Drone XPro : Przegląd DJI Mavic Mini | PCMag

:

DJI Mavic Mini (399 USD) to najnowsza próba stworzenia drona klasy podstawowej. To nie jest pierwszy – seria Phantom miała niedrogi model standardowy, który często sprzedawany był za 500 USD lub mniej, a DJI spróbowało ponownie z małą iskrą, która była utrudniona przez ograniczony czas lotu. Mavic Mini rozwiązuje problem żywotności baterii, która leci dłużej niż 25 minut, dzięki czemu dron jest jeszcze mniejszy i lżejszy– do tego stopnia, że ​​nie musi być zarejestrowany w FAA. Jednak pomimo ulepszeń napotkaliśmy pewne problemy z łącznością podczas lotów testowych i jesteśmy rozczarowani ogólnym zestawem funkcji aparatu.

Inżynieria oparta na przepisach

Główną cechą Mavic Mini jest jego masa startowa, 249 gramów, która z dumą prezentowana jest na płatowcu. To tylko trochę mniej niż próg 250 g (8,8 uncji), przy którym musisz zarejestrować się w FAA przed lotem na zewnątrz w USA.

DJI powiedział nam, że inżynierowie wzięli 250 g za wyzwanie przy opracowywaniu Mini. I trzeba się poświęcić, aby się tam dostać. Mini nie ma żadnych czujników przeszkód do przodu ani do tyłu, takich jak w Mavic Air, a jego funkcje obrazowania i wideo nie są tak niezawodne.

DJI Mavic Mini

Nie wpłynęło to jednak na żywotność baterii, w przeciwieństwie do Spark, który zapewnia tylko około 12 minut lotu na jednym ładowaniu, i Air, który dostaje około 18 minut. Mavic Mini jest oceniany na 30 minut lotu, ale w rzeczywistości robi się nieco mniej. Podczas naszych lotów testowych, które wymagają dobrego połączenia ruchu, zawisu i zmian wysokości, zarabialiśmy około 26 minut na w pełni naładowanym akumulatorze – wśród najdłuższych, jakie dostaniesz od drona konsumenckiego.

Jeśli kupujesz Mini w Japonii, weź ostrzeżenie. Przepisy są bardziej rygorystyczne, więc DJI sprzedaje wersję 199 g na tym rynku. To ten sam dron, ale z baterią o mniejszej pojemności, przeznaczoną na około 15 minut lotu.

DJI Mavic Mini

Sam samolot ma wymiary dłoni po złożeniu, więc łatwo jest go schować w tej samej torbie, co zestaw aparatu bezlusterkowego. Dron jest wykończony w kolorze jasnoszarym i łatwo go rozłożyć, aby przygotować się do lotu. Będziesz chciał znaleźć dobrą, płaską powierzchnię do startu – nawet dobrze wypielęgnowana trawa może utrudniać pracę śmigieł ze względu na bardzo niski profil.

Wyjmowany akumulator ładuje się w tylnej komorze. Znajdziesz także gniazdo karty microSD i port micro USB z tyłu, tuż pod komorą baterii. Przycisk zasilania znajduje się na dole – aby włączyć drona, naciśnij go raz szybko, a następnie przytrzymaj go drugi raz, aż silniki się włączy i dron wyda serię sygnałów dźwiękowych.

DJI Mavic Mini: aplikacja DJI Fly

W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania, ale nadal musisz podłączyć telefon i zainstalować aplikację DJI Fly, dostępną na Androida i iOS, aby zobaczyć widok z kamery. Testowałem Mavic Mini z iPhonem i nie miałem problemów, ale niektórzy użytkownicy Androida zauważyli, że aplikacja nie jest kompatybilna z niektórymi telefonami w recenzjach sklepów z aplikacjami. Przed wskoczeniem polecam sprawdzenie, czy Twój telefon znajduje się na liście obsługiwanych urządzeń.

Pilot ma u dołu klipsy do zabezpieczenia smartfona, a także odłączany kabel do podłączenia do portu danych. W zestawie znajdują się kable do urządzeń Lightning, micro USB i USB-C.

Jeśli chcesz uzyskać więcej czasu lotu, DJI sprzedaje atrakcyjny pakiet, Fly More Kit, za 499 USD. Dodaje dwa dodatkowe akumulatory (w sumie trzy), osłony śmigieł, ładowarkę z wieloma akumulatorami i walizkę, a także kilka różnych dodatków.

Wysyłka z pilotem

Sam pilot jest dość prosty. Ma wyjmowane joysticki, które chowają się w środku, gdy nie są używane; lewy drążek steruje wysokością i obrotem, a prawy drążek przesuwa drona do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo.

DJI Mavic Mini

Na lewym ramieniu znajduje się przycisk Nagrywaj, a po prawej przycisk Zdjęcie. Dostajesz także pokrętło sterujące, po lewej stronie, do regulacji skoku kamery. Nie ma specjalnego pokrętła do regulacji jasności sceny za pomocą kompensacji EV. Zamiast tego musisz to ustawić za pomocą interfejsu dotykowego aplikacji. Wolałbym pilota z dwoma kółkami, jednym do sterowania kamerą, a drugim do EV, tak jak w przypadku wyższej klasy modeli Mavic.

Klipy dobrze trzymają telefon, nawet większy, jak mój iPhone 8 Plus. Jednak nie mogli poradzić sobie z ochronną skrzynką, więc musiałem ją zdjąć na czas lotów. Zastanów się, czy nie chcesz przechowywać telefonu w dużej walizce.

Spotty Connectivity

Mavic Mini ma zapewniać lepsze połączenie niż Spark, który zapewniał jedynie ograniczony zasięg lotu po wyjęciu z pudełka za pośrednictwem połączenia Wi-Fi bezpośrednio do telefonu. Tutaj bezpośrednia kontrola za pomocą telefonu nie jest opcją, zawsze będziesz latać z dołączonym kontrolerem.

Powiązana historia Zobacz, jak testujemy aparaty cyfrowe

DJI obiecuje, że bez przeszkód Mavic Mini będzie w stanie komunikować się ze swoim pilotem na odległość do 4 km, znacznie przekraczającą wizualny zasięg działania wyznaczony przez FAA.

Ale muszę jeszcze wznieść Mini w powietrze i nie mieć jakiegoś wątpliwego momentu łączności, wszystko na znacznie krótszych odległościach, które obejmują loty zarówno na obszarach podmiejskich, jak i na obszarach wiejskich.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

W mojej okolicy, na przedmieściach New Jersey, gdzie zakłócenia bezprzewodowe są poważnym problemem, zacząłem widzieć skoki i zacinania się w kanale wideo w odległości do 500 stóp, a komunikaty o zakłóceniach RC w aplikacji zaczynały się od około 800 stóp. To było na otwartym polu w parku, bez widocznych przeszkód między mną a Mini. W wiejskim miejscu testowym wyniki były podobne.

To problem sam w sobie. Mini jest silnie sprzedawany pilotom po raz pierwszy, a wszelkie wstrząsy podczas lotu mogą prowadzić do katastrofy. Mini ma wbudowane pewne funkcje bezpieczeństwa, aby zapobiec wpadkom, w tym GPS + GLONASS do stabilizacji lotu na zewnątrz i automatyczną funkcję powrotu do domu.

DJI zawiera również funkcję Geofence w aplikacji. Może uchronić Cię przed kłopotami prawnymi, zapobiegając wystartowaniu drona, jeśli jesteś w ograniczonej przestrzeni powietrznej, ale pozwala również określić maksymalny zasięg lotu. Domyślnie jest ustawiony na 2000 m – więcej niż milę. Zalecam przycięcie go do około 305 metrów w celu zapewnienia najbezpieczniejszej operacji. Zawsze możesz go później dostosować w razie potrzeby.

Znajdź mojego drona

W aplikacji dostępna jest również opcja Znajdź mój dron, która przydała się, gdy musiałem go użyć do odzyskania Mavic Mini po nieplanowanym lądowaniu. W naszym wiejskim miejscu testowym zamiatałem Mini z powrotem do domu, aby wylądować po locie testowym i zatrzymałem się, aby zrobić zdjęcie porannego słońca uderzającego w wodę małej zatoczki.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

Ale po otrzymaniu strzału miałem problem z tym, aby dron poleciał w kierunku domu. Martwiłem się, że w ogóle nie przyjmuje komend stick – byłem wystarczająco daleko, aby zobaczyć w aplikacji komunikaty o zakłóceniach RC, nawet w obszarze z niewielkim Wi-Fi, w sercu kraju amiszów.

Ale patyki zareagowały na inne kontrole. Byłem w stanie obrócić drona wokół jego osi i latać w innych kierunkach – po prostu nie w stronę domu. Postanowiłem uruchomić funkcję automatycznego powrotu do domu, ale dron nie był w stanie zbliżyć się do domu.

Dwie minuty zajęło mi zrozumienie, że problem prawdopodobnie dotyczy wiatru – prognoza przewidywała wiatry o prędkości 12 km / h, mniej niż deklarowany opór wiatru o prędkości 17,9 km / h, ale byłem dość wysoko, około 300 stóp i prawdopodobnie walczyłem przeciwny wiatr. Spaliłem już sporo czasu pracy na baterii, walcząc z tym, i zostałem z jedną opcją – wylądować w bezpiecznym miejscu.

Pole sąsiada wydawało mi się najlepszym wyborem. Mając drzewa między mną a dronem, wiedziałem, że stracę komunikację, jeśli spróbuję wylądować ręcznie, i nie chciałem ryzykować wyczerpania baterii podczas lotu do domu nad koronami drzew, więc powiedziałem aplikacji, aby wylądowała drona i skrzyżowałem palce.

DJI Mavic Mini: Find My Drone

Aplikacja DJI Fly ma funkcję Znajdź mój dron, która zarejestrowała miejsce lądowania na mapie. Po wypowiedzeniu kilku wybranych słów i uspokojeniu nerwów przyjrzałem się dokładnie lokalizacji w interfejsie mapy aplikacji. Po naradzie z tatą, który lepiej zna się na ukształtowaniu terenu, wskoczyliśmy na traktor, pojechaliśmy na linię nieruchomości i przemierzyliśmy mały kamienny mur na pole sąsiada.

Trzeba przyznać, że Mavic Mini był dokładnie tam, gdzie zapowiedziała aplikacja. Chciałbym tylko nie musiałem korzystać z tej funkcji w tak stresujących okolicznościach. Czasami zdarzają się nieoczekiwane podmuchy wiatru, ale wydaje mi się, że szybciej zidentyfikowałbym problem, gdyby nie martwiłem się, że dron w ogóle nie reaguje na pilota.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

Należy zauważyć, że dzieje się tak po spędzeniu kilkudziesięciu godzin za kontrolą różnych dronów od DJI i innych. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak trudno byłoby nowemu pilotowi poradzić sobie z podobną sytuacją.

Odpowiedni sprzęt do aparatu, oprogramowanie podszywające

Aparat Mavic Mini jest zamontowany na trójosiowym przegubie Cardana z matrycą 1 / 2,3 cala wielkości smartfona do robienia zdjęć 12MP i przechwytywania wideo 2,7K. Jego kąt widzenia jest podobny do obiektywu pełnoklatkowego 24 mm i ma stałą przysłonę f / 2.8.

Projekt ma pewne zalety. Obiektyw jest ostry i pozbawiony widocznych zniekształceń beczki. Przeszliśmy znacznie dalej niż czasy, kiedy perspektywę rybiego oka uważano za akceptowalną, nawet w przypadku drona konsumenckiego. Gimbal utrzymuje stabilność wideo, nawet gdy dron obraca się lub hamuje, co jest zaletą przy rejestrowaniu dramatycznych nagrań POV.

DJI Mavic Mini: QuickShots

Możesz latać i regulować pochylenie kamery ręcznie. Jest intuicyjny, a widok z kamery sprawia, że ​​wrażenia są podobne do jazdy w Microsoft Flight Simulator. Aplikacja zawiera także kilka automatycznych ujęć. Dronie i Rakieta odsuwają się, by odsłonić swoje otoczenie, podczas gdy Orbit i Helix latają wokół obiektu w kółko. Są łatwe w użyciu – aplikacja monituje o identyfikację obiektu, a dron wykonuje resztę – ale zdecydowanie powinieneś używać ich na otwartej przestrzeni, ponieważ Mini nie oferuje wykrywania przeszkód.

Niektórzy mogą ubolewać nad brakiem obsługi 4K – możesz nagrywać w rozdzielczości maksymalnie 2,7 K, przy wybranym 25 lub 30 klatkach na sekundę, przy standardowej liczbie klatek na sekundę odpowiednio w regionach PAL i NTSC. Nie ma opcji 24 klatek na sekundę, która jest bummer. Możesz strzelać z prędkością 25 klatek na sekundę i zbliżyć się do kinowego wyglądu, ale nie jest to dokładnie to samo. Ograniczenie jest absolutnie sztuczne – DJI chce zmusić Cię do zakupu droższego modelu Mavic Air lub Mavic Pro, jeśli chcesz użyć 24 klatek na sekundę w projekcie. W przypadku zwolnionego tempa możesz zmniejszyć rozdzielczość do 1080p i zwiększyć szybkość klatek do 60 kl./s. Podobnie jak większość dronów, wideo milczy, więc do naszego przykładowego materiału dodaliśmy klasyczny utwór muzyczny, aby oglądanie było przyjemniejsze.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=HUXnwnFM6ug (/ embed)

Nie ma wielu innych opcji sterowania wideo. Utknąłeś z domyślnym profilem kolorów, który pokazuje naturalne kolory, ale nieco zaostrza materiał. Nie możesz dostosować profilu ani nawet zastosować podstawowych filtrów, takich jak czarno-białe nagrywanie, dostępnych w innych dronach DJI. Bez podstawowych dostosowań możesz absolutnie zapomnieć o wsparciu dla zaawansowanych funkcji – profesjonalni użytkownicy mogą szukać gdzie indziej, jeśli chcą nagrywać filmy o niskim kontraście z profilem Log.

Zdjęcia są zapisywane w formacie JPG w rozdzielczości 12MP. Możesz strzelać tylko z domyślnym profilem kolorów, podobnie jak w przypadku wideo, co jest zaskakującą decyzją. Nie mogę wymyślić innej kamery konsumenckiej, która nie oferuje przynajmniej opcji czarno-białej-JPG. Oczywiście zawsze możesz edytować zdjęcia po użyciu tego samego smartfona lub stacjonarnej aplikacji do edycji obrazów, której używałbyś do każdego innego zdjęcia.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

Jakość obrazu jest tak dobra, jak można oczekiwać od aparatu smartfona najwyższej klasy, ale nie jest to najnowsza generacja. Podczas gdy stabilizacja gimbala zmniejsza potrzebę wykonywania trików przy słabym świetle, takich jak Night Shot, dron absolutnie krzyczy do przechwytywania HDR, nieobecny zarówno w przypadku zdjęć, jak i wideo za pomocą Mavic Mini.

Nie tęsknię za efektowną 360-stopniową funkcją DJI umieszczoną w Mavic Air, ale wycinanie HDR z zestawu funkcji jest prawie kryminalne. Ujęcia dronami często zawierają duży pokos jasnego nieba, co utrudnia zrównoważenie ekspozycji, szczególnie podczas pracy z ograniczonym zakresem dynamicznym oferowanym przez niewielki czujnik obrazu. Smartfony i inne drony używają HDR, aby lepiej konkurować z lustrzankami w rejestrowaniu scen zarówno z jasnymi, jak i zacienionymi elementami – nawet po obniżeniu mojej kompensacji EV, skończyłem z rozjaśnionymi pasemkami na zdjęciu z lotu ptaka farmy poniżej. Dzięki HDR (lub wsparciu Raw) łatwo byłoby robić takie ujęcia, jednocześnie zachowując widoczność szczegółów zarówno na jasnych dachach, jak i długich cieniach.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

To jeden powód, aby spojrzeć na Parrot Anafi jako alternatywę. Nie ma tej samej marki, co DJI, ale Anafi jest bardzo zdolny, kompaktowy i obsługuje obrazowanie Raw i HDR, a także wideo HDR.

Może być lepiej

DJI chce, aby Mavic Mini był dronem dla wszystkich. Jego lekka konstrukcja oznacza, że ​​nie musisz płacić, aby zarejestrować się w FAA, a niska cena wejścia z pewnością sprawia, że ​​jest to dron DJI, którego wielu pilotów po raz pierwszy będzie chciał. O wiele łatwiej jest podjąć decyzję o dodaniu 400 USD do zestawu aparatu w porównaniu z modelem, który w końcu kosztuje 1000 USD lub więcej.

Ale oddanie Mini w ręce ulotek po raz pierwszy może być trochę niebezpieczne. Jego możliwości lotu są bardziej niezawodne, niż można oczekiwać od tak małego quadkoptera, a dron jest tak szybki i responsywny, że zbyt łatwo jest latać zbyt daleko od domu lub w ciasnym miejscu. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ domyślna odległość geofence pozwala dronowi latać daleko poza zasięgiem widzenia.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

Ale musisz spojrzeć na to, co jeszcze tam jest. Pomimo moich zastrzeżeń co do zasięgu transmisji, DJI robi inne rzeczy, aby uniknąć kłopotów. Rozpoznaje i identyfikuje ograniczoną przestrzeń powietrzną na mapie i oferuje szybki powrót do domu i lądowanie za jednym dotknięciem, a także funkcję Znajdź mój dron, która rejestruje jego ostatnią znaną pozycję. Są to kroki wykraczające poza to, co oferują inne marki, szczególnie w tej cenie.

Aparat Mavic Mini jest również trochę beznadziejny. Jedną rzeczą jest nie oferowanie profesjonalnych funkcji, takich jak profile dziennika i wysoka przepływność 4K w produkcie podstawowym. Ale pomijanie podstaw, takich jak przechwytywanie czarno-białe, jest frustrujące i naprawdę chcielibyśmy takiego samego obrazowania HDR, jakie oferuje Mavic Air. Telefony takie jak iPhone 11 Pro zmusiły nas do ponownego przemyślenia jakości obrazu na poziomie smartfona.

DJI Mavic Mini: przykładowy obraz

Mavic Mini nie jest serią, na którą liczyło wielu początkujących pilotów i DJI. Jest jednak miejsce na pewne ulepszenia dzięki aktualizacjom oprogramowania – być może w przyszłości zobaczymy więcej kontroli obrazowania i wideo w aplikacji DJI Fly.

Czuję się bardziej komfortowo polecając Parrot Anafi pilotom po raz pierwszy, mimo że jest nieco droższy za 600 USD. Jego aparat jest bardziej zdolny, więc masz trochę miejsca na rozwój jako filmowiec lub fotograf z lotu ptaka, a podczas naszych lotów testowych udowodniono, że ma bardziej niezawodny sygnał zdalnego sterowania. DJI Mavic Air to również bardzo dobry wybór, ale zaczyna się od około 800 USD.

Nasze najlepsze typy dronów

Porównania produktów dronów

Dalsza lektura

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *