Drone XPro : Latający pomocnicy | New Straits Times

:

Nowe ulepszenia dronów oferują znacznie więcej korzyści niż tylko piękny widok z góry, pisze Nur Zarina Othman

THE możliwości dronów wzrosły tak gwałtownie w ciągu ostatnich kilku lat, że to, co kiedyś było jedynie pasją fotografów lotniczych, przekształciło się w potężny czynnik wspomagający firmy i przemysł.

Niedawna Malezja Drone Expo, MyDroneX, pokazała, w jaki sposób te małe latające maszyny stały się tak przydatne dla przemysłu, jak i małych firm.

MyDroneX, który miał miejsce w Cyberjaya, koncentrował się na technologiach związanych z dronami, zapewniając uczestnikom i odwiedzającym dostęp do programów eksperymentalnych i edukacyjnych dotyczących przemysłu technologii dronów.

To inauguracyjne wydarzenie, zorganizowane przez Futurise Center i Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC), przyciągnęło nie tylko graczy z branży, ale także hobbystów, studentów i specjalistów z różnych branż, którzy używają lub zamierzają wykorzystać tę technologię.

POTENCJALNY WPŁYW
Porównując technologię dronów do wynalezienia kół, Mahadhir Aziz, dyrektor operacyjny Futurise, uważa, że ​​drony zakłócają czwartą rewolucję przemysłową.

„Na początku pierwszej rewolucji przemysłowej koło było jedynym wynalazkiem, który zrewolucjonizował każdą branżę. Pomimo oczywistej funkcji w transporcie, koło to zmieniło niemal każdą branżę, w tym te, które w tamtym czasie nie istniały ”- powiedział podczas wystawy. „Drony są równoległe do koła, ponieważ będą miały duży wpływ na czwartą rewolucję przemysłową”.

Malezyjska spółdzielnia rolnicza rozmieszcza również drony.

Drony to znacznie więcej niż tylko fotografia. Wielonarodowe firmy, takie jak Petronas, TNB i Sime Darby, również zastanowiły się nad nowymi możliwościami dronów w sektorach rolnictwa, bezpieczeństwa, logistyki, ropy i gazu.

„Chcemy podnosić innowacje i rozwój najnowocześniejszych technologii tutaj w Malezji i zachęcamy wszystkich entuzjastów dronów i przedsiębiorców do włączenia się w ekosystem, abyśmy mogli wspólnie wprowadzać nowe przepisy i zapewniać całościowe wsparcie, aby utorować drogę dla przyszłości DroneTech w Malezji ”- powtórzył Mahadhir.

Podczas wystawy MyDroneX kilka sesji panelowych wiodących ekspertów, warsztatów i demonstracji uświadomiło Malezyjczykom przyszłość branży dronów.

„Wydarzenie MyDroneX ma na celu umożliwienie społeczeństwu lepszego zrozumienia potencjału dronów wraz z pokazami z pierwszej ręki tego, co drony mogą obecnie zrobić”, dodał Mahadhir.

Wspierając rolę Cyberjaya jako ekosystemu innowacji, Futurise z zadowoleniem przyjmuje wszystkie technologie i innowacje dronów w Malezji. „Sukces innowacji mierzony jest wpływem na środowisko, infrastrukturę, społeczeństwo i gospodarkę jako całość”. Mahadhir podkreślał również, że innowacje dają możliwości bogactwa.

„Dostęp do nowych technologii i ich dostęp będą ograniczone, jeśli nie będziemy mieć zastosowań takich technologii, ale przy odpowiednich zastosowaniach doprowadzi to do czegoś, co może przynieść korzyści ludziom, społeczeństwu, krajowi, a ostatecznie całemu światu.

„Mam nadzieję, że podczas takich wydarzeń, jak MyDroneX, pojawi się więcej pomysłów, a zatem zapewnią możliwości odblokowania potencjału dronów, co otworzy ścieżki dla graczy i entuzjastów branży do współpracy i opracowania pomysłów na bardziej wszechstronne wykorzystanie dronów, szczególnie tutaj w Malezji.

DOSTAWY POPRZEZ DRONY

Jedną z nowych możliwości dronów zaprezentowanych na MyDroneX było dostarczanie żywności. Przeciętny Drone Sdn Bhd pokazał, jak to jest możliwe i ma sens z biznesowego punktu widzenia.

Firma prowadzi obecnie trzymiesięczny test, którego celem jest dostarczenie żywności bezpośrednio do klientów korzystających z dronów. „Dostarczenie żywności zajmie 12 minut po złożeniu zamówienia” – powiedział Hamdee Hamdan, dyrektor generalny firmy.

Jednak próba i demonstracja usługi została ograniczona do promienia dwóch kilometrów od budynku Futurise, w strefie testowania dronów.

Lokalna firma, która jest zaangażowana w przemysł dronów od 2014 r., Opracowała również aplikację mobilną do dostarczania żywności dla dronów. Chociaż wciąż jest w fazie wstępnej, aplikacja ma ułatwić angażowanie klientów i ich potrzeb przy zamawianiu żywności.

„To jest tylko okres próbny, a po trzech miesiącach zobaczymy, jak to wszystko pójdzie i dodamy więcej ofert w menu.

„Proces od momentu złożenia zamówienia do momentu, w którym jedzenie dociera do miejsca docelowego, nie powinien zająć więcej niż 12 minut i kosztuje tylko około 2,50 RM za podróż”, powiedział Hamdee.

Przeciętny Drone Sdn Bhd i Futurise zademonstrowali usługę drona pilotażowego dostarczającego posiłek w strefie testowania dronów w Cyberjaya. Pix autorstwa Eizairi Shamsudin

Powiedział, że usługa skupia się bardziej na tym, jak fast food może dotrzeć do klientów, ponieważ jest przeznaczony dla tych, którzy wymagają szybkich dostaw i nie mają nic przeciwko płaceniu opłaty.

„Nasze drony zostały specjalnie opracowane, aby były odporne na warunki atmosferyczne” – wyjaśnił Hamdee.

Model sześcio-śmigłowego drona nazywa się na razie Express Food i może przewozić żywność o wadze do 800 gramów.

„Jeśli otrzymamy dobrą odpowiedź i jeśli próba okaże się sukcesem, naszym następnym krokiem jest ulepszenie dronów do przenoszenia do trzech kilogramów”, dodaje Hamdee.

JAZDA DRONE TECH DO PRZODU

MyDroneX był również pełen rozmów technicznych. W rozmowach uczestniczyli paneleści, tacy jak Susanne Schödel, Sekretarz Generalna Fèdèration Aèronautique Internationale (FAI); Junwei Yang z kierownika projektu Drones Światowego Forum Ekonomicznego i jutrzejszej przestrzeni powietrznej; Kamarul A. Muhamed, założyciel i dyrektor generalny grupy Aerodyme; Millie Radovic z Droneii: Global Drone Insights i Eddie Bennet z Omady.

Poza tym między uniwersytetami odbył się konkurs na prezentację ich projektów dronów.

Siedemnaście zespołów z 10 publicznych i prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego, w tym Universiti Malaysia Perlis (UniMAP), Universiti Putra Malaysia (UPM), University Teknologi Mara (UiTM), Asia Pacific University of Technology and Innovation (APU), New Era University College, Sunway Wzięli w niej udział uniwersytet, uniwersytet Taylora, uniwersytet UCSI, UniKL, malezyjski instytut technologii lotniczej (Miat) oraz uniwersytet Tenaga National (UNITen).

Zespoły zaprezentowały swoje projekty DroneTech panelowi ekspertów, którzy ocenili i wybrali zwycięski projekt, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 RM plus możliwość ulepszenia i rozwoju swojego uniwersyteckiego projektu DroneTech pod kierunkiem i wsparciem samego Futurise.

ZWYCIĘZCA
Zespół Eagle z zespołu Uniten pojawił się jako mistrz w inauguracyjnym konkursie uniwersyteckim MyDroneX.

Zespołowi czterech utalentowanych studentów zajęło około dwóch tygodni ukończenie Defence Eagle, drona z autonomicznym nadzorem i dłuższym czasem pracy na baterii.

25-letni Amir Haziq Saiful Rijal uważa, że ​​dron jest jednym z największych osiągnięć technologii, jaki można wyprodukować. „Może to umożliwić graczom z różnych branż prowadzenie prac wysokiego ryzyka z bezpiecznej odległości w terenie. „Oprócz mojego zainteresowania, wspaniałe wrażenie, jakie odczuwasz, gdy udaje Ci się zbudować autonomiczny dron, jest jednym z powodów, dla których interesuję się tymi maszynami”.

Zbudowany przez nich dron jest w stanie nie tylko pokryć rozległy obszar, ale jest również wyposażony w kamerę noktowizyjną do nocnego nadzoru.

Uruchomienie MyDroneX.

Mohamad Hafiszul Amin Mohamed Fau’ad, 21 lat, zaangażował się przypadkiem. Zainteresował się technologią dronów po dołączeniu do klubu, który wymagał od niego zapoznania się z dronami. Powiedział: „Kiedy dołączyłem do Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych, miałem za zadanie pomóc w tym wydarzeniu i musiałem spotkać się z przedstawicielami firmy produkującej drony. Właśnie wtedy zafascynowałem się widząc potencjał, jaki takie małe maszyny miały na przyszłość. Byłem bardzo podekscytowany i zacząłem szukać kolejnych firm produkujących drony ”- powiedział Hafizul.

Faris Haikal Firdaus Rozilan początkowo myślał, że drony nie różnią się niczym od helikoptera ze zdalnym sterowaniem, który miał, gdy był młodszy. Jednak po wizycie na wystawie DroneX i wzięciu udziału w przemówieniu innego entuzjasty zdalnego sterowania helikopterem, Andersona Joinusa Sampila, nie mógł się doczekać dalszej pracy nad dronem.

„Drony mają naprawdę świetlaną przyszłość i wkrótce będzie dostępna dla wielu osób” – zauważył Faris.

Drony są bardzo przydatne ze względu na elastyczność zastosowania do różnych zadań, nie tylko dla wojska. W MyDroneX widzieliśmy, jak są one wykorzystywane do dostarczania żywności, pomocy w monitorowaniu działalności rolniczej i wielu innych. Kto wie, do czego jeszcze można użyć dronów, czas pokaże.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *