Drone XPro : Naukowcy twierdzą, że nowe gatunki małp spotykane w lasach deszczowych Amazonii po niewłaściwej klasyfikacji przez ponad 100 lat

:

Naukowcy badający grupę puszystych szarych małp w dżungli amazońskiej ustalili, że zwierzęta należą do nowego gatunku.

Naczelne, nazwane Plecturocebus pareciszostały odkryte przez biologów ponad 100 lat temu, ale dopiero niedawno zostały uznane za odrębną grupę.

Gatunek żyje na płaskowyżu Parecis w Rondonii w Brazylii i przetrwał wylesianie, ponieważ strome ściany płaskowyżu utrudniają dostęp.


Biolodzy początkowo sądzili, że małpy były częścią gatunku „ashy black titis”, kiedy zostały odkryte w 1914 roku.

Jednak Adrian Barnett, biolog, który pracował nad potwierdzeniem nowego gatunku, powiedział Nowy naukowiec raport badacza, który pierwszy odkrył małpy, wykazał, że „wyraźnie wątpił” w ich klasyfikację.

Małpy Parecis, znane miejscowym tubylcom jako „otôhô”, odróżniają się od ciemnoszarego, popielatego czarnego tytusa swoimi kasztanowobrązowymi grzbietami i dużymi białymi łatami na piersiach.

Kiedy zespół badawczy porównał DNA od małp Parecis z 10 innymi gatunkami, w tym popielatymi czarnymi miareczkami, odkrył, że jest on wyraźnie różny.

Naukowcy argumentowali, że nowe gatunki małp należy uznać za „zagrożone” zgodnie z kryteriami określonymi w Czerwonej Liście IUCN dla gatunków zagrożonych.

„Zasięg jest niewielki, a populacja ograniczona” – powiedział Barnett Nowy naukowiec.

Dodał, że małpa Parecis była trzecim nowym gatunkiem znalezionym w Brazylii w tym roku i dwudziestym gatunkiem małpy odkrytym tam od 2000 roku.

Mariluce Messias, biolog, który pracował nad projektem badawczym po spotkaniu z nowym gatunkiem w 2011 roku, był również zaangażowany w odkrycie marmozety Munduruku w południowo-wschodniej Amazonii na początku tego roku.

Barnett powiedział, że nowe odkrycia mogą wynikać z wylesiania ułatwiającego dostęp do części Amazonki.

„Jedną z rzeczy związanych z wylesianiem jest to, że zapewnia wszystkim dostęp do odległych obszarów, więc czasami naukowcy docierają do obszarów, które nigdy nie zostały właściwie zbadane tuż przed piłami łańcuchowymi” – powiedział.

Badanie, zatytułowane „Nowe gatunki Plecturocebus z Rondônia, Brazylia”, zostało opublikowane w czasopiśmie Ochrona naczelnych.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *