Drone XPro : Apple wprowadza system LiDAR z anamorficzną soczewką obiektywną, która może nadać aparatom iDevice zupełnie nowy wymiar

:

W zeszłym tygodniu Apple wyraźnie opublikowało raport zatytułowany „Apple przedstawił nowego iPada Pro z Przełomowy skaner LiDAR że Apple po raz pierwszy złożył wniosek patentowy na prawie dziewięć lat temu. „Tego samego dnia nowy komunikat prasowy Apple'a iPad Pro podkreślił skaner LiDAR w ten sposób:„ Przełomowy skaner LiDAR zapewnia funkcje, jakich nigdy wcześniej nie było możliwe na żadnym urządzeniu mobilnym. Skaner LiDAR mierzy odległość do otaczających obiektów do 5 metrów, działa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, i działa na poziomie fotonów z nanosekundowymi prędkościami. ”

W czwartek Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA opublikował zgłoszenie patentowe Apple, które ujawniło więcej technicznych aspektów systemu Apple LiDAR z wykorzystaniem nowej anamorficznej optyki.

Problem polega jednak na tym, że Apple całkowicie milczy, do czego dokładnie służy ich nowy wynalazek skanera LiDAR. Prawdopodobnie możemy wyeliminować nowy skaner dla dowolnego bieżącego urządzenia iDevice ze względu na potencjalną odległość, dla której ten skaner jest przeznaczony. Według Apple'a „Odległość do sceny docelowej może wynosić od dziesiątki centymetrów do setek metrów który jest daleki od Apple nowego LiDAR dla iPada Pro, który jest ograniczony do 5 metrów.

Z pewnością na setkach metrów zgłoszenie patentowe musi opisywać skaner LiDAR do pojazdu, prawda? Tak, technicznie mógłby to zrobić, nawet jeśli Apple nigdy nie opisuje pojazdu ani nie ilustruje go w dostarczonych patentach.

Pod koniec 2016 r. Apple wyraźnie opublikował raport zatytułowany „Apple opracowuje ulepszony system graficzny do gier lub prawdopodobnie autonomiczne urządzenie dronowe”.

System 2 dronów z technologią unikania związaną z LiDAR ToF i nie tylko

W artykule na temat dronów z DroneZon zauważyli, że „Te czujniki kamery Flash LiDAR do pomiaru czasu lotu mogą być używane do skanowania obiektów, pomiaru odległości, nawigacji w pomieszczeniach, unikanie przeszkód, rozpoznawanie gestów, śledzenie obiektów, mierzenie objętości, reaktywne wysokościomierze, fotografia 3D, gry w rzeczywistości rozszerzonej i wiele innych. ”

Unikanie przeszkód odnotowano powyżej w patencie Apple'a z 2016 r. 5B. W tym tygodniu zgłoszenie patentowe odnosi się do skanowania LiDAR w kontekście za pomocą impulsów optycznych „ToF” lub czasu przelotu, a kamera ToF firmy Apple jest podobno częścią iPhone'a 12. Więc zgłoszenie patentowe w tym tygodniu jest wybiegające w przyszłość i nie jest związane z iPadem Pro LiDAR.

Oczywiście skaner LiDAR, który opisuje zgłoszenie patentowe Apple, ma zakres od „dziesiątek centymetrów do setek metrów”, co zdecydowanie sugeruje jakąś formę pojazdu lub urządzenia, które wymagają takich parametrów odległości, jak kamera.

Artykuł DroneZon zapewnia nam szeroką gamę aplikacji, w których taki skaner może mieć zastosowanie do urządzenia Apple, zaczynając od zestawu słuchawkowego do gier AR, rozpoznawania gestów, nawigacji w pomieszczeniach, fotografii 3D i unikania przeszkód dla drona konsumenckiego, komercyjnego lub wojskowego.

Podczas gdy skanowanie LiDAR może być wykorzystywane w wielu ciekawych przyszłych aplikacjach dla Apple, zgłoszenie patentowe wreszcie zawiera jedną drobną wskazówkę, która dodaje wyjątkowości ich przyszłemu skanerowi. Po przeszukaniu można zauważyć, że w patencie istnieje wspólny temat, poczynając od pierwszego roszczenia patentowego i wspomniany łącznie 25 razy. Co to za wskazówka? To Apple opisuje „soczewkę anamorficzną”.

Nagle użycie anamorficznego obiektywu otwiera zupełnie nowy świat, który Apple prawdopodobnie chce włączyć do przyszłych produktów, takich jak iPhone. Dotyczy to korzyści zarówno w przypadku fotografowania, jak i kręcenia filmów.

Poniższy film pokazuje, co soczewka anamorficzna może zrobić dla ujęć wideo i, co ciekawe, akurat można to wyjaśnić za pomocą drona (choć nie musi tak być).

Ponieważ aparat jest tak ważny w każdym obecnym lub przyszłym iPhonie, warto to sprawdzić, ponieważ kontrastuje on z „wbudowanym” obiektywem z tym, który jest „anamorficzny”.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=xfrYO23boGA (/ embed)

3 anamorficzne a standardowe ujęcie

Patent Apple RYS. 1 poniżej jest schematycznym widokiem z boku układu LiDAR z optyką anamorficzną.

3 Soczewka anamorficzna Apple

Patent Apple RYS. 4 powyżej jest schematyczną reprezentacją funkcji rozproszenia punktów (PSF) soczewki anamorficznej; i RYS. 5 jest schematycznym widokiem z przodu detektora stosowanego w skanerze LiDAR.

Jeszcze jedna rzecz dla zainteresowania. Sprowadzenie anamorficznego obiektywu do Hollywood było przełomem w grze, jak zauważono w małym fragmencie poniższego filmu.

Chociaż może nie być zmieniaczem gier dla aparatów Apple, zapewni przyszłym aparatom Apple iPhone jeszcze jedno ulepszenie, szczególnie dla tych, którzy nagrywają filmy na zewnątrz lub podczas wakacji, aby nadać swoim zdjęciom kinowy ostrość i szeroki wygląd.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=NnY8gI8dwUs (/ embed)

Zgłoszenie patentowe Apple 20200096615 jest naprawdę patentem technicznym. Jeśli nie jesteś inżynierem optyki lub wysoko wykwalifikowanym fotografem technicznym, nie jest to łatwe do przeczytania. Jeśli nadal chcesz sprawdzić patent i zobaczyć więcej danych patentowych, możesz to zrobić tutaj.

Chociaż nie możemy zagwarantować, kiedy i jak Apple wprowadzi tę technologię, nawet z patentem, nasz raport stara się zapewnić Ci szereg aplikacji, z którymi może być związana. Kluczem do tego wynalazku jest odległość, jaką można wykonać za pomocą tego połączenia LiDAR z obiektywem anamorficznym o odległości do setek metrów w porównaniu do 5 metrów na iPadzie Pro. W tym momencie pojawia się dron, ale może mieć zastosowanie do dowolnej aplikacji wideo, w której porusza się użytkownik, czy to w samochodzie, furgonetce czy łodzi, gdzie prędkość może być czynnikiem.

Patent Apple'a, który został opublikowany w czwartek, został pierwotnie złożony w drugim kwartale 2019 r., A niektóre prace nad tym wynalazkiem sięgają 2018 roku.

Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że szerokokątne aparaty Apple mogą zrobić to samo, wydaje się, że istnieje niewielka różnica w tym, że twoje zdjęcie z obiektywem anamorficznym podkreśla samą szerokość, podczas gdy obiektywy szerokokątne zwiększają zarówno szerokość, jak i wysokość. Obiektyw anamorficzny pozwala również nieco ostrzejsze zdjęcie lub film, ponieważ ściska zdjęcie do tego formatu. Poniżej znajdują się dwa filmy na ten temat, a później z użyciem obiektywu anamorficznego z akcesoriami iPhone'a.

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=XAhNBHow9Iw (/ embed)

(osadzanie) https://www.youtube.com/watch?v=w9EL6OS-b-c (/ embed)

Niektórzy wynalazcy Apple

Co ciekawe, zarówno Yuval Gerson, jak i Alexander Shpunt, którzy są wymienieni w tym zgłoszeniu patentowym jako wynalazcy, przybyli do Apple po nabyciu PrimeSense. Inżynierowie ci byli w dużej mierze zaangażowani we wprowadzanie aparatu Apple TrueDepth na iPhone'a X i nie tylko w celu Face ID. Shpunt był CTO PrimeSense, podczas gdy Gerson był badaczem zaawansowanych technologii, który jest teraz architektem systemów mikroelektromechanicznych (MEMS) w Apple.

Twórcy PrimeSense byli w stanie zmniejszyć kamerę głębokości na tyle małą, aby stać się kamerą TrueDepth dla funkcji iPhone X Face ID. Wprowadzenie skanera LiDAR z soczewką anamorficzną powinno być łatwe dla tych inżynierów.

Innym wynalazcą Apple wymienionym w tym zgłoszeniu patentowym jest Andrew Sutton, który jest „Inżynierem ds. Rozwoju technologii” i pracuje nad przeniesieniem badań na rozwój.

10.51FX - Pasek zgłoszeń patentowych

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *