Drone XPro : DJI mówi o lokalizacji pilota, dronie do telefonu i zdalnym identyfikatorze

:

DJI opublikowało dziś artykuł, w którym zadają jedno z najważniejszych pytań dotyczących NPRM Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) dla zdalnego identyfikatora dla dronów; kto powinien wiedzieć, gdzie znajduje się pilot drona? W obecnie proponowanych zasadach lokalizacja pilota drona byłaby publicznie dostępna, co, jak można sobie wyobrazić, jest przedmiotem gorącej dyskusji.

Kto powinien wiedzieć, gdzie znajduje się pilot drona?

Ponieważ amerykańscy operatorzy dronów próbują zrozumieć, w jaki sposób wpłynie na nich propozycja zdalnej identyfikacji drona przez Amerykańską Federalną Administrację Lotniczą (FAA), jednym z najbardziej niepokojących problemów jest wymóg, aby każdy dron przesyłał lokalizację swojego pilota w czasie zbliżonym do rzeczywistego .

Możliwość zlokalizowania pilota drona jest niezwykle przydatna dla policji, lotnisk i innych organów, aby szybko rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem, ale rozumiemy również, dlaczego niektórzy piloci drona nie chcą, aby ich lokalizacja była dostępna dla każdego. DJI, podobnie jak inne firmy wprowadzające innowacyjne systemy zdalnej identyfikacji, musi podążać za wskazówkami FAA w lokalizacji pilotażowej, więc nasze rozwiązania demonstracyjne udostępniły te informacje każdemu, kto ma smartfona. Ale to wymaganie nie jest ostateczne.

Teraz dwa nowe wydarzenia rzucają światło na proponowany przez FAA wymóg dotyczący lokalizacji pilota – w odpowiednim momencie, gdy amerykańscy piloci dronów mogą o tym usłyszeć.

Pierwszym nowym opracowaniem jest Zawiadomienie FAA o proponowanym tworzeniu przepisów (NPRM) na temat zdalnego identyfikatora, które jest formalną propozycją dotyczącą tego, jakie drony informacyjne powinny przesyłać, w jaki sposób powinny je wysyłać oraz w jaki sposób można używać zdalnego identyfikatora do zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej. Chociaż DJI zdecydowanie wspiera koncepcję Remote ID, jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że plan FAA jest zbyt skomplikowany i nałożyłby duże koszty i obciążenia na pilotów dronów – prowadząc mniej ludzi do lotu i ograniczając korzyści, jakie drony mogą stworzyć. Możesz przeczytać więcej o naszych obawach tutaj.

NPRM jest dostępny pod tym linkiem, a proponowane rozporządzenie FAA wyraźnie wymaga, aby „(t) lokalizacja stacji sterującej bezzałogowego statku powietrznego musiała zostać wygenerowana i zakodowana w elementach wiadomości i musi odpowiadać lokalizacji osoby manipulującej sterowanie lotem w systemie bezzałogowych statków powietrznych. ” NPRM mówi również w co najmniej dwóch miejscach, że „same elementy wiadomości byłyby publicznie dostępnymi informacjami”, chociaż w innych miejscach propozycja jest bardziej niejasna. Ten element komunikatu o lokalizacji jest również tym, który globalna jednostka normalizacyjna ASTM International opracowała w swoim standardzie Remote ID, który jest bliski finalizacji.

DJI zawsze dbało o ochronę prywatności pilotów dronów i trzy lata temu wyjaśniło w białej księdze, że prywatność powinna być jedną z najważniejszych kwestii dla organów regulacyjnych, gdy piszą reguły zdalnej identyfikacji. Oczywiście, jeśli przepisy wymagają ujawnienia lokalizacji pilota, rozwiązania DJI będą musiały być zgodne.

Prowadzi to do drugiego ostatniego rozwoju – DJI zaprezentowało nasze rozwiązanie zdalnej identyfikacji drona z telefonem, które zostało zaprojektowane, aby spełnić oczekiwane wymagania dotyczące systemów zdalnej identyfikacji w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Organy lotnicze chcą, aby informacje o zdalnym identyfikatorze były wyświetlane na telefonach komórkowych, dzięki czemu ludzie mogą korzystać z prostej aplikacji, aby uzyskać informacje na temat tablic rejestracyjnych o pobliskich dronach. Rozwiązanie DJI Drone-to-Phone zostało zaprojektowane właśnie w tym celu, wykorzystując prostą technologię, która wysyła sygnał bezpośrednio z drona, przy jednoczesnym nakładaniu minimalnych kosztów lub obciążeń na pilota drona.

DJI po raz pierwszy zademonstrowało, jak działa rozwiązanie dron-telefon, podczas konferencji lotniczej w Montrealu w zeszłym roku, a ostatnio opublikowało wideo ilustrujące technologię oraz sposób, w jaki pomaga rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem, ochroną i rozliczalnością dronów. Wyjaśniliśmy te wysiłki, aby pokazać, że metoda bezpośredniej transmisji może obecnie działać dla światowych dronów i że większość dronów nie musi być podłączona do skomplikowanego i, naszym zdaniem, kosztownego systemu subskrypcji sieci tylko po to, aby umożliwić Rozwiązanie do zdalnej identyfikacji. (System sieciowy jest tym, co zaleciłaby FAA dla prawie wszystkich dronów).

Opracowaliśmy nasze rozwiązanie, aby pokazać, że zdalny identyfikator drona-telefon działa w prawdziwym świecie i można go wdrożyć za pomocą aktualizacji oprogramowania wielu istniejących produktów dronów, ale na razie jest to tylko aplikacja demonstracyjna, która nie jest dostępna publicznie. Wyświetla informacje, które powinny być wymagane przez prawo i regulacje – ale ostateczne wymagania i przepisy dotyczące dostępu do tych danych zostaną określone przez FAA i inne globalne organy regulacyjne.

Właśnie tutaj pojawia się proces komentowania FAA – możesz więc zabrać głos. W chwili pisania tego tekstu ponad 18 000 osób zgłosiło do FAA uwagi na temat zdalnego identyfikatora NPRM, a wiele z nich wzywa agencję do ponownego rozważenia aspektów proponowanych zasad. Przesyłanie komentarzy do FAA może mieć duży wpływ na to, w jaki sposób Remote ID jest promowane i stosowane, i ważne jest, aby jak najwięcej zainteresowanych dronów słyszało swoje głosy. Za pomocą tego linku należy przesyłać komentarze do 2 marca, a DJI przygotowało ten przewodnik, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przekazać swój punkt widzenia.

Już teraz wiele wpływowych grup w branży dronów podniosło alarm o ujawnieniu lokalizacji pilotów dronów opinii publicznej. Przytaczają przypadki, w których ludzie, którzy są zaniepokojeni latającymi w pobliżu dronami, zagrozili lub nawet zaatakowali pilotów, którzy nie robią nic złego; kwestionują, w jaki sposób funkcjonariusze policji wykonujący delikatną inwigilację lub misje taktyczne mogą uniknąć ujawnienia swoich stanowisk; i zwiększają możliwość wykorzystania informacji zdalnych identyfikatorów przez przestępców do znajdowania i okradania ludzi latających drogimi dronami.

Podzielamy te obawy i słyszeliśmy Cię głośno i wyraźnie. Nasze poparcie dla polityki dotyczącej dronów od kilku lat zawsze stawia na pierwszym miejscu interesy naszych klientów, wspierając wyniki polityki, które dotyczą bezpieczeństwa i ochrony na podstawie rzeczywistego ryzyka, a my chronimy i pielęgnujemy innowacje, przeciwstawiając się nieuzasadnionym lub uciążliwym regulacjom. Jesteśmy po twojej stronie i dotyczy to również tego problemu.

Oto, co Pilot Institute ma do powiedzenia w dyskusji na temat NPRM: „Udostępnienie społeczeństwu informacji o położeniu stacji kontrolnej niewątpliwie doprowadzi do gniewnych i prawdopodobnie śmiertelnych spotkań między publicznością a operatorami UAS”. Zawiera łącza do wielu przykładów potencjalnie niebezpiecznych spotkań.

Oto, co mówi wybitny pisarz dronów, Christopher Korody, w swojej dyskusji na temat implikacji prywatności NPRM: „Podanie opinii publicznej lokalizacji operatora nie rozwiązuje żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem – i całkiem możliwe, że tworzy nowe – więc mam wielką nadzieję, że to jest coś które zostaną zmienione przez publiczne komentarze ”.

Oto, co powiedziała szkoła naziemna Drone Pilot w swoim przewodniku po NPRM: „Osoby niezadowolone ze ścieżki lotu przechodzącej przez ich podwórko mogą na przykład łatwo ustalić lokalizację pilota i nękać ich osobiście za latanie w pewien sposób to jest legalne ”.

Oto, co mówi Alliance for Drone Innovation w szczegółowym opisie tego, co zawiera NPRM: „FAA powinna przynajmniej potwierdzić, wzmocnić i opublikować informację, że ingerencja w pilota statku powietrznego jest przestępstwem, poprzez wyraźne utworzenie UAS- szczególny przepis w przepisach federalnych podobny do istniejących przepisów zakazujących ingerencji w członków załogi statku powietrznego. FAA powinna ukarać i zachęcić Departament Sprawiedliwości do ścigania każdego, kto atakuje pilota UAS na dowolnym etapie operacji lotniczej. ”

W naszym komentarzu do NPRM planujemy dołączyć do tych głosów, ale również będziemy pracować, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, który może również zaspokoić pragnienie urzędników ds. Bezpieczeństwa i organów ścigania, aby móc znaleźć pilota drona w czasie prawie rzeczywistym. Nasze zaangażowanie w innowacje nie zostanie zakończone, jeśli nie będziemy w stanie pomóc organom regulacyjnym rozwiązać rzeczywistych problemów.

Mamy nadzieję, że zapewni to lepsze zrozumienie tego, co robi aplikacja demonstracyjna Done-to-Phone Remote ID firmy DJI, a czego nie. Cieszymy się również, że nasza demonstracja „Dron-telefon” ukazała aspekty suchej i złożonej 300-stronicowej propozycji, o której niektórzy użytkownicy dronów mogliby nie wiedzieć, będą miały tak bezpośredni i stały wpływ na sposób, w jaki latają dronami.

Mamy nadzieję, że to zainspiruje was wszystkich do poinformowania FAA o tym, co jest dla was ważne do 2 marca, więc kiedy jesteśmy zobowiązani do wdrożenia Remote ID, okazuje się, że tak, jak chcecie. Oto nasz przewodnik do wypowiadania się – upewnij się, że tak.

Co sądzisz o tym, że lokalizacja pilota została podana do publicznej wiadomości w ramach proponowanych nowych zasad Remote ID dla dronów? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami na temat dronów, czerpakami, plotkami i recenzjami, śledź nas na Świergot, Facebook, YouTube i Instagram lub zapisz się na nasz codzienny biuletyn e-mail, który wychodzi każdego dnia o 18:00. ET.

Kup następnego drona bezpośrednio od producentów, takich jak DJI, Parrot i Yuneec, lub od sprzedawców takich jak Adorama, Amazon, B&H, BestBuy, DroneNerds lub eBay. Dla naszych kanadyjskich czytelników zalecamy zakup dronów w Drone Shop Canada. Korzystając z naszych linków, dokonamy niewielkiej prowizji bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Dziękuję za pomoc DroneDJ rosnąć!

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *