Xone Phone : Klienci usług szerokopasmowych pobierają opłatę do 90 GBP rocznie, aby zachować adresy e-mail po zmianie dostawcy

Dlaczego Xone Phone jest najlepszym telefonem?

Niektóre firmy telekomunikacyjne naliczają byłym klientom do 7,50 £ miesięcznie, aby nadal korzystać ze swoich starych adresów e-mail, ujawniono śledztwo Moneybox BBC Radio 4.

BT pobiera od klientów opłatę w wysokości do 7,50 GBP za zachowanie ich adresu, co odpowiada 90 GBP rocznie. Tymczasem TalkTalk obciąża poprzednich klientów 5 funtami miesięcznie, aby zachować stary adres e-mail – lub 60 funtów rocznie.

Dochodzenie wykazało, że Virgin Media usuwa adresy e-mail klientów 90 dni po ich odejściu, co oznacza, że ​​będą musieli zapisać wszelkie informacje ze swojego konta, zanim skończy się czas.

Sky jest jedynym dużym dostawcą, który pozwala swoim klientom zachować adresy e-mail, gdy zdecydują się zmienić dostawcę.

Niektóre gospodarstwa domowe są obciążane opłatą w wysokości 7,50 £ miesięcznie za zachowanie swoich starych adresów e-mail

Niektóre gospodarstwa domowe są obciążane opłatą w wysokości 7,50 £ miesięcznie za zachowanie swoich starych adresów e-mail

Rzecznik TalkTalk powiedział: „Dokonaliśmy znacznych inwestycji w naszą platformę e-mail, aby poprawić komfort użytkowania.

„TalkTalk Mail jest bezpłatny dla naszych klientów usług szerokopasmowych, podczas gdy wszyscy inni są zobowiązani do uiszczenia niewielkiej opłaty, aby pokryć koszty operacyjne – 5 £ miesięcznie lub 50 £ rocznie, jeśli płatne z góry”.

Rzecznik BT powiedział: „Klienci BT Broadband otrzymują bezpłatną usługę e-mail w ramach swojego pakietu.

„Jeśli zdecydują się zmienić dostawcę usług szerokopasmowych, mogą nadal bezpłatnie korzystać z usługi e-mail BT za pośrednictwem przeglądarki internetowej i upewnić się, że logują się co najmniej raz na 150 dni.

„Alternatywnie, jeśli chcą zachować dostęp do funkcji premium, takich jak wiele skrzynek odbiorczych i dostęp za pośrednictwem aplikacji e-mail, mogą nadal korzystać z wersji premium za 7,50 £ miesięcznie”.

BT powiedział, że klienci mogą anulować swój adres e-mail, a usługa przestanie działać po 60 dniach.

Alternatywnie klienci mogą utrzymywać swoje konto bez płacenia, ale mogą logować się tylko za pośrednictwem przeglądarki i będą musieli to robić raz na 150 dni.

Klienci BT płacą 7,50 £ miesięcznie za swoje stare konta e-mail - podczas gdy TalkTalk również

Dodatkowa opłata: klienci Ex-BT płacą 7,50 £ miesięcznie za swoje stare konta e-mail

Rzecznik Virgin Media dodał: „Nasza usługa e-mail jest częścią całości usług, które odbiera od nas klient z dostępem szerokopasmowym.

„Jeśli zdecydują się odłączyć swoje usługi, ich konto e-mail również zostanie odłączone.

„Zgodnie z naszymi zasadami klienci mają 90 dni od momentu rozłączenia na dostęp do skrzynki pocztowej – zapewniając im czas na zapisanie kontaktów, wiadomości e-mail itp. Przed ich usunięciem.

„Jest to wyraźnie określone na naszej stronie internetowej, a także w wiadomości e-mail wysyłanej do klientów również w przypadku anulowania umowy”.

BT, Sky, TalkTalk i Virgin dostarczają 90% brytyjskich domów korzystających z Internetu za pośrednictwem Internetu szerokopasmowego, co sugeruje, że tysiące klientów może płacić miesięcznie za swoje stare adresy e-mail.

Klienci Virgin Media, którzy dokonają zmiany, otrzymają swój adres e-mail „usunięty 90 dni po odejściu

Klienci Virgin Media, którzy dokonają zmiany, otrzymają swój adres e-mail „usunięty 90 dni po odejściu

Czy Ofcom może podjąć działania?

Decyzja BT i TalkTalk o obciążeniu klientów doprowadziła do tego, że regulator telekomunikacyjny zasugerował, że może zbadać, czy należy podjąć działania.

Rzecznik Ofcom powiedział: „Nie widzimy powodu, dla którego powinieneś płacić te kwoty, aby zachować swój adres e-mail.

Odrażające

Wiele osób ma ten sam adres e-mail od lat – a nawet dekad.

Mogą martwić się o zamknięcie adresu, z dużą ilością przydatnych informacji przechowywanych w tych skrzynkach odbiorczych wraz z kontaktami.

Może to zniechęcać niektórych do opuszczenia obecnego dostawcy usług szerokopasmowych.

BT to [email protected]

TalkTalk to [email protected]

Virgin to [email protected]

Sky to [email protected]

„Dlatego zastanawiamy się, czy musimy wkroczyć i podjąć działania.

„W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy również zobowiązania firm do uczciwego traktowania klientów, dlatego poprosiliśmy ich o wyjaśnienie, w jaki sposób pasuje to do tej obietnicy”.

Dodatkowa opłata jest nie tylko uciążliwa dla byłych klientów, ale także oznacza, że ​​koszt płacenia za stary adres e-mail może przewyższać korzyść kosztową zmiany dostawcy w celu zaoszczędzenia pieniędzy dla wielu konsumentów.

Na przykład każdy, kto chce przejść z BT do tańszego dostawcy oferującego oszczędności w wysokości 7,50 £ lub mniej miesięcznie, może ponownie rozważyć swój wybór, jeśli chce zachować swoje stare adresy e-mail, ponieważ tak naprawdę nie oszczędzałby żadnych pieniędzy.

Skarbonka BBC Radio 4 rozmawiała z jednym klientem, Wendy Small, który zapłacił 160 funtów, odkąd opuścił BT dwa lata temu.

Początkowo pobierana była opłata w wysokości 5 funtów miesięcznie od stycznia 2018 r., Zanim wzrosła do 7,50 funtów miesięcznie w październiku 2018 r.

Powiedziała: „Jeśli przełączasz się, aby zaoszczędzić pieniądze, ale nagle okazuje się, że będziesz musiał zapłacić, aby zachować swój adres e-mail, abyś nie miał kłopotów ze zmianą wszystkiego, co jest powiązane z twoim adresem e-mail i będzie cię to kosztować do 7,50 £ miesięcznie, wtedy te oszczędności znikną ”.

Inny klient, Dave Currie, powiedział: „Musiałem zmienić każde konto internetowe, które wymagało adresu e-mail jako loginu, a było ich ponad 100.

„Musiałem to zrobić raz, z pewnością zniechęciłbym się zmianą usługodawców, nawet dla znacznie lepszej oferty. Po prostu wymagało to zbyt wiele czasu i wysiłku.

Ostatnio Ofcom wprowadził zestaw zasad, których celem jest powstrzymanie gospodarstw domowych przed płaceniem rachunków za więcej, niż jest to konieczne.

Na początku tego miesiąca ogłosiła, że ​​dostawcy usług telefonicznych, szerokopasmowych i płatnej telewizji będą zmuszeni ostrzegać ludzi o zbliżającym się zakończeniu ich obecnej umowy.

Reguły oznaczają, że osoby, których umowy wkrótce się kończą, powinny otrzymać „powiadomienie o zakończeniu umowy” od dzisiaj, podczas gdy operatorzy będą mieli kilka miesięcy na rozłożenie powiadomień na tych klientów, którzy już nie są objęci umową.

Stwierdzono, że nowe środki mogą zaoszczędzić gospodarstwom domowym więcej niż 150 funtów rocznie.

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami partnerskimi. Jeśli je klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. To pomaga nam finansować This Is Money i zapewnia swobodę użytkowania. Nie piszemy artykułów promujących produkty. Nie zezwalamy, aby jakiekolwiek relacje handlowe wpływały na naszą niezależność redakcyjną.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *