Drone XPro : Recenzja DJI Mavic Pro Platinum

:

DJI Mavic Pro Platinum (1149 USD) to najlepszy mały dron, jaki możesz kupić. Jego składana obudowa łatwo mieści się w torbie na aparat lub torbę, a także ma dedykowanego pilota, który jest również dość kompaktowy. Jego wydajność w locie jest na najwyższym poziomie, z dopasowanym filmem 4K, a wbudowane funkcje bezpieczeństwa zapewniają automatyczny powrót do domu i unikanie przeszkód do przodu. To fantastyczny wybór dla większości filmowców i YouTuberów, a także dla naszych redaktorów, chociaż DJI ma kilka opcji, aby zaspokoić potrzeby wyższej klasy, w tym Phantom 4 Pro i Inspire 2.

Uwaga redakcji: Cena DJI Mavic Pro Platinum wzrosła z 1 099 USD do 1 149 USD 4 września 2019 r. DJI twierdzi, że wzrost ceny jest związany z taryfami nakładanymi przez Stany Zjednoczone.

Projekt

Mavic Pro Platinum (799,99 USD w Amazon) jest drugą iteracją drona Mavic. DJI nie wprowadziło żadnych zmian w podstawowym projekcie – oprócz jaśniejszego, srebrnego wykończenia, nie można tego odróżnić od Mavic Pro (który jest ciemniejszy szary) z wyglądu. Po złożeniu dron ma wymiary 3,3 na 3,3 na 7,8 cala; waży około 1,6 funta. Pasuje do tej samej kieszeni mojej torby z aparatem, w której zwykle chowam mały telezoom, taki jak Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS.

Fałdowy

To duża różnica w stosunku do Phantom 4 Pro, który naprawdę wymaga własnego plecaka, takiego jak Think Tank Airport Helipak, do transportu. Ujęcie drona może wnieść poważną wartość produkcyjną do twojego vloga lub niezależnego projektu filmowego. Posiadanie takiego, który można wrzucić do plecaka, w kilka minut wstać w powietrze i latać w ciasnych przestrzeniach – dzięki swoim rozmiarom i unikaniu przeszkód do przodu – to wielka sprawa. A Mavic jest o wiele łatwiejszy w podróży niż Upiór.

Łatwiej jest również skonfigurować. Śmigła Mavica składają się (w zestawie dwa zestawy), więc nie trzeba ich usuwać w celu przechowywania. Phantom korzysta ze stałych rekwizytów, które są łatwe w instalacji – klikają i blokują, a nie wkręcają się – ale mimo to dodają kilka minut do procesu przygotowania do lotu.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=FYrebotWjBw (/ embed)

Pro Platinum obiecuje dwa ulepszenia w stosunku do swojego poprzednika – dłuższy czas lotu i cichszą pracę. Oba są wynikiem udoskonaleń w konstrukcji silnika i śmigła. Jest zdecydowanie ciszej – różnicę można usłyszeć w powyższym klipie. Oba drony zostały nagrane z tej samej pozycji za pomocą Nikona D850 z ręcznie ustawionymi poziomami dźwięku i Rode VideoMic.

I lata dłużej. W naszych testach baterii w pełni naładowanym akumulatorze średni czas lotu wynosił około 28 minut. To trochę nieśmiałe w stosunku do 30-minutowej prognozy DJI, ale duża poprawa w ciągu 23 minut, które uzyskaliśmy średnio w przypadku oryginalnego Mavic Pro. Kilka dodatkowych minut w powietrzu może pomóc zmniejszyć ciśnienie podczas próby zdobycia ostatniego strzału. Nadal dobrym pomysłem jest noszenie zapasowej baterii (lub dwóch). Dodatkowe akumulatory kosztują 89 USD, a DJI sprzedaje pakiet Mavic Pro Platinum Fly More za 1399 USD. Dodaje dwa dodatkowe akumulatory (w sumie trzy), a także walizkę, dodatkową parę zapasowych śmigieł, ładowarkę samochodową i piastę ładującą. Hub może obsługiwać cztery baterie jednocześnie. Nie ładuje ich jednocześnie, raczej w kolejności, najpierw uzupełniając najmniej wyczerpane baterie.

System pozycjonowania wizyjnego

Dron zbiera dane z satelitów GPS i GLONASS. Wybiera lokalizację bardzo szybko i może unosić się w miejscu dzięki precyzji, jaką zapewnia pozycjonowanie satelitarne. Mavic może także latać w pomieszczeniach, bez pomocy satelitów. Ma skierowane w dół czujniki, które odczytują wzory ziemi poniżej, aby utrzymać ją stabilnie podczas lotu w pomieszczeniu. Powinieneś unikać latania nad lustrzanymi powierzchniami i dać sobie dużo miejsca.

Mavic pływał z prędkością 20 km / h podczas lotów testowych z włączonym omijaniem przeszkód. Dostępny jest tryb Sport, który wyłącza czujniki przeszkód, ale zwiększa maksymalną prędkość do 40 km / h. Phantom 4 Pro zapewnia nieco większą prędkość w powietrzu, 31 mil na godzinę w trybie standardowym i 45 mil na godzinę w sporcie. Dodatkowa prędkość może dodać nieco więcej do twoich powietrznych filmów, ale pamiętaj, że zawsze możesz przyspieszyć wideo za pomocą Premiere Pro.

Aplikacja DJI Go i pilot zdalnego sterowania

Mavic Pro Platinum jest wyposażony w ten sam kompaktowy pilot zdalnego sterowania, co jego poprzednik. Po złożeniu pilot ma rozmiar kontrolera gier. Ma monochromatyczny wyświetlacz LCD (pokazujący stan połączenia, żywotność baterii itp.) Oraz dwa drążki analogowe do sterowania lotem. Przyciski obejmują zasilanie, powrót do domu i pauzę. Koła sterujące regulują ekspozycję kamery i pochylenie gimbala, a na twarzy znajduje się mały joypad z niestandardowymi funkcjami, które można przypisać za pomocą aplikacji DJI Go 4. Pilot ma również przyciski nagrywania wideo i zdjęć, odpowiednio w lewym i prawym górnym rogu.

PilotPilot

Pilot ma dolny zaczep, który rozkłada się, aby pomieścić smartfona. Bez problemu zmieści się w dużym, takim jak iPhone 8 Plus. Kabel USB biegnie z boku i przez zacisk, aby podłączyć telefon do pilota. DJI obejmuje kable Lightning, micro USB i USB-C, więc wszystkie nowoczesne smartfony są objęte gwarancją. Przeciągnięcie i zablokowanie kabla na miejscu może być nieco trudne, ale gdy już zostanie na miejscu, nie będziesz musiał się tym martwić. Przesuwna szyna dostosowuje swoją pozycję, co jest konieczne, aby pomieścić różne telefony.

Możesz latać Maviciem bez smartfona, ale nie zobaczysz widoku z pierwszej osoby z kamery i nie będziesz mieć dostępu do regulacji wielu jego funkcji wideo i zdjęć. Zalecam używanie telefonu z pilotem; korzyści bezpieczeństwa wynikające z patrzenia przez kamerę drona są wystarczającym powodem.

Potrzebujesz telefonu z aplikacją DJI Go 4. Użyłem iPhone'a 8 Plus do testowania, ale każdy nowoczesny telefon z Androidem lub iOS załatwi sprawę. Urządzenia z Androidem muszą działać w wersji 4.4 lub nowszej, a iOS w wersji 9.0 lub nowszej.

DJI Mavic Pro Platinum: aplikacja

Oprócz transmisji na żywo z obiektywu Mavica (w jakości 720p), aplikacja umożliwia korzystanie z automatycznych trybów lotu, pozwala skonfigurować system unikania przeszkód oraz ustawić ustawienia przechwytywania wideo i obrazu. Zautomatyzowane wzorce lotu obejmują Point of Interest, który leci wokół punktu w idealnym okręgu, Waypointy, które mogą latać wstępnie ustawiony wzór, i Follow Me, która podąża za pozycją pilota.

Dostajesz również TapFly, który leci dronem, dotykając ekranu telefonu zamiast używania drążków lotu, oraz Blokadę kursu i Blokadę domu, które zmieniają sposób, w jaki dron reaguje na polecenia drążka w zależności od jego orientacji lub położenia w stosunek do twojej bieżącej lokalizacji.

Powiązana historia Zobacz, jak testujemy drony

Zautomatyzowane śledzenie obiektów to kolejna opcja. ActiveTrack pozwala narysować ramkę wokół tematu. Dron będzie go śledził podczas ruchu i użyje systemu unikania przeszkód, aby zapobiec wypadkom. Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas korzystania z tego, ponieważ Mavic ma tylko czujniki przednie, które wykrywają przeszkody na swojej drodze. Przycisk Pause na pilocie zatrzyma go na swoich śladach, na wypadek, gdyby cofnął się i miał zamiar wpaść na drzewo.

Przepisy FAA wymagają trzymania drona w linii wzroku podczas lotu. Mavic może pójść znacznie dalej, jeśli pracujesz z obserwatorem lub lecisz w miejscu o mniej rygorystycznych zasadach. DJI ocenia swój zasięg transmisji pod względem mil, więc nie musisz się martwić utratą obrazu podczas lotu. W mało prawdopodobnym przypadku zakłócenia komunikacji Mavic Pro automatycznie powróci do punktu startu i wyląduje.

Oprogramowanie wewnętrzne i wymuszanie zakazu lotów

Od czasu ostatniej oceny jednego z naszych produktów było dużo hałasu w związku z aktualizacjami oprogramowania DJI i wymuszaniem strefy zakazu lotów. Porozmawiajmy najpierw o oprogramowaniu układowym.

DJI Mavic Pro Platinum: aktualizacja oprogramowania układowegoDJI regularnie wypycha aktualizacje oprogramowania układowego. A ponieważ używasz telefonu podłączonego do Internetu, aby uruchomić aplikację DJI Go 4, wie, czy jest dostępne nowe oprogramowanie układowe. Zazwyczaj można ominąć aktualizację w terenie i latać, ale niektóre wcześniejsze aktualizacje uniemożliwiły lot.

Ale aktualizowanie oprogramowania układowego jest dobrą rzeczą. Wprowadzono poprawki błędów, dodano nowe funkcje – typowe oprogramowanie wewnętrzne. Częste ulotki będą mogły być na bieżąco z aktualizacjami, ale co, jeśli użyjesz drona tylko kilka razy w roku?

Jeśli należysz do tej grupy, prawdopodobnie będziesz musiał dokonać aktualizacji przed większością lotów. Zaplanuj godzinę na noc przed lotami. Lepiej niż dostać się na pole, by przekonać się, że Mavic Pro nie jest gotowy do lotu. Na przykład zaktualizowałem oprogramowanie przed lotami testowymi pod koniec grudnia. W ciągu kilku tygodni, które upłynęły, zanim zdążyłem napisać tę recenzję, w drugim tygodniu stycznia wprowadzono kolejną aktualizację oprogramowania.

Strefy zakazu lotów to kolejna kość niezgody. DJI zastosowało bardziej praktyczne podejście do ograniczenia lotów, aby zmusić swoich klientów do przestrzegania przepisów FAA. Dron wcale nie startuje w niektórych obszarach – DJI nazywa je Strefami Ograniczonymi. Należą do nich cały Waszyngton, DC i najbliższe okolice dużych i mniejszych lotnisk. Jeśli masz uprawnienia do korzystania z drona w tych normalnie verbotenowskich przestrzeniach powietrznych, musisz skontaktować się z DJI e-mailem w celu umówienia lotu.

DJI Fly Safe Geo Zone Map

Są też Strefy Autoryzacji. Możesz je odblokować za pomocą aplikacji, zakładając, że zweryfikowałeś swoje konto DJI. Niektóre z nich zmieniają się w zależności od wydarzeń – widzę jedną na Manhattanie w ramach ruchu VIP w czasie prasy – ale inne są nieruchome. DJI podaje model klubu latającego jako model typowej strefy autoryzacji; często znajdują się w pobliżu małych lotnisk.

Wreszcie istnieją Ulepszone Strefy Ostrzegawcze, które można odblokować bez zweryfikowanego konta, oraz Strefy Ostrzegawcze, które pokrywają Stany Zjednoczone, ale nie uniemożliwiają startu. Aplikacja DJI Go ostrzega mnie, że w pobliżu moich rodziców na wiejskiej farmie w Pensylwanii są nieutwardzone pasy startowe, które są moim ulubionym obszarem testowym dla pierwszych lotów, co jest dla mnie nowością.

DJI ma interaktywna mapa który rozkłada wszystkie te obszary. Warto spojrzeć, zanim kupisz Mavic Pro Platinum. Nie chcesz wchodzić w posiadanie dronów tylko po to, by przekonać się, że w twoim domu panują ograniczenia lotów.

Zapobieganie właścicielom dronów latania tam, gdzie nie powinni, to problem dzielący. Ci, którzy popadają w bardziej libertariańską stronę rzeczy filozoficznie, uznają to za przekroczenie granic rządowych – DJI jest podmiotem prywatnym, ale ograniczenia lotów oparte są na danych z FAA.

Drugą stroną argumentu jest to, że aplikacja może powstrzymać cię od poważnych problemów. Niewiedza nie jest obroną, jeśli przyłapiesz się na lataniu w miejscu, w którym nie powinieneś być, czy to nad pożarem, czy bazą wojskową. Lotnicze wideo lub zdjęcie nie jest warte więzienia.

Jakość wideo i obrazu

Możliwości obrazowania Mavic Pro Platinum nie zostały zaktualizowane. Wykorzystuje tę samą kamerę zamontowaną na nosie, stabilizowaną za pomocą 3-osiowego gimbala. Obejmuje pole widzenia mniej więcej takie samo jak obiektyw 25 mm w aparacie pełnoklatkowym – szerokokątnym, ale nie ultraszerokim – i może nagrywać wideo 4K 60 Mb / s, a także zdjęcia JPG i Raw (DNG).

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=oh5Fu4GN_7U (/ embed)

Jakość wideo jest doskonała, z wyraźnymi szczegółami i wieloma wyglądami, w tym płaskim profilem kolorów. Gimbal wykonuje dobrą robotę, utrzymując płynność i stabilność materiału. Jakość obrazu jest porównywalna z aparatem typu „wskaż i zrób” (matryca ma matrycę CMOS 12MP 1 / 2,3 cala).

Jest bardzo dobry i dość drukowalny w jasnym świetle. Jeśli martwisz się fotografowaniem z wysokim ISO, 1-calowy czujnik zastosowany w Phantom 4 Pro i Advanced wykona lepszą pracę i zapewni większą rozdzielczość przy 20MP.

Oprócz fotografowania w orientacji poziomej, Mavic Pro Platinum może obracać obiektywem i fotografować w trybie portretowym. Jest to bardziej przydatne w przypadku zdjęć niż wideo. Nie jest to funkcja, której często używałem – wolę szerokie ujęcia krajobrazowe w szerszym ułożeniu poziomym, a podczas fotografowania prosto w dół nie jest wymagane. Ale miło jest mieć.

Aparat fotograficzny

Opcje wideo obejmują UHD 4K przy 24 lub 30 klatkach na sekundę, DCI (szerszy format kinowy 4K) przy 24 klatkach na sekundę, 1080p przy standardowych szybkościach klatek do 60 klatek na sekundę i 96 klatek na sekundę dla odtwarzania w zwolnionym tempie oraz 720p przy prędkości do 180 klatek na sekundę. Mavic nie nagrywa dźwięku, więc dodaliśmy trochę muzyki do naszej rolki testowej.

Kamera Mavic obsługuje regulację ostrości, co nie ma miejsca w przypadku każdej kamery drona – wiele z nich ma stałą ostrość, więc nigdy nie musisz się martwić o ustawienie punktu ostrości. Jeśli nagrany materiał nie jest wyraźny, dotknij odległego obiektu na ekranie, aby ponownie ustawić ostrość.

Wnioski

DJI Mavic Pro Platinum to najlepszy mały dron na rynku. Jego składana konstrukcja sprawia, że ​​można go zabrać ze sobą wszędzie, łatwo po schowaniu w torbie na sprzęt. Jest nieco ciszej i leci dłużej niż oryginalny Mavic Pro, ale także kosztuje więcej. Nie wykluczaj pierwszej wersji, zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet i nie przeszkadza ci kilka minut mniej czasu lotu.

Jakość wideo i obrazu jest solidna, podobnie jak inne modele DJI z podobnymi konstrukcjami czujników obrazu – obejmuje to linię Phantom 3 i pierwszą wersję Phantom 4. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, modele Phantom 4 Pro i Advanced oferują 1-calowy aparat z przetwornikiem obrazu, jak w wysokiej klasy aparatach kompaktowych, i możesz skonfigurować profesjonalną Inspire 2 z kamerą APS-C wielkości lustrzanki, Zenmuse X7.

Jeśli szukasz kompaktowego quadkoptera do vlogowania, produkcji wideo i fotografii, Mavic Pro Platinum jest tym, czego chcesz, ale jest drogi. DJI sprzedaje inny mały model, Spark, który jest teraz dostępny za mniej niż 500 MSRP za $. Spark jest odpowiedni do codziennego użytku, ale jego czas lotu jest bardzo krótki, a wideo to tylko 1080p. Zawiera małą ilość technologii w małej ramce, ale jest bardziej zabawką niż prawdziwym kreatywnym narzędziem. Tak więc, chociaż Mavic Pro Platinum jest drogi, to najlepszy z całej gamy i nasz wybór redaktorów.

Gdzie kupić

Nasze najlepsze typy dronów

Porównania produktów dronów

Dalsza lektura

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *