Drone XPro : Rosja blokuje systemy GPS potężnych F-22 Raptors, F-35 na Bliskim Wschodzie

:

Ta elektroniczna wojna (EW) prowadzona przez Rosję może mieć wpływ na wojska amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie, oprócz ryzyka konfliktu zbrojnego między USA a Iranem, pisze amerykański magazyn „The National Interest”.

Podczas eksperymentów amerykańskich rosyjska broń laserowa „Peresvet” jest aktywna od 2018 r

Między innymi, elektroniczna wojna przez Rosję, w tym zagłuszanie, stanowi poważne zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego, policji i operacji medycznych w czasie pokoju.

Eksperci rozróżniają między zagłuszaniem a fałszowaniem. Podczas gdy zagłuszanie sprowadza się do generowania szumu elektronicznego w celu zakłócania usług GPS, fałszowanie, z drugiej strony, polega na oszukiwaniu i manipulowaniu systemem nawigacji satelitarnej w celu dostarczania fałszywych danych.

Pod koniec czerwca 2019 r. The Times of Israel poinformował, że od zeszłej wiosny piloci latający na Bliskim Wschodzie, w szczególności wokół Syrii, zauważyli, że ich systemy GPS wskazują niewłaściwą lokalizację lub całkowicie przestały działać.

Według danych zebranych przez amerykańskich naukowców sygnał, który zakłócał (i podobno nadal to robi) nawigację satelitarną samolotów latających w izraelskiej przestrzeni powietrznej, pochodzi z rosyjskiej bazy lotniczej Khmeimim w Syrii.

Baza lotnicza Khmeimim jest domem dla wyrafinowanego rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym naziemnych baterii rakietowych S-400, systemów przeciwlotniczych Pantsir-S1 i myśliwców Ste-57

Pakistan cytuje podręczniki religijne dla uczniów nielatujących samolotem z Chin

Rosja najprawdopodobniej stara się chronić swoje wojska w Syrii, w tym przed atakami dronów, ingerując i prowadząc aktywną wojnę elektroniczną. Według The National Interest izraelskie źródła są „coraz bardziej przekonane”, że awaria GPS dla lotów cywilnych w regionie „jest efektem ubocznym rosyjskich zakłóceń radiowych w Syrii”.

W ostatnich latach statki zgłaszały również zakłócenia GPS we wschodniej części Morza Śródziemnego, przy czym Rosja podejrzewała o zagłuszanie elektroniczne w celu ochrony swoich żołnierzy w Syrii walczących o reżim Baszara al-Assada.

Jednak zakłócenia mogą być również wynikiem fałszowania. Statki wysyłające wiadomości o problemach z GPS do Centrum Nawigacji Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych zgłosiły, że mają pozornie autentyczne sygnały satelitarne, ale nie mogły otrzymać żadnych wiarygodnych informacji o położeniu, przypominając o sfałszowaniu wydarzeń w Syrii w pobliżu rosyjskiej bazy lotniczej.

Jak Pakistan i Chiny kreują zamęt w Indiach poprzez wojnę hybrydową – analiza

Uważa się, że Moskwa próbuje ingerować w oba zachodnie samoloty, w tym najnowsze niewidzialne myśliwce F-22 i F-35, oraz uzbrojone drony, które okresowo próbują atakować rosyjską bazę Chmeimim w Syrii Latakia.

Od kwietnia 2019 r. Siły powietrzne USA rozmieściły myśliwce F-22 i F-35 w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Było to częścią szerszego gromadzenia sił na tle konfrontacji amerykańsko-irańskiej w regionie.

Rosja jest również widoczna w wojnie GPS na kontynencie europejskim. „Zakłócenia sygnałów GPS zostały po raz pierwszy wykryte podczas wielkoskalowego ćwiczenia NATO Trident Juncture w Norwegii pod koniec października 2018 r.”, Jak zauważyła wcześniej News Defense.

Norweski wywiad wojskowy stwierdził następnie, że odnotował źródło ingerencji rosyjskiej bazy wojskowej na silnie ufortyfikowanym Półwyspie Kolskim. Fiński wywiad wojskowy stwierdził również, że analiza norweskich partnerów odzwierciedla własne dochodzenia i oceny.

Indie poważnie rozważają myśliwce SU-57 – rosyjscy eksperci

Rząd Norwegii potępił to, co nazywa ciągłym „nękaniem elektronicznym” krytycznych systemów i sieci komunikacyjnych przez rząd rosyjski. „Rząd norweski nie cierpiał elektronicznych działań zagłuszających w Rosji i zacieśnia współpracę z nordyckimi państwami partnerskimi w celu usprawnienia wymiany informacji wywiadowczych dotyczących technologii i środków blokujących sygnały rosyjskiego wojska” – powiedział Bakke-Jensen, norweski minister obrony.

Norweskie siły zbrojne badają także zastosowanie nowych metod i technologii w celu przeciwdziałania zakłóceniom łączności wojskowej i zakłócaniu systemów GPS przez Rosję. Amerykańskie siły powietrzne planują obecnie przetestować odporne na zakłócenia systemy GPS w Europie. Nastąpi to w celu przeciwdziałania rosyjskiej wojnie elektronicznej.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *