Drone XPro : Iran przyznaje, że pomyłkowo zestrzelił samolot, przeprasza za odmową

:

Iran powiedział w sobotę, że przez pomyłkę zestrzelił ukraiński samolot zabijając wszystkich 176 na pokładzie i wyraził głębokie ubolewanie, po początkowym zaprzeczeniu, że sprowadził samolot w napiętej następstwie irańskich ataków rakietowych na cele USA w Iraku.

Środowa katastrofa zwiększyła presję na Iran po miesiącach tarcia ze Stanami Zjednoczonymi i ataków typu wet-for-tat. Uderzenie dronem w USA zabiło irańskiego generała w Iraku 3 stycznia, co skłoniło Teheran do ostrzału w USA w środę.

Kanada, która miała 57 obywateli na pokładzie, a także Stany Zjednoczone, oświadczyły, że wierzą, że irański pocisk zestrzelił samolot, chociaż twierdzą, że był to prawdopodobnie wypadek.

Minister spraw zagranicznych Kanady powiedział Iranowi „świat patrzy”. W odpowiedzi na nawrót Iranu prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że chce oficjalnych przeprosin i pełnej współpracy, domagając się pociągnięcia odpowiedzialnych do odpowiedzialności.

„Islamska Republika Iranu głęboko ubolewa nad tym katastrofalnym błędem” – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rouhani, obiecując, że osoby stojące za tym incydentem zostaną ścigane. „Moje myśli i modlitwy kierowane są do wszystkich rodzin żałobnych”. Eksperci twierdzą, że rosnąca międzynarodowa kontrola sprawiłaby, że niemal niemożliwe było ukrycie oznak uderzenia pocisku w dochodzeniu, a Iran mógł być zdania, że ​​szybka zmiana polityki była lepsza niż walka z rosnącą krytyką za granicą, a także stawienie czoła rosnącemu gniewowi i żalowi po katastrofie w domu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: USA namierzyły innego irańskiego urzędnika w Jemenie w dniu, w którym zabiły Soleimani

Wiele ofiar stanowili Irańczycy o podwójnym obywatelstwie.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif napisał na Twitterze, że „błąd ludzki w czasie kryzysu spowodowany awanturnictwem USA doprowadził do katastrofy”, powołując się na wstępne dochodzenie sił zbrojnych w sprawie katastrofy Boeinga 737-800.

Irańskie oświadczenie wojskowe, pierwsze wskazujące na zmianę pozycji Iranu, mówiło, że samolot leciał w pobliżu wrażliwego miejsca wojskowego należącego do elitarnej Gwardii Rewolucyjnej.

Stwierdzono, że w tym czasie samoloty zostały zauważone na radarach w pobliżu strategicznych miejsc, co doprowadziło do „dalszej czujności” w jednostkach obrony powietrznej, dodając, że odpowiedzialne strony zostaną skierowane do departamentu sądowego w wojsku.

Znaki ostrzegawcze

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Vadym Prystaiko powiedział w piątek, że samolot leci normalnym korytarzem lotniczym.

Eksperci twierdzili, że sonda prawie na pewno pokazałaby dziury i inne znaki na szczątkach kadłuba, że ​​pocisk miał być winny incydentu.

„Nic nie możesz zrobić, aby to ukryć lub ukryć” – powiedział Anthony Brickhouse, ekspert ds. Bezpieczeństwa lotniczego w Embry-Riddle Aeronautical University i były badacz amerykańskiej rady ds. Bezpieczeństwa transportu. „Dowody są dowodami”. Były śledczy Federalnej Administracji Lotnictwa USA, Mike Daniel, powiedział Reuterowi: „Kiedy fakty i dowody zaczęły się ujawniać, myślę, że nieuniknione było, aby rząd Iranu zaakceptował winę”. Biały Dom nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Ludzie patrzą na hołdy na międzynarodowym lotnisku Borispil na zewnątrz w Kijowie na Ukrainie. Zdjęcie: AP / PTI

Ludzie patrzą na hołdy na międzynarodowym lotnisku Borispil na zewnątrz w Kijowie na Ukrainie. Zdjęcie: AP / PTI

Materiał z telefonu komórkowego opublikowany i rozpowszechniony przez zwykłych Irańczyków na Twitterze po katastrofie wskazał, że spadł w kulę ognia i eksplodował, gdy uderzył w ziemię.

Iran powiedział w czwartek, że pobierze informacje z rejestratorów głosu i danych lotniczych, zwanych czarnymi skrzynkami, aby ustalić, co się stało, chociaż powiedział, że proces ten może potrwać od jednego do dwóch miesięcy.

Teheran powiedział, że może poprosić o pomoc Rosję, Kanadę, Francję lub Ukrainę, twierdząc, że śledztwo może potrwać rok lub dwa lata.

Żal publiczny

W swoich początkowych zaprzeczeniach Iran twierdził, że oskarżenie, że winą był pocisk, było „wojną psychologiczną”.

Pogrążeni w smutku Irańczycy i inni opublikowali zdjęcia związane z katastrofą. Wiele osób skarżyło się na to, że władze Iranu spędzały zbyt wiele czasu próbując odeprzeć krytykę katastrofy, zamiast składać kondolencje i współczuć ofiarom.

Jedno zdjęcie krążące w mediach społecznościowych pokazuje czerwony but dziecka w błocie. Kolejnym było selfie matki i córki na siedzeniach, wysłane do ukochanej tuż przed startem.

„Dlaczego w takich warunkach jakieś cywilne linie lotnicze lecą z lotniska w Teheranie?” użytkownik o imieniu Shiva Balaghi napisał na Twitterze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Trump nakłada nowe sankcje na Iran po uderzeniu pocisku w amerykańskie bazy

Ukraina analizowała różne możliwe przyczyny katastrofy, w tym atak rosyjskiego pocisku, zderzenie, wybuch silnika lub terroryzm.

Urzędnik USA powiedział, że dane pokazują, że samolot był w powietrzu przez dwie minuty po odlocie z Teheranu, gdy wykryto sygnatury cieplne dwóch pocisków ziemia-powietrze. W pobliżu miała miejsce eksplozja, a dane dotyczące ciepła pokazały, że samolot płonął podczas upadku.

Satelity wojskowe USA wykrywają emisje podczerwieni z ciepła. Prezydent USA Donald Trump powiedział „ktoś mógł popełnić błąd”.

Katastrofa miała echo incydentu w 1988 r., Kiedy amerykański okręt USS Vincennes zestrzelił irański samolot, zabijając 290 osób. Waszyngton powiedział, że to tragiczny wypadek.

Teheran powiedział, że było to zamierzone.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *