Drone XPro : Recenzja drona Parrot Anafi 4K HDR: Nie mogę złapać konkurencji

:

Producent dronów DJI od lat dominuje na niebie. Wyścig obecnie nie jest jeszcze bliski, a Drone King zdobywa około trzech czwartych rynku konsumenckiego. Ale DJI nie jest tam sama. Francuska firma Parrot cicho produkuje maszyny latające mniej więcej tak długo, jak chiński gigant. To prawda, że ​​większość wysiłków Parrot to gloryfikowane zabawki. Ale wraz z wprowadzeniem Anafi, pierwszego składanego drona Parrot, strzelającego do 4K, wyglądało na to, że firma jest w końcu gotowa konkurować z DJI. Niestety tak nie jest.

Po pierwsze, dobra wiadomość. Papuga Anafi ma pewne funkcje, których nie można znaleźć na praktycznie żadnych innych dronach konsumenckich. Gimbal kamery może przechylać się w górę i w dół o pełne 180 stopni, co oznacza, że ​​może nie tylko strzelać prosto w dół, ale także prosto w górę, umożliwiając uchwycenie kilku unikalnych kątów. Wystrzelić slacklinera od dołu? To super. W jakiś sposób Anafi udaje się nie dopuścić do strzału wirników, co jest nie do pomyślenia dla większości dronów DJI, gdy po prostu leci do przodu z kamerą skierowaną na wprost.

Sztuczki z kamerą

Aparat Anafi jest również wyposażony w „bezstratny” obiektyw zmiennoogniskowy, co jest niezwykle rzadkie w dronach konsumenckich. Możesz powiększać 1,4x podczas nagrywania 4K i 2,4x w trybie 1080p. Dron ma zwykły zestaw automatycznych ujęć z kamery (dronie, orbita, odsłonięcie, parabola itd.), Ale możliwość powiększenia pozwala mu wykonać jedno naprawdę schludne ujęcie: Dolly Zoom. Słynna sztuczka z kamerą zastosowana tak skutecznie przez Alfreda Hitchcocka w Zawrót głowy. To zdjęcie, na którym obiekt pozostaje w tym samym rozmiarze w kadrze, ale tło wydaje się zbliżać lub oddalać. Niedawno ogłosił to DJI Mavic 2 Zoom (którego nie testowałem). Ale to jedyny dron inny niż Anafi z tą funkcją. A sztuczka Dolly Zoom jest moją ulubioną rzeczą w tym dronie … co jest problemem.

Kolejną wyjątkową funkcją Anafi jest wideo 4K HDR i tutaj sprawy zaczynają się dziać źle. Materiał HDR wygląda dość okropnie. W cieniach jest mnóstwo hałasu, rozjaśnienia są nadal zdmuchiwane, a zielenie i żółcie są rażąco przesycone. Możliwość HDR jest czymś, co reklamuje Papuga, aby ją rozróżnić, ale powiedziałbym, że materiał HDR jest mniej lub bardziej bezużyteczny. Są chwile, w których nie jest to obiektywnie okropne, ale to musi być reguła, a nie wyjątek.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=6oidRuXecQc (/ embed)

Standardowy materiał 4K wygląda całkiem dobrze, gdy wszyscy są pomniejszeni. Zwłaszcza podczas lotu w złotej godzinie Anafi zdoła wyprodukować bardzo filmowy materiał. Ale rzeczy się zmieniają, kiedy zaczniesz się bliżej przyjrzeć. Szum na obrazie jest bardziej widoczny, gdy korzystasz z wbudowanego zoomu drona. Zoom obniża jakość obrazu tak bardzo, że lepiej nie korzystać z niego, oprócz niesamowitego Dolly Zoom.

Turbulencje podczas lotu

Latanie na Anafi też nie jest fajne. Po wyjęciu z pudełka jego reakcja na elementy sterujące jest wyjątkowo powolna. Możesz przejść do ustawień i dostosować prędkość, z jaką obraca się i rośnie, co rzeczywiście bardzo pomaga, ale w porównaniu z najbliższym konkurentem, DJI Mavic Air, Anafi czuje brak reakcji. Istnieje również znaczny dryf. Podczas gdy wysyłałem go w powietrze i pozwalałem mu unosić się przez chwilę, podniosłem wzrok i zobaczyłem, że zbliża się coraz bardziej do gałęzi drzewa.

Kolejną wielką dziurą jest to, że Anafi nie ma czujników unikania przeszkód. Pokładowe czujniki Mavic Air zapobiegają wpadaniu drona w przedmioty podczas lotu do przodu i do tyłu. Nowszy dron Mavic 2 firmy DJI ma czujniki dookólne. To wszystko naprawdę działa. Anafi nie ma takich możliwości unikania, co sprawia, że ​​wszystkie zaprogramowane procedury lotu Parrot są o wiele bardziej niebezpieczne w użyciu. Na przykład, kiedy zabierałem „dronie” na polanę, Anafi zaczęła się podnosić i podnosić, ale widziałam, że nie unosiła się wystarczająco szybko, aby usunąć niektóre korony w oddali. Dron z technologią unikania przeszkód zatrzymałby się. W przypadku Anafi musiałem ręcznie przerwać ruch, aby nie mógł się przebić.

Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne, jeśli dron śledzi cię (lub kogoś innego) podczas ruchu. Mówiąc o trybie śledzenia, musisz dodatkowo zapłacić, aby odblokować tę funkcję poprzez zakup w aplikacji. Tak, dron o wartości 700 USD ma podstawowe funkcje, które trzeba zapłacić, aby włączyć. Parrot czasami wystawia na sprzedaż zakupy w aplikacji za jedynego dolara, ale kiedy weźmiesz pod uwagę wszystkie sposoby, których brakuje temu dronowi, zmuszanie użytkownika do przejrzenia dodatkowej monety w celu odblokowania kluczowych funkcji wydaje się wyjątkowo krótkowzroczny.

Lekka praca

Porozmawiajmy o ciele. Kiedy po raz pierwszy go podniesiesz, możesz pomyśleć, że to trochę kruche, ale jest tam dużo włókna węglowego. To nie jest tak kruche, tylko bardzo lekkie. Anafi waży 11,3 uncji – lżejszy niż Mavic Air 15. Śmigła składają się, dzięki czemu są bardzo kompaktowe i można je łatwo rozłożyć. Niestety jest zauważalnie dłuższy niż porównywalne składane drony, gdy ramiona śmigła są schowane. Jeśli Mavic Air zmieściłby się w większości kieszeni kurtki (i tak się dzieje), Anafi byłby niezręcznie wystający. To sprawia, że ​​pomimo lekkości wydaje się mniej przenośny.

Pilot zdalnego sterowania jest niestety zbyt masywny. Podobnie jak w przypadku kontrolera Mavic Air, kontroler Anafi używa telefonu jako ekranu, ale jest o wiele większy i grubszy i nie radzi sobie tak dobrze z trzymaniem telefonu. Mój telefon wypadł kilka razy podczas instalacji. Po prostu zły projekt tutaj.

Istnieje kilka innych pozytywów na temat Anafi. Czas lotu to imponujące 25 minut, dron może osiągnąć prędkość do 33 mil na godzinę i jest nieco cichszy niż konkurencja (choć nadal brzmi jak rój wściekłych os). Zajmuje również 21-megapikselowe pliki RAW DNG, co jest idealne dla tych, którzy lubią robić zdjęcia lotnicze.

Jest jednak po prostu zbyt wiele rzeczy, żeby się z tym pogodzić. Połowa plików z moich testów wróciła nieco uszkodzona w ciągu pierwszych dwóch sekund, co doprowadziło Adobe Premiere do myślenia, że ​​to pliki audio (dziwne, ponieważ nie ma dźwięku). Musiałem wejść do każdego pliku w innym odtwarzaczu wideo i ręcznie przyciąć pierwsze dwie sekundy każdego z tych filmów, a następnie ponownie zaimportować pliki. Ogromny ból.

Podczas gdy cena Parrot jest o 100 USD niższa niż w przypadku MJI Dav dla Mavic Air, tracisz o wiele więcej niż 100 USD. Z łatwością jest najlepszym jak dotąd dronem Parrota, ale wciąż czuje się o wiele za DJI, a ta wyprawa nie sprawia wrażenia, jakby kiedykolwiek go dogonił.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *