Drone XPro : Saudyjskie ataki naftowe: kto używa dronów na Bliskim Wschodzie?

:

Amerykański dron drapieżny latający na misji w Zatoce Perskiej w 2016 rokuPrawa autorskie do zdjęć
Getty Images

Ataki na saudyjskie instalacje naftowe doprowadziły do ​​spekulacji, że w działania brały udział uzbrojone drony.

Zarówno władze Stanów Zjednoczonych, jak i Arabii Saudyjskiej twierdzą, że mogło tak być.

Ofensywne wykorzystanie dronów lub bezzałogowych statków powietrznych (UAV) znacznie wzrosło w ostatnich latach i nigdzie bardziej niż na Bliskim Wschodzie.

Więc kto je ma i kto wykorzystał je w walce?

Nowa broń

Pierwsze użycie zbrojnego drona miało miejsce w październiku 2001 r., W pierwszą noc wojny w Afganistanie przeciwko konwójowi talibów.

Prawa autorskie do zdjęć
AFP

Tytuł Zdjęcia

Chiny stały się głównym eksporterem dronów na Bliski Wschód

Uzbrojone UAV były początkowo domeną kilku zaawansowanych technologicznie narodów, z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi na czele.

Wkrótce pojawił się nowy dostawca – Chiny, chcąc sprzedawać swoją broń na całym świecie.

Chińczycy zwiększyli rozprzestrzenianie się wojskowych dronów na Bliskim Wschodzie, sprzedając broń przynajmniej pół tuzinom rządów.

Cywilny rynek UAV stał się również bardziej wyrafinowany, a technologia została przekształcona w drony bojowe.

Choć technologia ta może nie być najnowocześniejsza, bezzałogowe statki powietrzne mogą być wytwarzane przez każdy kraj z rozsądną bazą przemysłową, czego przykładem jest Iran.

Iran odegrał kluczową rolę w przekazywaniu stosunkowo zaawansowanej technologii dronów kilku podmiotom niepaństwowym, takim jak rebelianci Houthi w Jemenie.

Odtwarzanie multimediów nie jest obsługiwane przez urządzenie

Podpis mediówDron wybucha nad podium, na którym urzędnicy obserwowali defiladę wojskową w bazie Al-Anad w Jemenie.

Kto ma co

Bliski Wschód jest jednym z epicentrów wojny z terrorem. Przyciągnął zaawansowanych technologicznie graczy, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja.

Istnieje wiele regionalnych rywalizacji. Najbardziej wyraźna granica jest między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej z jednej strony, a Iranem, jego sojusznikami i pełnomocnikami, takimi jak Hezbollah i Houthi, z drugiej strony.

USA

USA intensywnie korzystały z uzbrojonych dronów na Bliskim Wschodzie w ramach kampanii przeciwko zarówno Al-Kaidy, jak i tak zwanemu państwu islamskiemu (IS).

Bronie takie jak drony Predator i Reaper zostały użyte przeciwko celom w Syrii, Iraku, Libii i Jemenie.

MQ-9 Reaper to większy, cięższy i zdolniejszy samolot niż Predator, zdolny do przenoszenia znacznie większej ładowności broni o znacznie większym zasięgu.

Jako jeden z najbliższych sojuszników wojskowych Waszyngtonu, Wielka Brytania zakupiła od USA kilka systemów Żniwiarzy i operowała nimi w szerokim zakresie przeciwko celom w Iraku i Syrii.

Izrael

Izrael, od dawna uznawany za jednego z pionierów technologii UAV, jest jednym z głównych eksporterów nieuzbrojonych UAV, odpowiadając – według jednego z badań z 2018 roku – około 60% rynku światowego.

Między innymi klienci sprzedali drony inwigilacyjne Rosji, a nawet zestrzelili co najmniej jednego, gdy przedostali się na terytorium Izraela z Syrii.

Izrael używa zróżnicowanej floty UAV do gromadzenia danych wywiadowczych, inwigilacji i ataków.

Jego uzbrojone drony to Heron TP, Hermes 450 i Hermes 900.

Ale Izrael niechętnie eksportuje te uzbrojone drony.

Prawa autorskie do zdjęć
AFP

Tytuł Zdjęcia

Iran opracował własną technologię UAV

Iran

Pomimo embarga na broń i sankcji Iran rozwinął zdolność do budowy dość wyrafinowanych uzbrojonych UAV.

Shahed-129 został odsłonięty w 2012 roku i został użyty do uderzenia w IS i cele w Syrii i Iraku. Mohajer 6 jest produkowany od 2018 roku.

Ale innym aspektem irańskiego programu dronów jest chęć sprzedaży lub transferu technologii do sojuszników i pełnomocników w regionie.

Inne kraje

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) rozmieściły flotę dostarczonych przez Chiny UAV Wing Loong 1, które zostały użyte przeciwko celom w Jemenie i podczas wojny domowej w Libii.

ZEA wspiera frakcję dowodzoną przez generała Haftara. Tureckie drony zostały wykorzystane w Libii w celu wsparcia rządu porozumienia narodowego.

Nie mogąc kupić amerykańskich UAV, Turcja buduje własne, które były wykorzystywane w strajkach przeciwko kurdyjskim celom zarówno w Turcji, jak iw Syrii.

Irak, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Algieria kupiły chińskie UAV.

Prawa autorskie do zdjęć
Getty Images

Tytuł Zdjęcia

USA oskarżyły Iran o dostarczanie rebeliantów Houthi UAV

Używaj przez grupy bojowników

Rebelianci Houthi są jednymi z najbardziej biegłych użytkowników UAV wśród podmiotów niepaństwowych. Obsługują wiele systemów, które według ONZ i innych ekspertów są silnie uzależnione od technologii irańskiej. Houthi zastosowali Qasef-1, który zdaniem panelu ekspertów ONZ jest praktycznie identyczny z modelem irańskim.

Są to faktycznie drony „kamikaze”, które celowo zderzają się z celami. Kolejny raport ONZ podkreślał użycie przez Houthi bardziej wyrafinowanego drona UAV-X, czasami określanego jako Samad-2/3, który, jak się uważa, ma małą wybuchową głowicę.

Hezbollah z libańskiej szyickiej grupy muzułmańskiej Hezbollah zarządzał niewielką liczbą dronów dostarczanych przez Iran.

Wojna w Syrii po raz pierwszy wykorzystała drony w dużym ataku roju mającym na celu obalenie obrony powietrznej. Siły Rebelii skierowały kilka dronów na główne rosyjskie bazy wojskowe w Syrii.

Jakie są konsekwencje dla regionu?

Oczywiste jest, że technologia uzbrojonych dronów rozprzestrzeniła się szeroko.

Paradoksalnie niechęć USA do sprzedaży zaawansowanych UAV swoim sojusznikom nie usunęła możliwości rozprzestrzeniania się dronów, ponieważ Chiny wkroczyły na rynek w swojej zasadniczo równoważnej technologii.

Używanie UAV do atakowania celów pomogło otworzyć nowy rodzaj walki, zacierając granicę między wojną a pokojem.

Bezzałogowe statki powietrzne oferują możliwość trafiania precyzyjnych celów z ograniczonymi skutkami ubocznymi (przynajmniej jeśli kierująca nimi inteligencja jest właściwa).

Uzbrojony dron lub UAV wydawał się szyty na miarę tak zwanej wojny z terrorem. Ale został również dostosowany do rodzajów nierównych walk w regionie między zaawansowanymi technologicznie i znacznie mniej zaawansowanymi graczami.

Przeczytaj więcej z Reality Check

Wyślij nam swoje pytania

Śledź nas na Twitterze

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *