Drone XPro : Stan przepisów dotyczących samodzielnej jazdy

:

Z pomocą Brianny Gurciullo

Nota redaktora: To wydanie Porannego transportu jest publikowane w dni powszednie o 10 rano. Abonenci POLITICO Pro Transportation mają wyłączny wczesny dostęp do newslettera każdego ranka o 6 rano. Dowiedz się więcej o wszechstronnym zasięgu wywiadu politycznego, narzędziach i usługach POLITICO Pro, na politicopro.com.

Historia kontynuowana poniżej

David Estrada, wiodący prawnik zajmujący się pojazdami autonomicznymi, pracujący teraz w samodzielnym startupie samochodowym Nuro, rozmawiał z MT o swoich poglądach na temat przepisów stanowych i federalnych w przestrzeni samokierowania.

– FAA jest jedną z kilku agencji prowadzących dochodzenie wysyp tajemniczych dronów w Nebrasce i Kolorado.

The EPA zmierza w kierunku finalizacji swojej reguły emisji pojazdów, i twierdzi, że prawdopodobnie nie odniesie się do niedawnej krytyki ze strony rady doradczej agencji Science.

JEST WTOREK: Dziękujemy za zapoznanie się z porannym transportem POLITICO, codziennym zestawieniem wskazówek dotyczących wszystkich pociągów, samolotów, samochodów i portów. Skontaktuj się ze wskazówkami, opiniami lub sugestiami dotyczącymi tekstów piosenek pod adresem [email protected] lub @samjmintz.

„Jedź ostatnim pociągiem do Clarksville / Spotkamy się na stacji / Możesz być tam o czwartej trzydzieści / Bo dokonałem rezerwacji, nie bądź wolny / Och, nie, nie, nie. ”

POSŁUCHAJ TUTAJ: Obserwuj playlistę MT na Spotify. Czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie dnia niż piosenki (wybrane przez nas i czytelników) na temat dróg, torów, rzek i pasów startowych.

PIONEERING SAMOCHODOWY PRAWNIK SAMOCHODU W STANIE ROZPORZĄDZENIA: Estrada jest liderem w dziedzinie technologii transportu od lat. Pomógł napisać pierwsze w kraju ustawodawstwo dotyczące pojazdów autonomicznych w Nevadzie w 2011 roku, pracując dla tajnego działu Google X, który ostatecznie został przekształcony w Waymo. Od tego czasu pracował przed gigantem przejazdowym (Lyft), firmą zajmującą się latającymi samochodami (Kitty Hawk) i firmą zajmującą się skuterem (Bird), zanim wylądował w Nuro, która rozwija samochód dostawczy.

MT spotkał się z Estradą, by zastanowić się nad regulacją autonomicznych pojazdów na szczeblu federalnym i stanowym. W jeden kluczowy sposób, Nuro jest wczesnym uczestnikiem przestrzeni AV. Jest to jedna z dwóch firm, wraz z General Motors, która złożyła wniosek o zwolnienie z federalnych norm bezpieczeństwa pojazdów silnikowych NHTSA w celu przetestowania i prowadzenia pojazdów bez napędu. „Jeśli NHTSA udzieli tego zwolnienia, chcielibyśmy go wykorzystać jako precedens, który pokazuje, że NHTSA jest na pokładzie z pomysłem usunięcia wymagań, które dotyczą wyłącznie ochrony pasażerów”, powiedział Estrada. (Pojazdy Nuro nie przewożą żadnych kierowców ani pasażerów).

Opisał NHTSA, agencję „bardzo zorientowaną na proces”, jako podejście bezpośrednie i pozwalające państwom iść naprzód z własną polityką. „Do tej pory pracowali w trybie badawczym i nie ustalili priorytetów dla faktycznego tworzenia przepisów dotyczących samej technologii autonomicznej” – powiedział. Ale według niego to nie jest problem: „To nie jest obecnie bloker dla branży. Sposób, w jaki NHTSA obserwuje rozwój wydarzeń, stany określają zasady ruchu drogowego. … To działa dobrze w poszczególnych stanach. ”

W samych stanach Estrada powiedział, że do tej pory istnieją dwa główne podejścia. Kalifornia wprowadziła strukturę zezwoleń, w której stan DMV bacznie przygląda się operatorom i technologiom oraz pozwala na stosowanie AV na drogach na różnych etapach. Tymczasem stany takie jak Teksas i Arizona traktują samochody samobieżne bardziej jak inne produkty, przyjmując to, co Estrada nazywa „ubezpieczeniem lub odpowiedzialnością”. Tam operatorzy AV mogą korzystać z dróg, ale muszą mieć wysoki poziom ubezpieczenia pojazdów. „To nakłada na firmy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swoich produktów” – powiedział Estrada.

Co do tego, który lubi lepiej? „To naprawdę zależy od tego, gdzie jesteś w stanie swojej firmy, jakie masz możliwości. Myślę, że oboje pracują dla nas ”. Warto jednak zauważyć, że Nuro uruchomiło usługę w Teksasie i Arizonie, a jeszcze nie w Kalifornii, która zaledwie kilka tygodni temu ogłosiła, że ​​będzie autoryzować pojazdy dostawcze z własnym napędem.

PIENIĄDZE NA LINII ZA WŁĄCZNY PROJEKT AV: DOT uruchomi kompleksowe wyzwanie projektowe, które da nagrody pieniężne zespołom lub osobom, które mogą wymyślić innowacyjne rozwiązania, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie ze zautomatyzowanych pojazdów. Wyzwanie, które wciąż znajduje się w fazie składania wniosków, obejmowałoby pulę nagród do 5 milionów USD. W szczególności nagrodziłby pomysły na umożliwienie osobom niepełnosprawnym lokalizowania, wjazdu i wyjazdu AV, a także rozwiązania w zakresie zabezpieczania pasażerów w samochodach, pomagania im w wprowadzaniu informacji i interakcji z pojazdem w sytuacjach rutynowych i awaryjnych. Agencja zwraca się do opinii publicznej, zgodnie z opublikowanym dzisiaj zawiadomieniem.

EPA AUTO REGUŁA NA RUCHU: Administrator agencji EPA, Andrew Wheeler, powiedział w poniedziałek, że wkrótce pojawi się ostateczna wersja przepisów dotyczących emisji spalin przez jego agencję, ale prawdopodobnie nie rozwiąże ona krytyki wydanej w ubiegłym tygodniu przez radę naukową agencji. Oto tło: „W opublikowanym w ubiegłym tygodniu projekcie raportu w sprawie zasady SAFE Vehicle, grupa robocza SAB zgłosiła problemy analityczne w modelu modelowania przepisów, które według niej„ znacznie zawyżyły ”korzyści wynikające z cofnięcia limitów emisji z czasów Obamy”, Pro Energy Alex Guillen donosi. Wheeler powiedział, że EPA przeważnie zakończyła część swojej reguły i czeka na DOT, aby dokończyła swój język, zanim wyśle ​​ją do przeglądu międzyagencyjnego. Ma nadzieję, że opublikuje go „w ciągu najbliższego miesiąca”.

Agencja ochrony środowiska szuka także pomysłów na ograniczenie emisji tlenków azotu z pojazdów 18-kołowych i innych ciężkich pojazdów ciężarowych, z zaawansowanym powiadomieniem o proponowanym tworzeniu przepisów opublikowanym w tym tygodniu, pisze Alex.

MAPA DNIA: Pojawia się Jeff Jeffis z Eno Center for Transportation, który opublikował serię ciekawych map transportowych wizualizacja kartograficzna zużycia benzyny na autostradzie na mieszkańca według stanu w 2017 r.

W INNYCH AKTUALNOŚCIACH REGULACYJNYCH: NHTSA wydało zawiadomienie o proponowanym tworzeniu przepisów, które zgodnie z wytycznymi Fast ACT stworzyłyby procedury zwolnienia niektórych pojazdów replik z federalnych norm bezpieczeństwa pojazdów silnikowych, które mają zastosowanie do nowych samochodów.

KTO MA DRONY? ABC News donosi, że grupa zadaniowa składająca się z 10 do 15 organów ścigania, współpracujących z FAA i FBI, ma na celu zbadanie tajemniczych nocnych obserwacji dronów w odległych obszarach Kolorado i Nebraski. Dziesiątki urzędników państwowych, lokalnych i wojskowych spotkało się w poniedziałek w celu omówienia obserwacji. Hrabstwo Morgan, Colo., Szeryf David Martin powiedział ABC, że jego zastępcy widzieli drony, ale nie byli w stanie ich wyśledzić. Urzędnik Sił Powietrznych zapewnił uczestników poniedziałkowego spotkania, że ​​latające pojazdy nie są wojskowe. I FAA powiedziała w komunikat skontaktował się z wieloma firmami i operatorami, ale agencja nie określiła jeszcze, kto jest odpowiedzialny za loty.

BOEING BLISKO 737 MAKSYMALNA PAUZA PRODUKCYJNA: Seattle Times donosi, że fabryka Boeinga w Renton w stanie Waszyngton zawiesi produkcję później w tym miesiącu po ukończeniu około tuzina 737 dysz MAX. „Nie podjęto żadnej decyzji, kiedy produkcja 737 zostanie wznowiona z powodu niepewności co do terminu i warunków powrotu do eksploatacji oraz globalnych zezwoleń na szkolenie”, powiedział producent w komunikacie do pracowników. Wielu pracowników zostaje tymczasowo przeniesionych do innych miejsc w Waszyngtonie lub do Victorville w Kalifornii.

NOWY BIZNES: Honda zatrudniła Kristinę Moore z FTI Consulting w celu lobbowania w sprawie nieokreślonych przepisów federalnych, informuje Theodoric Meyer w POLITICO Influence. Automaker zachowuje również Bracewell, Forbes Tate Partners, Glover Park Group oraz Miller & Chevalier, zgodnie z aktami ujawnienia informacji.

James Viola, były dyrektor General Aviation Safety Assurance w FAA, jest nowym prezesem i CEO Helicopter Association International. Thomas Cassidy dołączył do McGuireWoods Consulting jako starszy wiceprezes ds. infrastruktury. Dodało również biuro firmy Atlanta Jennifer Winkler Larosa, który wcześniej był starszym oficerem ds. rządowych i zewnętrznych w ATL, regionalnej agencji transportu publicznego w Atlancie.

– „Md. aby zakończyć opcję gotówki na Bay Bridge, zbliżając się do automatycznego systemu opłat za przejazd w całym stanie. ”Washington Post.

– „American Airlines osiąga porozumienie z Boeingiem powyżej 737 punktów uziemienia Max, podzieli się z pracownikami 30 milionami dolarów”. CNBC.

– „Qualcomm wprowadza na rynek autonomiczny komputer do jazdy, który ma trafić na drogi do 2023 r.” Reuters.

– „Piloci szkolenia boeingów proszą o poświadczenie związku”. The Seattle Times.

– „Uber chce sprzedać ci bilety autobusowe podczas następnej podróży do Vegas.” CNN.

– „JetBlue chce wykorzystać paliwo odnawialne i stać się pierwszą amerykańską linią lotniczą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla”. Bloomberg.

Środki DOT wyczerpią się w ciągu 268 dni. Autoryzacja FAA wygasa za 1363 dni. Polityka autostrad i tranzytu może zostać przedłużona za 268 dni.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *