Drone XPro : Pyka i jej autonomiczny, elektryczny dron opryskowy wylądowały za 11 milionów dolarów – TechCrunch

:

Współczesne rolnictwo obejmuje pola o zadziwiającej wielkości, a ich efektywne opryskiwanie stanowi poważne wyzwanie operacyjne. Pyka podejmuje działalność w zakresie oprysków, w dużej mierze napędzanych przez ludzi, z autonomicznym skrzydlatym statkiem i, co najważniejsze, zgodą organów nadzoru.

Tak jak widzieliśmy w DroneSeed, ten rodzaj latania jest ryzykowny dla pilotów, którzy muszą latać bardzo blisko ziemi i innych przeszkód, a jednocześnie bardzo podatni na automatyzację; Dzieje się tak, ponieważ wiąże się z wieloma powtarzalnymi wzorami lotów, które muszą być wykonywane perfekcyjnie w kółko.

Pyka's podejście różni się od podejścia wielu w branży dronów, które zwykle wykorzystują jednostki wielosilnikowe ze względu na ich zwrotność i łatwy start i lądowanie. Ale te drony nie są w stanie unieść ciężaru i objętości pestycydów i innych chemikaliów, które (niestety) muszą być rozmieszczone na dużą skalę.

Jednostka, którą zbudowała Pyka, jest bardziej tradycyjna, przypomina tradycyjny jednomiejscowy samolot do opylania, ale nie ma kokpitu. Jest napędzany przez trzy śmigła, a większość wnętrza jest przeznaczona na ładowność (może unieść około 450 funtów) i akumulatory. Oczywiście istnieje również zestaw czujników i komputer pokładowy do obsługi natychmiastowych wymagań automatycznego lotu.

Pyka może wystartować lub wylądować na 150-metrowym odcinku płaskiej ziemi, więc nie musisz się martwić o ustawienie pasa startowego i marnowanie energii na dotarcie do docelowego obszaru. Oczywiście w końcu trzeba będzie wymienić baterie, co jest częścią obowiązków załogi naziemnej. Będą także projektować ogólny kurs dla jednostki, choć rzeczywistą ścieżkę lotu i decyzje podejmowane od chwili do chwili są obsługiwane przez komputer lotu.

Przykład toru lotu uwzględniającego przeszkody bez udziału człowieka

Wszystko to oznacza, że ​​samolot, podobno zwany Czapla, może rozpylać około stu akrów na godzinę, mniej więcej tak samo jak helikopter. Ale autonomiczne jednostki zapewniają lepszą precyzję (leci niżej) i bezpieczeństwo (brak ciągnięcia przez człowieka trudnych manewrów co minutę lub dwie).

Być może, co ważniejsze, federalni nie mają nic przeciwko. Pyka twierdzi, że jest jedyną firmą na świecie posiadającą zatwierdzony w handlu duży autonomiczny samolot elektryczny. Małe, takie jak drony, zostały zatwierdzone z lewej i prawej strony, ale Czapla zbliża się do wielkości tradycyjnego „małego samolotu”, jak Piper Cub.

Oczywiście to tylko jednostka – inne przeszkody regulacyjne utrudniają szerokie wdrożenie, takie jak komunikacja z zarządzaniem ruchem lotniczym i innymi jednostkami; certyfikacja jednostki na inne sposoby; bardziej solidny system dalekiego zasięgu, unikający systemu i tak dalej. Ale Czapla Pyki przeleciała już tysiące mil w testowych farmach, które płacą za ten przywilej. (Pyka odmówiła komentarza na temat swojego modelu biznesowego, klientów lub przychodów.)

Założyciel firmy – Michael Norcia, Chuma Ogunwole, Kyle Moore i Nathan White – pochodzi z wielu znanych firm pracujących w sąsiednich przestrzeniach: Cora, Kittyhawk, Joby Aviation, Google X, Waymo i Morgan Stanley (to jest COO) .

Runda z nasionami w wysokości 11 milionów dolarów była prowadzona przez Prime Movers Lab, z udziałem Y Combinator, Greycroft, Data Collective i Bold Capital Partners.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *