Drone XPro : Nigdy nie latałem dronem. Oto moja recenzja DJI Mavic 2 Pro

:

Od premiery Parrot AR.Drone w 2010 r. Zainteresowanie konsumentów dronami gwałtownie wzrosło. Wszechobecny Phantom DJI, pierwotnie wydany w 2013 roku, zrodził wiele iteracji, a firma opracowała kolejne linie produktów, takie jak Spark i Mavic, aby wypełnić różne nisze i ceny.

Dron stał się kolejnym narzędziem w arsenale opowiadania historii dzięki możliwości rejestrowania niezwykle wysokiej jakości zdjęć i filmów z perspektywy, która kiedyś była zarezerwowana dla śmigłowców lub drogich jednostek komercyjnych.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=6JvvTZ600lE (/ embed)

Przez lata kusiło mnie, aby dołączyć do gry dronów, ale powstrzymałem się od chęci zanurzenia palca w wodzie, ponieważ najwcześniejsze jednostki były zbyt skomplikowane, duże i drogie. Odłożyłem swoje marzenie na innych fotografów i kamerzystów, którzy mieli więcej cierpliwości, umiejętności i potrzeby niż ja.

Ale z biegiem lat mój kanał na Instagramie był infiltrowany niesamowitymi zdjęciami lotniczymi, a po wzięciu udziału w premierze DJI Mavic 2 Pro na początku tego roku zdecydowałem, że nadszedł czas, aby zrobić jedno zdjęcie. Poszedłem do biur DJI w Soho, aby odebrać jednostkę pożyczkową, i natychmiast zapytano mnie: „Czy kiedykolwiek wcześniej latałeś dronem?”

"Nie."

Nastąpił krótki osobisty samouczek, a kilka godzin później e-mail zdecydowanie sugerował, że pożyczam również mniejszą, tańszą Iskrę do ćwiczeń. Zupełnie uzasadniona prośba, którą szybko zignorowałem!

Jeśli jesteś przyzwyczajony do oglądania tych latających białych prostokątów (to są Upiory), możesz być zaskoczony rozmiarem i zwartością Mavica 2. Ramiona śmigła wychylają się i składają w jednostkę wielkości cegły, ale znacznie lżejszą. Kontroler częstotliwości radiowej (RF) podłącza się do smartfona, zapewniając dość solidny obraz wideo. Czujniki dookólne pomagają dronowi unikać przeszkód (przynajmniej w niektórych trybach lotu), a jednostka jest naprawdę łatwa do latania, nawet dla neofity.

Boogie Boarders. Zdjęcie Allen Murabayashi

Ale pozwól mi zatrzymać się tutaj na PSA.

Rozprzestrzenianie dronów spowodowało, że FAA zażądała certyfikatu pilota zdalnego do użytku komercyjnego. Chociaż korzystanie z rekreacji jest zwolnione z tego wymogu, spędziłem kilka godzin na zapoznaniu się z zasadami (np. Zakaz lotów w odległości 5 mil od lotniska) i przeglądaniu map przestrzeni powietrznej, aby lepiej zrozumieć moje potencjalne obszary lotów. Nawet małe drony mogą powodować niszczycielskie uszkodzenia skrzydeł samolotów, więc wszyscy operatorzy dronów muszą zachować ostrożność.

Za pierwszym razem (i drugi i trzeci) poczułem radość. To doświadczenie przypomniało mi o nauce prowadzenia samochodu jako nastolatka i po raz pierwszy na autostradzie – co za pośpiech! Kontrolowanie drona i oglądanie widoku ptaka na żywo jest niemal niewypowiedzianym uczuciem, a późniejsze przeglądanie zdjęć i wideo na dużym ekranie jest niezwykle satysfakcjonujące.

Przygotowanie urządzenia

Istnieje mnóstwo filmów z YouTube na temat konfiguracji drona, jeśli nie masz ochoty czytać wskazówek, a to była moja trasa. W rzeczywistości konfiguracja jest prosta. Moim zdaniem przymocowanie śmigieł miało być zniechęcającym zadaniem, ale konstrukcja sprawia, że ​​montaż jest prawie niemożliwy do zepsucia.

DJI Mavic 2 Pro jest wyposażony w aparat Hasselblad z czujnikiem 1 ″. Zdjęcie Allen Murabayashi

Podobnie jak inne drony, Mavic 2 łączy się ze smartfonem (Androidem lub iPhone'em) za pośrednictwem aplikacji DJI Go (telefon służy jako monitor na żywo), a kontroler zapewnia połączenie RF z dronem. Musiałem zaktualizować oprogramowanie na obu urządzeniach i zaktualizować bazę danych geofencing – mechanizm na większości dronów konsumenckich, aby uniknąć latania w ograniczonych obszarach.

Zestaw „Fly More” (139 USD) zapewnia dodatkowe akumulatory i hub ładujący, który może pomieścić do 4 akumulatorów. Ale strzeż się! Hub nie ładuje akumulatorów jednocześnie – ładuje je kolejno, z pierwszeństwem dla akumulatora o największym ładunku.

Dziewiczy rejs

Orientowanie się w przestrzeni 3D zajmuje trochę czasu. Latanie dronem wcale nie jest trudne, a według większości kont Mavic 2 jest znacznie cichszy niż większość dronów. Lewy joystick steruje wysokością i kierunkiem nosa, a prawy joystick steruje ruchem do przodu, do tyłu, w lewo iw prawo. Ale utrzymywanie wizualnej linii widzenia drona jest trudnym zadaniem, ponieważ dopasowanie intuicyjnego obrazu na ekranie do pozycji drona nie było intuicyjne. Dron często znajdował się niżej na horyzoncie, niż się spodziewałem, ale nadal był wyższy na wysokościomierzu, niż myślałem.

Podczas mojego dziewiczego lotu mija około 30 minut lotu baterii. Było tak wiele do zobaczenia, a wkrótce ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii kontrolera (które domyślnie włącza się przy 25%) nieustannie wydawało sygnał dźwiękowy. Na pewno będziesz potrzebować wielu baterii do poważnego użytku.

Nadal

W 2015 r. DJI kupiło mniejszościowy pakiet akcji w Hasselblad. Na początku 2017 r. Pakiet mniejszościowy stał się pakietem większościowym, a kamera Mavic 2 Pro to pierwsza opracowana wspólnie przez firmę kamera dronowa z czujnikiem 20 MP 1 ”- dość znacząca aktualizacja z czujnika Mavic Pro 1 / 2,3” – i podobnym rozmiarem do Sony RX100. Aparat ma zmienną przysłonę (f / 2.8 – f / 11), zakres ISO do 12800 i pole widzenia w przybliżeniu odpowiadające iPhone'owi (28 mm na pełnej klatce).

Sunset surferów. Zdjęcie Allen Murabayashi

DJI chwali się także integracją Hasselblad Natural Color Solution, zoptymalizowanego profilu kolorów, który „zapewnia najlepsze możliwe naturalne kolory z wybranego układu bez konieczności wybierania spośród wielu ustawień wstępnych.” Uważam, że pliki JPG są mocne, a niektóre obrazy pojawiają się ze zwiększonym nasyceniem i kontrast podobny do czegoś z iPhone'a lub Pixela.

Możesz także robić zdjęcia w formacie RAW, które dają plik DNG (nie plik Hasselblad 3FR), który można przetwarzać w ulubionym programie do edycji zdjęć, lub możesz pobrać Hasselblad Phocus za darmo.

Wyspa Mokoli’i. Zdjęcie Allen Murabayashi

Interfejs użytkownika umożliwia przełączanie między trybami zdjęć i trybami wideo. Nie możesz robić obu jednocześnie, chociaż możesz oczywiście użyć przechwytywania wideo, jeśli jest wystarczająca ilość światła. Robienie zdjęcia odbywa się poprzez naciśnięcie wirtualnego przycisku migawki, który chwilowo zawiesza ekran. Jest tryb zdjęć seryjnych, ale zdecydowałem się na tryb pojedynczego strzału. Czas stał się bardzo istotny.

Wciąż interesowałem się fotografią, a robienie zdjęć było intuicyjnym procesem, który przyniósł wspaniałe rezultaty. Kilka dni strzelania zajęło mi znalezienie kątów, które według mnie najlepiej działały z lotu ptaka, ale wyniki były tego warte.

Ściana morska Zdjęcie Allen Murabayashi

Światłomierz aparatu miał tendencję do wysadzania świateł. Było to szczególnie widoczne podczas nagrywania wideo w sytuacjach z dużym zakresem dynamicznym. Możesz jednak wybrać kompensację ekspozycji lub ustawić aparat w trybie całkowicie ręcznym.

Wideo

W podstawowym trybie wideo sterowanie ruchem kamery i drona odbywa się całkowicie ręcznie. Chociaż miałem na myśli skomplikowane ruchy aparatu (np. Krążenie obiektu w stałej odległości), moje umiejętności latania nie były wystarczająco dobre, aby zrobić to przekonująco. Dodaj możliwość przechylania kamery w górę iw dół, a nagle zrozumiesz, dlaczego DJI stworzyło wstępnie zaprogramowane tryby.

Na przykład dron może automatycznie śledzić obiekt, co ma również tę dodatkową zaletę, że włącza wszystkie dookólne czujniki unikania kolizji. I muszę ci powiedzieć, że obserwowanie drona, który śledzi coś lub kogoś, unikając rzeczy wokół, jest dość niesamowite. Śledzenie nie jest bezbłędne w przypadku szybko poruszających się obiektów lub gdy aparat traci wykrywanie kontrastu, ale wystarcza do wielu zastosowań.

Kamera obsługuje 10-bitowy profil kolorów Dlog-M DJI. Dla amatorów wideo, takich jak ja, oznacza to, że tonacja bardziej płaska jest łatwiejsza do oceny koloru w poście. Ponieważ miałem bardzo małe doświadczenie w ocenianiu materiału i nie posiadam żadnych LUT z wtyczkami, postanowiłem trzymać się wideo H.264 4k poza aparatem i nadal byłem pod wrażeniem.

To także świadectwo gimbala. Nawet w sytuacjach, w których otrzymywałem ostrzeżenia o dużej prędkości wiatru, wideo było często niezwykle stabilne. Najwyraźniej stan technologii przegubów konsumenckich poprawił się do prawie profesjonalnych poziomów jakości – a DJI wykorzystało swoje doświadczenie w swojej linii stabilizatorów aparatu Ronin.

Ale gimbal może zrobić tylko tyle. W obszarach o silnym wietrze nadmierny ruch spowoduje galaretowaty wygląd rolety.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=9NQ2wTRdDHQ (/ embed)

Inne uwagi

W ramach sekwencji rozruchowej drona kalibruje IMU lub inercyjną jednostkę pomiarową. Ta część elektroniki odpowiada za upewnienie się, że dron jest tam, gdzie myśli, że jest i porusza się w tym kierunku, w którym powinien być. Jako taki jest nieco wrażliwy na zakłócenia magnetyczne i byłem zaskoczony, gdy odkryłem, że takie metalowe ogrodzenia i zbrojenie w betonie czasami powodowało błąd.

Również jednostka, którą DJI pożyczył mi na tę recenzję, zaczęła działać po kilku dniach. Proces łączenia się kontrolera z dronem ulegał pogorszeniu i coraz trudniej było go sparować, dopóki całkowicie się nie zatrzymał.

Próbowałem użyć nieco fatalnie zaprojektowanego oprogramowania komputerowego DJI Assistant 2, aby spróbować obniżyć oprogramowanie wewnętrzne. Ale oprogramowanie nie łączy Mavic 2 z moim MacBookiem Pro.

Zdjęcie Allen Murabayashi

Byłem tak sfrustrowany po spędzeniu wielu godzin na debugowaniu urządzenia, że ​​ostatecznie kupiłem własnego Mavica 2 Pro w lokalnym sklepie Best Buy i jest to prawdopodobnie najlepsze poparcie, jakie mogę zrobić z urządzeniem. W ciągu pierwszych kilku dni używania drona miałem tyle radości, że myśl o nieobecności przez kolejny tydzień podczas wizyty moich rodziców na Hawajach była niezgłębiona.

Moje urządzenie działało bezbłędnie przez resztę podróży.

Zdjęcie Allen Murabayashi

Wniosek

Skończyłem latać Mavic 2 Pro każdego dnia. Pewnego ranka obudziłem się nawet przed wschodem słońca, aby lecieć, co jest szczerze niespotykane dla tej nocnej sowy. Używanie drona w dużym mieście, takim jak Nowy Jork, jest niepraktyczne (i w większości nielegalne), ale w mniej zaludnionych obszarach Hawajów jest to sen.

Podobnie jak nowy obiektyw, dron jest po prostu narzędziem, które pozwala uchwycić świat w inny sposób. A teraz jestem w fazie miesiąca miodowego. Ale dzięki swojej zdolności do ustawiania cię w pozycjach, których fizycznie nie możesz zająć, drony pozornie oferują bardziej niezwykłe kreatywne perspektywy – napędzając moje kreatywne soki i motywację.

Biorąc pod uwagę, że to było moje pierwsze doświadczenie z dronem, tak naprawdę nie mam podstaw do porównania. Ale mogę powiedzieć, że nawet po raz pierwszy ulotki nie będą miały problemu z pilotowaniem drona i przechwytywaniem atrakcyjnych treści. Jest to kompaktowy, niewiarygodnie dobrze zaprojektowany sprzęt o doskonałej jakości obrazu. Wszystko po to, by powiedzieć, że Mavic 2 Pro to całkiem niezły sprzęt i nie mogę się doczekać, aby znów „Go Fly”.


O autorze: Allen Murabayashi jest przewodniczącym i współzałożycielem PhotoShelter, który regularnie publikuje zasoby dla fotografów. Opinie wyrażone w tym artykule są wyłącznie opiniami autora. Allen jest absolwentem Uniwersytetu Yale i codziennie pływa. Ten artykuł został również opublikowany tutaj.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *