Drone XPro : Alfabet, UPS mają przewagę w kolejnej granicy dostawy: drony

:

(Ta historia jest częścią wydania Weekend Brief biuletynu Evening Brief. Aby zapisać się na wieczorne Brief CNBC, kliknij .)

W przyszłym roku może prezenty świąteczne dostarczy dron.

Najwięksi na świecie gracze w logistyce i paczkach ścigają się, aby komercyjna dostawa dronów stała się rzeczywistością, a Loop Capital Markets mówi: „UPS i Alphabet mają wczesną przewagę” na Amazon, FedEx i innych.

„Wyłaniający się operatorzy dronów w USA przechodzą z restrykcyjnych ram regulacyjnych specyficznych dla dronów i zasadniczo zmieniają swoje bezzałogowe pojazdy w bardziej elastyczne i ekspansywne zestawy zasad FAA”, napisał w zeszłym miesiącu w notatce dla inwestorów.

Autonomiczny dron UPS zawiera zapasy medyczne.

UPS

Mieszanka gigantycznych firm zajmujących się handlem elektronicznym, logistyką i technologią walczy o zdobycie akceptacji prawnej i wdrożenie komercyjnych sieci dostarczania dronów. BMO Capital Markets powiedział w zeszłym tygodniu, że to dlatego, że w globalnym przemyśle transportu towarów o wartości 3 bln USD „najbardziej nieefektywnym i najdroższym elementem łańcucha dostaw w branży jest dostawa ostatniej mili”.

Ostatnia mila jest ostatnim krokiem w procesie dostawy, w którym firma przenosi paczkę z centrum dystrybucji do miejsca przeznaczenia. BMO szacuje, że koszty ostatniej mili stanowią od 50% do 60% całkowitych kosztów transportu. Ale firma zauważyła również, że dostarczanie małych paczek, stanowiących większość ostatniej mili, jest „najbardziej dochodowym segmentem globalnego przemysłu transportu towarów”.

Dzięki lukratywnemu potencjałowi sieci dronów ostatniej mili Loop mówi, że „wszyscy oglądają” Amazon. Firma oszacowała, że ​​flota 100 000 dronów pozwoli zaoszczędzić Amazonowi 1,2 miliarda dolarów rocznie.

„Dostawa dronów byłaby znaczącą oszczędnością kosztów i przyrostowym czynnikiem napędzającym Amazon”, powiedział Loop.

Loop podkreślił, że założyciel Amazon, Jeff Bezos, ogłosił plany dostawy dronów w 2013 r., Które „spotkały się z powszechnym szyderstwem”. Pomijając optymistyczne prognozy Bezosa, Loop uważa, że ​​nie potrwa to długo, dopóki jego wizja nie zostanie zrealizowana.

„Uważamy, że powszechne dostarczanie dronów szybko zmierza ku urzeczywistnieniu” – powiedział Bezos.

Ale chociaż Amazon jest jednym z najbardziej widocznych programów, Loop powiedział, że jednostka Wing Alphabet ma pierwszą przewagę rynkową i międzynarodowe doświadczenie, współpracując już ze sprzedawcami w USA, Australii i Finlandii. W październiku Wing zakończył swoją pierwszą komercyjną dostawę dronów w Wirginii – chociaż Wing otrzymał jedynie ograniczoną zgodę FAA na dostawę małej paczki w kilku miastach Wirginii.

Inny wczesny lider Loop, UPS, również wykonuje loty komercyjne, transportując próbki krwi na kampusie szpitalnym w Karolinie Północnej we wrześniu.

BMO nie jest tak uparty jak Loop w kwestii dostarczania dronów, szacując, że minie jeszcze trzy lata, zanim „stanie się komercyjną rzeczywistością w USA”. Istnieje wiele przeszkód regulacyjnych, które należy usunąć, zanim można będzie wykorzystać szeroko rozpowszechnione sieci dronów, a badanie Pew Research Center dwa lata temu wykazało, że ponad połowa Amerykanów nie pochwala dronów latających w pobliżu domów.

Jednak BMO powiedział, że „szybki wzrost dostaw mieszkań” pozwoli utrzymać nakłady inwestycyjne na podstawie średnich historycznych, ponieważ firmy starają się inwestować we wszystko, od dostawy dronów po automatyzację.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *