Drone XPro : Oto dlaczego nowe przepisy dotyczące dronów w Południowej Afryce są śmieszne

:

Południowoafrykańskie przepisy dotyczące dronów wchodzą w życie w środę (1 lipca) i należą do najbardziej rygorystycznych na świecie, dzięki Ministerstwu Transportu.

Podczas gdy każdy w wieku powyżej 18 lat będzie mógł kupić drona – z licencją lub bez niej – przepisy dramatycznie ograniczają korzystanie z dronów, według firmy prawniczej SA Cliffe Dekker Hofmeyr.

Anja Hofmeyr, dyrektor, i Richard Chemaly, kandydat na adwokata, zajmujący się rozwiązywaniem sporów, zauważają w kancelarii, że wraz z rozwojem technologii muszą obowiązywać również przepisy prawa krajowego.

Drony, formalnie znane jako zdalnie sterowane samoloty (RPA), istnieją od co najmniej dekady, ale ich zastosowanie było ograniczone, a koszty nie do przyjęcia. Dziś jednak dramatycznie zwiększona dostępność dronów wymaga dodatkowej regulacji na niebie.

Nowe przepisy będą miały wpływ na większość dronów, od osób nagrywających wiadomości po wydawców piwa na festiwalach muzycznych – drony wydające cokolwiek będą podlegały dodatkowym wymogom licencyjnym.

Przed 1 lipca 2015 r. Jedyne przepisy dotyczące dronów zostały uchwycone w dwóch krótkich sekcjach w części 94 przepisów o lotnictwie cywilnym. Na szczęście dla hobbystów te sekcje nadal obowiązują wyłącznie, wskazała Cliffe Dekker Hofmeyr.

Oznacza to, że nie będzie wymagana licencja, a progi odległości znajdują się 150 stóp nad powierzchnią i od dowolnej drogi publicznej.

Nowo przyjęte 29-stronicowe przepisy – znane jako Część 101 – mają zastosowanie do wszystkiego, od zastosowań prywatnych po komercyjne.

Przepisy dotyczące prywatnego użytkowania są ograniczone i pociągają za sobą:

 • dron użytkowy nie ma interesu handlowego;
 • dron jest eksploatowany na nieruchomościach należących do operatora (lub na nieruchomościach, na których operator ma niezbędne pozwolenie, aby latać); i
 • progi odległości – 500 m od pilota i nigdy więcej niż przeszkoda w odległości 300 m od pilota – są zachowane.

Jakkolwiek Cliffe Dekker Hofmeyr stwierdził, że niektóre uniwersalne standardy użytkowania nadal mają zastosowanie do użytku prywatnego, nie ma obowiązku zatwierdzania i rejestracji RPA, ani nie ma wymogu uzyskania licencji.

Użytek komercyjny

Jeśli ktoś chce eksploatować dron do celów innych niż prywatne, musi on najpierw zostać zatwierdzony i zarejestrowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego RPA, podczas gdy operator będzie wymagał licencji pilota RPA.

Uzyskanie licencji wymaga zaświadczenia lekarskiego, certyfikacji radiotelefonii, znajomości języka angielskiego, szkolenia w locie oraz zdania egzaminu teoretycznego i testu umiejętności – powiedział Cliffe Dekker Hofmeyr.

Licencja jest ważna przez 24 miesiące, a wnioskodawcy muszą mieć ukończone 18 lat.

Posiadacz licencji będzie musiał przejść kontrolę rewalidacji 90 dni przed wygaśnięciem licencji w celu jej przedłużenia.

Licencje RPA mogą być wydawane w trzech kategoriach: samolot, helikopter lub wielowirnikowy.

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnego licencjonowania statków powietrznych, dodatkowe uprawnienia mogą być zatwierdzone na licencji, w tym operacji z widocznością w polu widzenia, rozszerzonych operacji z widocznością i poza operacjami z widocznością.

Zgodnie z nowymi przepisami, piloci RPA będą również zobowiązani do prowadzenia dziennika pilotażowego opisującego każdy lot.

A jeśli przepisy te wydają się surowe, przepisy dotyczące obsługi całego systemu samolotów zdalnie sterowanych są gorsze, powiedział Cliffe Dekker Hofmeyr.

Zawierają:

 • licencjonowanie na 12 miesięcy na raz;
 • wymogi dotyczące zgłaszania się do dyrektora lotnictwa cywilnego; i
 • opracowanie instrukcji operacyjnej wskazującej, w jaki sposób zamierzają przestrzegać przepisów (które obejmują ponadto wymogi dotyczące przeprowadzania kontroli przeszłości i kontroli kryminalnych personelu, odpowiednie bezpieczeństwo dokumentów i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej).

Ogólne przepisy dotyczące użytkowania dowolnego drona – w tym do użytku prywatnego – obejmują również:

 • ogranicza spożycie alkoholu, wymaga przygotowań przed lotem;
 • ogranicza działanie do bocznej odległości 50 m od dowolnej konstrukcji lub drogi publicznej;
 • wymaga, aby operator utrzymywał przynajmniej 10% nadwyżki rezerwy paliwa;
 • wymaga zestawu pierwszej pomocy i gaśnicy w odległości do 300 m od miejsca startu i lądowania;
 • biorąc pod uwagę ruch, drony muszą zawsze ustępować miejsca załogowym samolotom.

Cliffe Dekker Hofmeyr zauważył, że praktyczne zastosowania RPA są nieograniczone, dlatego regulacja branży była nieunikniona, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że inne jurysdykcje pozostają w tyle za regulacją przemysłu dronów.

„Przepisy najwyraźniej mają na celu zarządzanie dronami w sferze cywilnej ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo i szkolenie. Nieskończone zastosowania RPA wymagają rygorystycznych regulacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak międzynarodowych ram i początki rozwoju branży ”- powiedział.

Więcej o dronach w SA

18 mitów na temat przepisów dotyczących dronów w Południowej Afryce

Republika Południowej Afryki oczy zalegalizowane drony

Kapsztad testuje drony zwalczające przestępczość

Drony SA skutecznie odpędzają kłusowników nosorożców

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *