecz."

Rees powiedział, że pożary miały również znaczący wpływ na firmy, które zostały zmuszone do zamknięcia drzwi.

„To jest ich najbardziej pracowita pora roku, więc prawdopodobnie 30 procent ich dochodów przez cały rok przypada na Boże Narodzenie.

„Jest 15 000 odwiedzających, którzy opuścili Bright i Myrtleford, wszystkie te obszary, Harrietville, Wandiligong, więc przez następne 12 miesięcy w ich biznesie będzie ciężko.

„Niektórzy zaczną się niepokoić, ponieważ ten czas tylko ich dotknie i nie wpłynie to na nich teraz: w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch nikt nie wróci, ponieważ sezon wakacyjny się skończył.

„To trwające efekty będą boleć, nie tylko w tym momencie, co jest ogromne”.

Rees powiedział, że „bardzo” martwi się, że kryzys pożarowy może trwać tygodniami, i był wdzięczny za wysiłki armii ochotników, którzy byli na długich dystansach.

„Nawet nasi wolontariusze, którzy są tutaj 24 godziny na dobę, mamy tutaj pracowników rady i musieliśmy zmusić ich do powrotu do domu, ponieważ po prostu nie pójdą”, powiedział.

„Musimy oklaskiwać nasz Lion's Club. Nawet nie przyszli do nas po pieniądze, po jedzenie, po prostu je zbierają.

„Już dziś rano słuchając telewizji i apelacji pożaru buszu, ilość pieniędzy, które zbierają w Internecie i innych drobiazgach, jest dla nas niesamowita.

„Właśnie tu przyjechałem, zadzwonił do mnie rzeźnik z Melbourne i powiedział:„ Dean, zostałem na ciebie postawiony. Mam dwie duże plwociny, przyjdę, powiesz mi, dokąd pójdę, pójdę, ugotujemy kucharza dla ognistych, dla ochotników, dla ludzi, którzy są w ich domach, właśnie ta szalona ilość wsparcia od ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy nie byli w tych obszarach, a tutaj chcą pomóc. To jest po prostu niesamowite. ”

Rachel Baxendale 13:30: Noc ewakuowanych na terenach wystawowych

Około 200 ewakuowanych z buszu i ich zwierzęta spędzili sobotnią noc na terenach wystawowych w Wangaratta, a dodatkowe 100 lub więcej powinno przybyć w niedzielę, w tym wiele ze społeczności na zachód od Mt Buffalo, gdzie w niedzielę rano wydano ostrzeżenie.

Mieszkańcom Buffalo Creek, Buffalo River, Carboor, Carboor East, Carboor Upper, Dandongadale, Merriang South, Mount Buffalo, Nug Nug, Rose River i Whorouly South powiedziano, że jest za późno, aby wyjść w niedzielę rano, ponieważ groził im pożar Abbeyard, z doniesieniami o żarach spadających w rejonie Dandongadale.

Kolejne 40 osób spało na podłodze w Wangaratta Performing Arts Center, a setki innych pozostały z rodziną i przyjaciółmi.

Andrew Hart ze swoimi dziećmi, Alexander, 10, Christian, 12, Mackenzie, 14, i pies Buddy w centrum pomocy na wystawach Wangaratta. Zdjęcie: David Geraghty
Andrew Hart ze swoimi dziećmi, Alexander, 10, Christian, 12, Mackenzie, 14, i pies Buddy w centrum pomocy na wystawach Wangaratta. Zdjęcie: David Geraghty

Około 100 koni zostało ewakuowanych do stoczni Wangaratta, a kolejne są w drodze.

Podczas gdy chłodniejsze warunki pogodowe i temperatura w latach nastoletnich i niskich 20 pomagają strażakom, wczorajsza upał i zmiana wiatru oraz silne, porywiste wiatry w ciągu nocy spowodowały wzrost zagrożeń dla społeczności na północ od kompleksu pożarowego Abbeyard.

Burmistrz Wangaratta, Dean Rees, powiedział, że jego kolega z rady, dyrektor ds. Usług korporacyjnych Sarah Brindley, ewakuował się ze swoim mężem Rupertem Shawem z ich posiadłości w Buckland Valley, a para przebywała w jego domu w Wangaratta.

Ewakuowani z ognia przyjeżdżają z końmi. Zdjęcie: David Geraghty
Ewakuowani z ognia przyjeżdżają z końmi. Zdjęcie: David Geraghty

Buckland Valley jest zagrożony przez pożary płonące po drugiej stronie góry Buffalo, z ostrzeżeniem „ewakuować się teraz” dla Freeburgh, Harrietville, Smoko i Wandiligong.

Pan Shaw prowadzi Bright Brewery – jedną z największych firm w mieście.

„Cieszyłem się, że mogłem dać im gdzieś się zatrzymać” – powiedział Rees.

Powiedział, że jego zastępca, Harry Bussell, przygotowuje się do obrony swojej własności w Carboor.

„Właśnie rozmawiałem z nim przez telefon” – powiedział Rees.

„Jest na swojej farmie. Jego żona jest tutaj w mieście z dziećmi. Ma jedno dziecko za granicą na wyprawę.

„On będzie walczył, ponieważ to spada z ognia Mt Buffalo, i to jest jakby przeskoczyło Buffalo River i zmierza w tamtą stronę.

„Ta temperatura i pogoda mogą go spowolnić. Wiatr był jednak zły ”.

Yoni Bashan 13.16: Szacowane straty rosną

Insurance Council of Australia powiedziała, że ​​roszczenia ubezpieczeniowe wzrosły w ciągu weekendu w wyniku dalszego uszkodzenia przez pożar i przywrócenia łączności społecznościom pozbawionym władzy.

Dodatkowe sześćset roszczeń zostało wniesionych od piątkowego popołudnia, co stanowi wzrost o 10,6 procent – z 5259 roszczeń do 5850 roszczeń od 8 listopada.

Wzrosły również szacunkowe straty, z 321 mln USD do 375 mln USD, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych dniach.

Rzeczniczka ICA powiedziała, że ​​asesorzy nadal próbują uzyskać dostęp do obszarów dotkniętych pożarem, ale wysiłki te zostały utrudnione z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem.

Od piątku ogromna większość roszczeń – 87 procent – pochodziła z NSW. Kolejne sześć procent pochodziło z Australii Południowej, cztery procent z Wiktorii i trzy procent z Queensland.

Wally Mason 13.10: Brumbies kierują się na północ

ACT Brumbies przeniosą całą drużynę do Newcastle, gdy gęsty dym z buszu ogarnie ich placówkę szkoleniową w Canberze.

Obiekty na University of Canberra zostały zamknięte, a Australian Institute of Sport, który również działa na uniwersytecie, również zaprzestał działalności.

W ciągu ostatniego tygodnia nad Canberrą wisiał dym, wywołując ostrzeżenia o aktywności na świeżym powietrzu. Drużyna baseballowa Canberra Cavalry, drużyny WNBL i W-League, Canberra Capitals oraz Canberra United i Tennis ACT odwołały główne wydarzenia z powodu dymu i zagrożeń dla zdrowia sportowców.

Mężczyzna czyści dziedziniec Parlamentu w niedzielę. Zdjęcie: AAP
Mężczyzna czyści dziedziniec Parlamentu w niedzielę. Zdjęcie: AAP

Brumbies mówi, że będą codziennie monitorować jakość powietrza przed planowanym meczem próbnym w Albury 23 stycznia i pierwszą grą u siebie w Super Rugby przeciwko Queensland Reds 31 stycznia.

Organizatorzy ligi Big Bash Cricket obserwują również jakość powietrza Canberra przed meczem Sydney Thunder z Hobart Hurricanes 15 stycznia.

Olivia Caisley 13.00: Oznaczono komisję ognia królewskiego

Scott Morrison nie wykluczył powołania komisji królewskiej w okolicznościach, które doprowadziły do ​​bezprecedensowego kryzysu pożarów buszu, ale najpierw skonsultuje się z państwami i terytoriami.

Przekazując w niedzielę aktualizację na temat pożaru buszu w Canberze, premier powiedział, że istnieje ogólne zrozumienie, że po każdej klęsce żywiołowej ważna była dokładna ocena czynników przyczyniających się do ustalenia, gdzie można wprowadzić ulepszenia.

„Jest to coś, co rozważałbym w porozumieniu z państwami i terytoriami. Są to kwestie, które oceniamy w tej chwili, ale teraz wiadomość, którą otrzymałem od premierów państwowych i od komisarzy przeciwpożarowych, mówi: walczymy teraz z ogniem.

„Istnieje powszechna zgoda co do potrzeby dokładnej i dokładnej oceny czynników po klęsce żywiołowej oraz reakcji i ulepszeń, które można wprowadzić. W przeszłości proces ten doprowadził do tak wielu ulepszenia, ponieważ mieliśmy do czynienia z obecnym katastroficznym sezonem. ”

Rebecca Urban 12.32: Vic Commissioner nie „formalnie powiadomiony”

Andrew Crisp, komisarz ds. Zarządzania kryzysowego w Victorii, ujawnił, że nie został „formalnie powiadomiony” o decyzji rządu federalnego o rozmieszczeniu rezerwistów w celu pomocy w pożarach.

Według ministra służb ratunkowych Lisy Neville Victoria pozostanie w „stanie katastrofy” przez co najmniej kilka dni.

W całym stanie nadal pali się 48 pożarów, które zagrażają kilku miastom w regionach alpejskich i wschodnich Gippsland, a władze obawiają się, że temperatura prawdopodobnie wzrośnie w tym tygodniu.

Pani Neville powiedziała, że ​​odizolowanych jest 18 społeczności, z których ludzie nie mogą wyjść, a operacje otwierania zamkniętych dróg zajmą trochę czasu.

Powiedziała, że ​​policja i siły obronne próbowały dostać się do tych obszarów w niedzielę, zapewniając komunikację i pomagając ludziom się wydostać.

Dwóch żołnierzy armii australijskiej pomaga ewakuować się na śmigłowiec Chinook CH-47F Chinook na terenach wystawowych Omeo w Victorii.
Dwóch żołnierzy armii australijskiej pomaga ewakuować się na śmigłowiec Chinook CH-47F Chinook na terenach wystawowych Omeo w Victorii.

Żołnierze pomogli w ewakuacji mieszkańców Omeo w stanie Wiktoria. Mieszkańcy zostali załadowani na helikoptery na terenie wystawowym miasta.

Ostatnich ewakuowanych wylatuje się z Malacoota, po tym jak rano mgła została uniesiona. Oczekuje się, że ponad 300 osób zostanie zabranych helikopterami wojskowymi na sprzedaż.

„Wiem, że to się odbija… bądź pewien, że robimy wszystko, co w naszej mocy” – powiedziała.

Siedmiu Wiktoriańczyków pozostaje nierozliczonych. Crisp powiedział, że straty majątkowe, które nie zostały jeszcze oszacowane, będą „znaczące”.

Ostatni z pozostałych ewakuowanych są wywiezieni z lotniska Mallacoota przez śmigłowce ADF Chinook. Zdjęcie: David Caird
Ostatni z pozostałych ewakuowanych są wywiezieni z lotniska Mallacoota przez śmigłowce ADF Chinook. Zdjęcie: David Caird

Olivia Caisley 12.30: Film „bezpośrednio informujący społeczność”: PM

Scott Morrison bronił filmu, który wywołał reakcję rządu na busz, oświadczając, że autoryzował i opublikował klip promocyjny, aby „poinformować społeczność o tym, co robi rząd Wspólnoty Narodów”.

Przemawiając w Canberze w niedzielę premier powiedział, że stał przy filmie, ponieważ ważne było, aby komunikował się bezpośrednio z australijską opinią publiczną

„O ile wszyscy chcielibyśmy polegać wyłącznie na doniesieniach mediów, aby uzyskać te informacje, chciałbym również przekazać tę wiadomość bezpośrednio obywatelom Australii, aby upewnić się, że są świadomi tego, co robimy”, powiedział .

Morrison zaskarżył kontrowersje w mediach społecznościowych w związku z 50-sekundowym klipem, który ma być optymistyczną muzyką i zawiera filmy wideo o tym, jak Morrison odwiedza obszary spustoszone przez ogień, po tym, jak został przesłany na Twitter w sobotę.

Film, który szczegółowo opisuje reakcję rządu i kończy się zrzeczeniem się Partii Liberalnej „autoryzowanym przez S Morrison, Partia Liberalna, Canberra”, zyskał ponad 1,6 miliona wyświetleń do niedzieli rano. .

But Mr Morrison defended the authorisation at the end of the video, saying it was a requirement of Australian law.

“That is a requirement of Australian law. It is not something that I can post on my social media page without carrying that authorisation,” he said. “That does not mean it is a political message in any way, shape or form. It is just complying with Australian law.”

Several current and former Labor MPs, including former Prime Minister Kevin Rudd, seized on the video to attack the Morrison government’s bushfire response.

“On a day we have catastrophic fire conditions, in the midst of a genuine national crisis, Morrison, the marketing guy, does what? He releases a Liberal Party ad! He is no longer fit to hold the high office of prime minister,” Mr Rudd tweeted.

The video was rolled out hours after Mr Morrison and Defence Minister Linda Reynolds announced the unprecedented deployment of 3000 army reservists across the nation’s fire grounds.

Olivia Caisley 12.13pm: ‘Breakdown in communications’

Scott Morrison has defended his handling of the bushfire crisis after NSW Rural Fire Service Commissioner Shane Fitzsimmons expressed his “disappointment and frustration” at not being warned of the government’s plans to deploy up to 3000 army reservists.

Speaking in Canberra on Sunday Mr Morrison blamed the oversight on a “breakdown in communications” at the defence liaison level within the NSW Rural Fire Service headquarters and stressed the strong working relationship he shares with the state and territory agencies.

“I want to stress the decisions we took yesterday and enacted yesterday were all about the scale of this crisis,” Mr Morrison said. “It is in no way a statement on the performance of the state and territory agencies. I have been consistently complimentary and remain absolute complimentary of their extraordinary work and without their work, without planning, without the preparations, I fear what has really been a terrible tragedy which have been far worse.

“There was a breakdown in communications at the defence liaison level with the headquarters yesterday … we communicated the decision soon as it had been made.”

Mr Morrison said the decision to deploy up to 3000 Army reservists and the HMAS Adelaide was made at a National Security Committee of cabinet in Canberra on Saturday and state and territory leaders were notified shortly after.

He thanked the fire commissioners for their extraordinary work in integrating and co-ordinating with each other and with the Commonwealth.

Olivia Caisley 11.56am: Reynolds took Bali holiday over Christmas

Defence Minister Linda Reynolds has confirmed she travelled to Bali with her family over Christmas in the midst of the national bushfire crisis.

Speaking at a press conference in Canberra on Sunday Ms Reynolds said she had spent a few days in Indonesia.

“Like many of my colleagues I have certainly spent time with my family over Christmas, but throughout that time I can assure you that I have been regularly on the phone with the Prime Minister, with Minister Littleproud.”

When pressed again whether she was in Bali, Ms Reynolds said: “Yes I was.”

It comes as Scott Morrison has come under increasing pressure over his leadership on the bushfires, which began when he took a family holiday to Hawaii before Christmas.

Olivia Caisley 11.38am: Fire recovery agency established

Scott Morrison has announced former Australian Federal Police Commissioner Andrew Colvin will lead a new National Bushfire Recovery Agency, which will focus on delivering income support, rebuilding infrastructure and providing mental health support.

Speaking in Canberra on Sunday the Prime Minister said the agency, which will report to Emergency Services Minister David Littleproud, will be active for at least two years and will model its operations closely on the response provided to the North Queensland floods.

Mr Morrison said the agency would help roll out payments to affected communities and help with the recovery efforts.

“Fences need to be rebuilt and carcasses of animals to be removed who have been caught in these fires, and that is a fairly grizzly operation but that needs to be done and it needs to be done as soon as possible,” Mr Morrison said.

“So that agency, which will report to Minister Littleproud, established within Prime Minister and Cabinet will work within government and will include co-ordinating mental health support in particular areas.

“It’s important we are addressing the mental health needs as well as the many other health needs that will need to be addressed.

“This organisation will be stood up for at least two years and we will be able to talk more about its funding arrangements in the not-too-distant future after Cabinet considers the formal proposals.”

Olivia Caisley 11.22pm: PM’s presser begins

Scott Morrison is speaking at a press conference in Canberra, where he is providing an update on the bushfire crisis.

“The weather conditions have improved in New South Wales and Victoria but there are still many fires raging and there’s a significant firefighting effort continuing,” he says. “The better conditions today will obviously assist, but it’s important to stress, as I’ve been advised, that the nature of those fires is still very strong and it will take some time and that will require a considerable amount of effort and we absolutely understand that is where the primary focus is, especially with the fire commissioners addressing that very urgent task.”

Olivia Caisley 11.10am: Kidman donates $500k

Nicole Kidman has joined a list of celebrities donating to the Australian bushfire crisis, pledging $500,000 to the Rural Fire Service.

“Our family’s support, thoughts and prayers are with everyone affected by the fires all over Australia,” she wrote on Instagram. “We are donating $500,000 to the Rural Fire Services who are all doing and giving so much right now.”

Rosie Lewis 10.10am: Premier’s call on communicating message: Defence Minister

Defence Minister Linda Reynolds says it was up to NSW Premier Gladys Berejiklian as to how she communicated the federal government’s decision to deploy 3000 reservists, as she defended Scott Morrison for not consulting NSW fire chief Shane Fitzsimmons.

Australian Defence Minister Linda Reynolds. Picture: AAP
Australian Defence Minister Linda Reynolds. Picture: AAP

“The Prime Minister, as is absolutely normal, will let the state leaders know and it is entirely a matter for the state authorities of how they communicate that through their own bureaucracy and their own emergency management processes,” Senator Reynolds told ABC TV.

“I do acknowledge yesterday that we could have, defence could have worked a little quicker to push the information out. We acknowledged that yesterday. We put measures in place to make sure that our defence chain of command have that information available as soon as possible.

“I would say in relation to the Commissioner of NSW, that that information was passed to the Premier. That information was communicated to the state authorities.”

A frustrated Mr Fitzsimmons, the NSW Rural Fire Services Commissioner, has revealed neither he nor the commonwealth liaison officers embedded within his organisation were aware of the government’s major announcement responding to the bushfire crisis on Saturday.

He learned of the deployment through the media and said it took some time to find out more information.

Olivia Caisley 9.44am: Rudd: Morrison ‘no longer fit to be PM’

Kevin Rudd has launched a blistering attack on Scott Morrison, declaring he is unfit to occupy the nation’s highest office after the Prime Minister released a promotional video spruiking the government’s response to the bushfire crisis.

The 50-second clip, which features videos of Mr Morrison visiting fire-ravaged areas, was uploaded to Twitter on Saturday as catastrophic conditions hit large swathes of NSW and Victoria.

The video, which details the government’s response and ends with the Liberal party’s disclaimer “authorised by S Morrison, Liberal Party, Canberra”, sparked a furore on social media having ratcheted up more than 1.6 million views.

It was rolled-out hours after Mr Morrison and Defence Minister Linda Reynolds announced the unprecedented deployment of 3000 army reservists across the nation’s fire grounds.

The deployment courted controversy on Sunday after NSW Rural Fire Services Commissioner Shane Fitzsimmons revealed he was “disappointed” to have learned the government planned to roll out additional resources via media reports.

Several current and former Labor MPs, including former Prime Minister Mr Rudd, seized on the video to attack the Morrison government’s bushfire response.

“On a day we have catastrophic fire conditions, in the midst of a genuine national crisis, Morrison, the marketing guy, does what? He releases a Liberal Party ad! He is no longer fit to hold the high office of prime minister,” Mr Rudd tweeted.

Former Victorian premier Steve Bracks claimed it was “hard to go much lower”.

The Australian Defence Force Association, a nonpartisan public interest watchdog, also weighed in, lashing the “cliche ridden” advertisement for breaching rules around political advertising.

“1) Party-political advertising milking ADF support to civil agencies fighting bushfires is a clear breach of the (reciprocal) non-partisanship convention applying to both the ADF & Ministers/MPs,” it tweeted. “2) Also cliche-ridden. 3) It’s ‘defence force’, not ‘Defence Force’.”

But Mr Morrison defended the advertisement as simply communicating the government’s policy decisions.

“The video message simply communicates the Government’s policy decisions and the actions the Government is undertaking to the public,” he wrote in a subsequent tweet posted late on Saturday night.

9.36am: Stars unite for RFS donations

Australian comedian Celeste Barber is closing in on raising $18 million in donations for the RFS.

Please help anyway you can. This is terrifying. We need your help.

Posted by Celeste Barber on Thursday, 2 January 2020

Barber was joined by US singer Pink, who has donated $500,000. Rebecca Judd has donated $50,000, while Nick Kyrgios has pledged $200 per ace, donating $4000 in just his first ATP Cup outing alone.

9.27am: National Gallery closed

Olivia Caisley 9.10am: Australia in ‘uncharted territory’

NSW Premier Gladys Berejiklian has warned the nation is in “uncharted territory” when it comes to the bushfire crisis, declaring she isn’t surprised other countries are also concerned.

“It’s the concurrence of events. Normally you have one or two big fires to worry. We have several of them at the one time, several townships who never ever experienced a threat of bushfire were at threat of being completely wiped out,” Ms Berejiklian said on Sunday.

“It’s not something we have experienced before. The weather activity we’re seeing, the extent and spread of the fires, the speed, the way they attacking communities that have never seen fire is unprecedented.

“We have to accept that. I’m not surprised that nations outside Australia are looking at that as well.”

Olivia Caisley 9.06am: PM’s office apologised to fire chief

NSW Rural Fire Services Commissioner Shane Fitzsimmons has confirmed he received an apology after he wasn’t warned of the Morrison government’s decision to deploy 3000 army reservists.

Mr Fitzsimmons said the Prime Minister’s Office had “apologised in hindsight” and they were now “working together to make the best out of this announcement”.

“I was disappointed and frustrated in the middle of one of our worst days with massive dislocation and movement of people, I had my conversations with the Prime Minister’s office,” Mr Fitzsimmons said on Sunday. “It was an amicable conversation. They apologised in hindsight. We’re all working together now to make the best out of this announcement.

“Like we have done, to ensure our highest priority and focus is on the communities of New South Wales, that continue to be so terribly affected by the enormity of this bushfire challenge.”

A spokesman for Mr Morrison told The Australian NSW Premier Gladys Berejiklian had been notified of the deployment of army reservists before the announcement was made on Saturday.

At a press conference on Saturday Mr Morrison said he spoke to Ms Berejiklian, as well as other affected state premiers, “all of whom welcomed the initiative”.

Adrian McMurray 8.32am: Milder conditions on the way

There are 150 fires currently burning in NSW, the state’s RFS Commissioner Shane Fitzsimmons says, with two at an emergency level and nine at watch and act level.

While it won’t extinguish fires, authorities are expecting milder conditions in the coming weeks.

“We’re expecting some shower activity, light shower activity, down the south coast area, across some of these fire grounds,” Mr Fitzsimmons says.

“Not across the high country, but on the coastal strip, we’re expecting to see some reprieve. It will be a psychological reprevious for many, but not the relief we’re looking for the terms of putting these fires out.”

Saturday was the second-busiest day of the season with regards to concurrent fires at an emergency level, “second only to what we saw a couple of months ago, where 17 concurrent fires were burning,” he says.

Mr Fitzsimmons ends with a warning.

“The last thing we can afford is for people to become complacent,” he says.

“As the Premier indicated, (there are) two emergency warnings, nine at watch and act, it’s indicative of volatile, dynamic, changing fire grounds and people need to remain alert, be ready to act in accordance with their plan.”

Adrian McMurray 8.25am: ‘Hundreds’ of properties lost

Mr Fitzsimmons says Saturday was an “awful day”, with property losses likely in the hundreds from just the blazes yesterday.

“It was a very difficult day,” he told reporters at RFS headquarters on Sunday morning.

“We are getting reports that the property losses, the damage and destruction, is likely to be numbering in the hundreds as a result of yesterday’s fire activity and fire spread.

“We’re talking a considerable number, a considerable impact.”

NSW Premier Gladys Berejiklian adds that no one is unaccounted for, which is “the best news we could have hoped for” after yesterday’s terrible conditions.

“That’s a huge relief. Our mission yesterday was to save life. Our mission during the night was to save human life,” she told reporters.

Adrian McMurray 8.19am: Man dies defending home in Batlow

A man has died from a heart attack in Batlow last night.

NSW Police say the 47-year-old man was defending a friend’s home when he went to a nearby ute for water.

He was found unconscious in the ute by his friend, who drove a short distance before police attempted to assist. The man died at the scene.

Olivia Caisley 8.00am: Fire chief ‘wasn’t warned’ of army reserve plan

NSW Rural Fire Service Commissioner Shane Fitzsimmons says the Morrison government failed to warn him of its plan to commit 3000 army reservists to help fight fires raging across the state.

Speaking on Nine’s Today program on Sunday Mr Fitzsimmons said he was disappointed to have learned about the Prime Minister’s intervention via media reports.

“It was disappointing and some surprise to hear about these things through public announcements in the middle of what was one of the worst days this season,” Mr Fitzsimmons said.

It comes as Mr Morrison on Saturday announced the government would no longer simply respond to requests from the states for resources but change to a “move forward” posture following a snap meeting of the National Security Committee of cabinet in Canberra.

Up to 3000 Army reservists will be called out in an unprecedented move and the HMAS Adelaide will be deployed to assist in Australia’s bushfire crisis – which has seen more than 1500 homes destroyed and at least 23 confirmed deaths.

The government will also lease an extra four water bombers at a cost of $20m to help the planes already available for firefighting efforts as fires burn across NSW, Victoria, South Australia and Tasmania.

Mr Fitzsimmons said he spent the majority of Saturday with commonwealth and military liaison officers to try and “work out” how these additional resources could be integrated with the existing fire fighting effort.

He said the announcement came amid the second-highest number of concurrent emergency warning fires “ever in the history of NSW” and a campaign to evacuate thousands of people from “our most vulnerable areas in southern NSW”.

“I spoke to the PM’s office last night in relation to my disappointment in the middle of a very busy day,” he said.

“We have people assigned at the NSW level particularly looking at utilising those crews to help with the recovery and the support operations to people who have been heavily impacted. It will be a valuable thing. It will help our communities.”

Mr Fitzsimmons told Today he had moved through the initial surprise and had never seen “integrations and operations work better”.

He said the NSW RFS had “never been refused any assistance from the Commonwealth”.

Adrian McMurray 7.40am: Canberra the world’s most polluted city

Canberra has woken to another day of hazardous pollution from fires surrounding the ACT.

The capital has, for the second consecutive day, recorded the worst air quality in the world, recording higher figures than Sarajevo, Lahore, Delhi, Shenyang and Kabul.

An air quality index in Civic was 1957 earlier this morning. Anything above 200 is considered hazardous.

Jacquelin Magnay 6.30am: Queen’s message of condolence

Her Majesty The Queen has sent a message of condolence to Australia saying she was deeply saddened about the bushfires and their devastating impact.

In a note addressed to the Governor General of Australia, David Hurley, the Governor of New South Wales, Margaret Beazley, the Governor of Queensland, Paul de Jersey and Governor of Victoria Linda Dessau, as well as to all Australians, the Queen said:

“I have been deeply saddened to hear of the continued bushfires and their devastating impact across many parts of Australia.

“My thanks go out to the emergency services, and those who put their own lives in danger to help communities in need.

“Prince Philip and I send our thoughts and prayers to all Australians at this difficult time.”

The Buckingham Palace communication was then signed Elizabeth R.

6.15am: Hunt for bushfire culprit

A blaze that burned through a reserve in Sydney’s southwest during a statewide fire ban is believed to have been deliberately lit.

It took firefighters several hours to put out the blaze at The Crest Reserve at Georges Hall on Saturday, with the flames finally doused about 6pm. Police are calling for anyone in the Rex Road area between 1pm and 2pm who saw suspicious activity to come forward.

A total fire ban is in place in NSW during a week-long state of emergency as firefighters respond to the ongoing bushfire crisis.

Meanwhile, police on the NSW South Coast are reminding residents they will be investigating fire-damaged sites on behalf of the coroner to find out the cause and impact of devastating bushfires in the area.

Detective Inspector Scott Nelson said the process may take up to three weeks or longer depending on the weather.

“As part of our inquiries, we’d also be keen to review footage or images anyone has on their phones or other devices, that show any of the fires in their infancy, even if from a distance,” he said in a statement.

AAP

6.00am: Properties lost in NSW

NSW communities are bracing for news of property damage and loss after another long night for the state’s firefighters.

Rural Fire Service Commissioner Shane Fitzsimmons said they were receiving reports of “significant damage and destruction” on Saturday night after more than a dozen blazes reached an emergency warning alert level throughout the day. He believed property losses could run into the dozens.

“Some areas alone are reporting at least 15 properties alight in some locations,” Mr Fitzsimmons told ABC TV.

RFS Deputy Commissioner Rob Rogers later said properties had been reported lost or impacted in the Batlow area south of Tumut, North Nowra and Bundanoon in the Southern Highlands.

A number of homes in the Snowy Mountains town of Batlow were lost overnight. Picture: Rohan Kelly
A number of homes in the Snowy Mountains town of Batlow were lost overnight. Picture: Rohan Kelly

“Hopefully in a couple of hours conditions will start to ease but I’ve got to say there is so much fire out there that I don’t think the danger is going to pass for some time,” Mr Rogers said on Saturday night.

“We have no chance of getting containment on these fires anytime soon.” Emergency warnings were in place early on Sunday for fires in the Snowy Monaro and Bega Valley regions as well as in the Southern Highlands and at the 271,683-hectare Green Wattle Creek blaze southwest of Sydney. As firefighters worked through the night, a large water tank burst in the town of Cooma, south of Canberra, injuring a woman and sending water flooding through streets and homes.

A statewide total fire ban is in place on Sunday while a week-long state of emergency – the third in as many months – continues.

AAP

5.45am: Kangaroo Island fire continues to burn

Hundreds of firefighters are continuing to work on the blaze that has devastated Kangaroo Island with more than 155,000 hectares blackened and the fire yet to be fully contained.

The inferno has also claimed the lives of well-known outback pilot Dick Lang, 78, and his son, Adelaide surgeon Clayton Lang, 43.

They were caught by the flames as they were returning to their family property after battling the fire for two days. Their bodies were found in and near their burnt-out car.

The burnt out car and trailer on Kangaroo Island. Picture: Matt Loxton
The burnt out car and trailer on Kangaroo Island. Picture: Matt Loxton

An advice message remains in place for the bushfire, the perimeter of which stretches more than 300km.

Its eastern edge runs from west of Vivonne Bay, on the south coast of the island, to Stokes Bay on the north coast.

The fire has also devastated large parts of the Flinders Chase National Park. Significant home and property losses are expected, with considerable damage to tourism and service infrastructure.

The Country Fire Service says conditions across the fire ground have eased but crews will continue working for some time.

The CFS has also cautioned residents to be aware of hazards as they return to their homes.

“Watch out for falling trees, burning trees and underground roots, damaged or blocked roads, fallen power lines, smoke, ash and possible asbestos contamination,” it said.

“There are large patches of unburnt ground in the area and people need to monitor their surrounds for flare-ups and take action to stay safe.” A 24-hour relief centre remains operational at the Kingscote Football Club.

AAP

5.30am: Further Victorian evacuations

More evacuation orders have been issued to Victorians overnight as massive blazes continue to ravage the state’s east.

People in Dandongadale, Freeburgh, Wandiligong and surrounding areas in northeast Victoria were advised to leave overnight as a southwest wind change fanned bushfire flames.

Dozens of fires were burning in Victoria early on Sunday, 13 of which were subject to emergency warnings, the highest alert level.

Six people remain missing in East Gippsland blazes, on top of two confirmed dead.

More than 900,000 hectares of land has been overrun by flames, with about 110 properties and 220 outbuildings razed so far.

Temperatures soared to the early and mid-40s in parts of East Gippsland and northeast Victoria on Saturday, with total fire bans in place for a swag of weather districts.

More than 70 new fires were sparked in the 24 hours to 6pm on Saturday. Cooler conditions, lighter winds and a lack of lightning on Sunday are expected to bring some relief to firefighters.

The sky turns red from the fires in Omeo. Picture: Getty Images
The sky turns red from the fires in Omeo. Picture: Getty Images

The mercury is forecast to peak in the early 20s in East Gippsland, with rainfall of about 20ml expected later in the day.

In the northeast, temperatures could hit the late 20s in some parts, with some rainfall – albeit it likely less than 5ml – expected.

“That will help subdue the fire activity,” Bureau of meteorology senior meteorologist Dean Stewart told AAP.

Despite the shift, Premier Daniel Andrews has urged people to heed warnings and not be complacent.

“Lives can be lost if people don’t follow the instructions they’re given,” he told reporters.

The towns of Omeo and Swifts Creek in East Gippsland as well as Corryong near the NSW border are among those to have been under threat.

About 50 people were evacuated from Omeo by Chinook helicopters on Saturday but about 300 chose to stay in the township, Emergency Services Minister Lisa Neville confirmed.

The evacuees were flown to Bairnsdale on the western side of the fires, before being transported to Sale.

Fire crews put out spot fires in Sarsfield. Picture: Getty Images
Fire crews put out spot fires in Sarsfield. Picture: Getty Images

In Gippsland, firefighters have been working to save critical infrastructure and the Country Fire Authority’s Andy Gillham said they were “in for the long haul”. “This is a marathon event and we expect to be busy managing these fires for at least the next eight weeks.” The fires have already killed Buchan man Mick Roberts and Maramingo Creek man Fred Becker.

About 70 per cent of the 100,000 population of the fire-impacted East Gippsland have fled.

Major highways have been closed for days, phone and powerlines are down, and residents have been told not to drink tap water amid contamination fears. After the sky turned red, then black at Mallacoota on Tuesday, people from the town are reporting the same thing has happened on Saturday.

Naval vessels plan to restock and return to the township to evacuate more people.

About 500 people are at a relief centre in Bairnsdale and there is an overflow centre at the local racecourse.

A state of emergency remains in place for Victoria throughout next week.

AAP

More stories on this topic

Topics

Read Next

Comments

Reader comments on this site are moderated before publication to promote lively, but civil and respectful debate. We encourage your comments but submitting one does not guarantee publication. You can read our comment guidelines here. If you believe a comment has been rejected in error, email [email protected] and we'll investigate. Please ensure you include the email address you use to log in so we can locate your comment.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *