Xone Phone : Atak Hanau ujawnia „truciznę” rasizmu w Niemczech, mówi Merkel – Brinkwire

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Bandyta, który opublikował manifest online, zabija dziewięciu w shisha barach, zanim się zastrzelił

Angela Merkel powiedziała, że ​​zamordowanie dziewięciu osób podczas szaleństwa przez podejrzanego prawicowego ekstremistę ujawniło „truciznę” rasizmu i nienawiści w Niemczech.

Mężczyzna, zidentyfikowany jako 43-letni Tobias Rathjen, przeprowadził ataki w dwóch barach szisza w Hanau, miasteczku pod Frankfurtem, zanim zabił swoją matkę, doprowadzając liczbę ofiar śmiertelnych do 10, a potem siebie, podała policja.

Śledczy powiedzieli, że jest „głęboko rasistowskim nastawieniem”, powołując się na wideo i długi manifest opublikowany w mediach społecznościowych. Władze oświadczyły, że traktują ataki jako akt terroryzmu wewnętrznego.

Prokuratorzy twierdzili, że wszystkie dziewięć osób zabitych w barach sziszy wywodzi się ze środowisk imigranckich. Sześć innych zostało rannych, z których jeden miał obrażenia zagrażające życiu. Pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że ​​35-letnia ciężarna matka dwojga dzieci była wśród tych, którzy zmarli.

Merkel obiecał, że państwo stanie z „siłą i zdecydowaniem” wobec tych, którzy próbują podzielić społeczeństwo.

Obrońcy praw migrantów w Niemczech powiedzieli, że ataki wskazują na powszechną obojętność państwa wobec prawicowego ekstremizmu, pomimo dowodów na to, że rośnie.

„Jeśli ludzie będą milczeć wystarczająco długo, takie rzeczy się zdarzają” – powiedział Mehmet Daimagüler, prawnik ofiar skrajnie prawicowego terroryzmu. „Tym atakiem mogłeś ustawić zegar. Ludzie mówią nam, że nauczyli się od Auschwitz, ale to pokazuje, że tego rodzaju rozmowy to po prostu „bla, bla” ”.

Prokuratorzy federalni oświadczyli, że zajmą się śledztwem, co jest normalną praktyką, gdy państwo uważa się za zagrożone przestępstwem. Śledczy mają na celu ustalenie, czy działał sam, czy otrzymał wsparcie od osób lub grup.

Późno w czwartek tabloid Bild poinformował, że Rathjen skontaktował się z władzami ze swoimi teoriami spiskowymi zaledwie trzy miesiące temu, pozornie zaprzeczając twierdzeniom, że nie był na radarze agencji wywiadowczych.

6 listopada Rathjen napisał do niemieckiego prokuratora generalnego i wezwał władze, by „podeszły do ​​mnie i skontaktowały się ze mną”. Część 19-stronicowego listu była praktycznie identyczna z chaotycznym manifestem opublikowanym na jego stronie internetowej, ale nie było jasne, czy zawiera jakiekolwiek groźby wobec mniejszości etnicznych, podała gazeta.

Jeśli zostanie potwierdzony jako autentyczny, w liście pojawią się dalsze pytania, czy władze mogły interweniować, aby zapobiec śmiertelnemu atakowi.

Według policji, bandyta po raz pierwszy pojechał do baru szisza o nazwie Midnight, na Heumarkt w centrum Hanau, gdzie w środę strzelił około ośmiu lub dziewięciu strzałów najwyraźniej losowo do pokoju około 22:00.

Po przejechaniu do drugiego baru o nazwie Arena na Kurt Schumacher Platz w zachodniej dzielnicy Kesselstadt i oddaniu kolejnych strzałów, pojechał do domu, który uważał za swój dom, w którym zastrzelił swoją 72-letnią matkę, zanim sam się zastrzelił. .

Po gorączkowych poszukiwaniach z udziałem dziesiątek uzbrojonej policji i helikoptera, policja została powiadomiona o jego zaparkowanym samochodzie w Kesselstadt i szybko dopasowała go do adresu i zamknęła teren. Około trzeciej nad ranem sąsiedzi usłyszeli wielki huk, gdy policja zdetonowała drzwi frontowe białego domu w zabudowie szeregowej, gdzie znaleźli ciało Rathjena i jego matki. Znaleźli także narzędzie zbrodni, powiedział rzecznik.

Policja oświadczyła, że ​​nie ma oznak, że byli zaangażowani inni sprawcy. W czwartek rano przeprowadzili wywiad z ojcem Rathjena, który podobno był w domu, kiedy Rathjen wrócił i któremu udało się uciec.

W 24-stronicowym manifeście i filmie Rathjen przedstawił swoje rasistowskie teorie, w tym przekonanie, że niektóre rasy powinny zostać wyeliminowane, a cudzoziemców, których nie można deportować z Niemiec, należy „zniszczyć”. Powiedział, że od urodzenia kierowały nim głosy, a następnie tajni agenci, a także mówił o wielu teoriach spiskowych, w tym o zamachu z 11 września przeprowadzonym przez państwo amerykańskie, i twierdził, że jest w stanie wpływać na taktykę gry narodowej reprezentacji Niemiec w piłce nożnej.

Policja wezwała świadków z materiałami z telefonu komórkowego lub innymi informacjami związanymi z atakami do przesłania ich na policyjną stronę internetową i wezwała opinię publiczną, aby nie publikowała żadnych dowodów w mediach społecznościowych.

Claus Kaminsky, burmistrz Hanau, walczył ze łzami, opisując strzelanie jako „najgorsze, najsmutniejsze doświadczenie”, jakiego doświadczyło miasto od drugiej wojny światowej.

Stojący obok niego Volker Bouffier, premier kraju związkowego Hesja, powiedział, że większość ludzi poczuje solidarność z ofiarami i ich rodzinami. Powiedział o ataku: „To wszystko zmienia. Nie tylko dla tego miasta, ale dla naszego kraju. ”

Zwracając się do osób pochodzących ze środowisk imigranckich, Bouffier powiedział: „Wiem, że się boisz… ale chcę ci powiedzieć, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać nienawiści”.

Czuwanie przy świecach zaplanowano w całych Niemczech na czwartek wieczorem, aby oddać hołd zmarłym i przeciwstawić się rasizmowi.

Jeden ekspert powiedział, że agenci wywiadu krajowego uważali, że w Niemczech było 24 000 prawicowych ekstremistów, z których 13 000 uważano za potencjalnie niebezpieczne.

Michael Ortmann powiedział NTV, że śledczy w Niemczech zbyt wolno zauważali wzrost liczby ekstremistycznych prawicowców gotowych do popełnienia przemocy, poświęcając większość swoich zasobów na walkę z zagrożeniem terroryzmem islamistycznym.

W tym tygodniu niemieccy śledczy powiedzieli, że rozbili pierścień prawicowych ekstremistów, którzy planowali przeprowadzić masowe ataki na meczety w całych Niemczech. Policja powiedziała, że ​​człowiek, który uważany jest za przywódcę grupy, miał nadzieję wywołać wojnę domową.

Niemcy wciąż trzęsą się od ataku na synagogę we wschodnim mieście Halle w październiku, w którym zginęły dwie osoby, a kilka zostało rannych. W czerwcu ubiegłego roku Walter Lübcke, konserwatywny polityk lokalny, który występował w obronie uchodźców, został zamordowany w swoim domu w pobliżu Kassel w Hesji.

Olaf Scholz, minister finansów i wicekanclerz, powiedział: „Nasze debaty polityczne nie mogą uchylić się przed faktem, że 75 lat po zakończeniu nazistowskiej dyktatury prawicowy terror znów istnieje w Niemczech”.

Lars Klingbeil, sekretarz generalny SPD, młodszy partner koalicyjny w rządzie Merkel, wezwał do „powstania porządnego”, w którym powiedział, że zwykli Niemcy powinni przeciwstawić się nastrojom antyimigranckim.

Robert Lambrou, lider partii parlamentarnej antyimigranckiej Alternative für Deutschland (AfD) w Hesji, powiedział, że jego partia jest w „szoku”. Zapytany przez niemieckiego dziennikarza, czy pomyślał, że AfD powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za ataki za stosowanie retoryki skierowanej przeciwko obcokrajowcom, Lambou powiedział: „Takie przerażające morderstwa muszą nas wszystkich zastanowić, w jaki sposób możemy uniknąć takich sytuacji wydarzenie."

Merkel obiecał, że „zrobi się wszystko, aby zbadać okoliczności tych strasznych morderstw”. Powiedziała, że ​​rząd „i każda instytucja państwowa” „przeciwstawi się z całą naszą siłą i zdecydowaniem ludziom, którzy próbują podzielić Niemcy”.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *