Drone XPro : Recenzja DJI Phantom 4 Drone

:

Podczas gdy latające spryty DJI Phantom 4 nie osiągnęły jeszcze poziomów Terminatora, dron DJI wydaje się być na granicy zdobywania czujności. Nowe funkcje drona o wartości 1399 USD pomogą początkującym lotnikom zejść z ziemi za pomocą systemu unikania obiektów i inteligentnego aparatu, który może śledzić i śledzić obiekty. Doświadczeni lotnicy docenią fakt, że nowy model jest znacznie szybszy i działa dłużej na ładowaniu niż Phantom 3. Jednak technologia ta nie jest niezawodna ani całkowicie intuicyjna w użyciu.

Projekt

Phantom 4 zachowuje elegancki, biały design poprzednich modeli, ale nabiera niewielkiej wagi. Przy masie startowej wynoszącej 3,06 funta i mierzącej 19,25 cala od czubka wirnika do czubka, jest mniej więcej tego samego rozmiaru co Phantom 3 (2,69 funta), choć jest nieco cięższy. Ogólnie rzecz biorąc, jest aerodynamicznie zaprojektowany, a błyszczące wykończenie krzyczy o luksusie. Ta waga oznacza również, że będziesz musiał zarejestruj go w FAA zanim wylecisz na zewnątrz.

Większość tego ciężaru pochodzi z akumulatora. Silna cząsteczka chemii litowo-jonowej polimeru wsuwa się w korpus drona i blokuje na miejscu dwoma zaczepami. Bateria ta ma sporą pojemność 5350 mAh – wzrost z 4800 mAh dla baterii Phantom 3. DJI również tutaj zmieniło konstrukcję baterii; nie możesz używać baterii Phantom 3 z Phantom 4.

Wokół korpusu quadkoptera znajduje się wiele nowych czujników, z dwoma małymi kamerami z przodu w pobliżu nóg oraz dwoma kolejnymi kamerami i dwoma czujnikami ultradźwiękowymi na podstawie. Małe kamery i czujnik ultradźwiękowy tworzą to, co DJI nazywa systemem pozycjonowania obiektów i wizji: widzą obiekty przed i pod dronem, który pobiera te dane, interpretuje je i stara się unikać kolizji.

Źródło: Richard Baguley

(Źródło zdjęcia: Richard Baguley)

Po jednej stronie korpusu quadkoptera znajduje się gniazdo karty microSD i port micro-USB służący do aktualizacji oprogramowania. Żadne z nich nie jest zakryte, co oznacza, że ​​są narażone na brud lub wodę podczas twardego lądowania.

Gimbal, który utrzymuje kamerę i utrzymuje ją poziomo, gdy quadcopter obraca się i przechyla również się zmienił, z dużo czystszą konstrukcją niż Phantom 3 i kilkoma odsłoniętymi częściami. Całe okablowanie i koła zębate mechanizmu gimbal są ukryte za aluminiową obudową. Gumowe poduszki, które chronią aparat przed wibracjami ciała, są teraz ukryte w ciele quadkoptera. Jeśli chodzi o aparat, jest mniejszy niż GoPro – o wielkości baterii telefonu komórkowego, z dużym obiektywem wystającym z przodu.

Okular:

Wirniki: 4 (2 ostrza na wirnik), średnica 5 cali
Rozmiar baterii: Polimer litowy 5350 mAh
Żywotność baterii: 28/24 min (zgłoszone / przetestowane)
Aparat fotograficzny: 4k / 60p, 1080p / 120 fps
Kontrolowane za pomocą smartfona: tak
Rejestracja FAA: tak
Rozmiar: 19,25 x 19,25 x 8 cali (końcówka wirnika do góry)
Waga: 3,06 funta

Kontroler

DJI przeprojektowało kontroler, aby był mniejszy i bardziej kompaktowy niż w poprzednich Phantomach. Ma tę samą czystą, białą estetykę jak quadcopter, z dwiema dużymi antenami Wi-Fi i uchwytem na telefon lub tablet na górze. Boki i tył pokryte są miękkim tworzywem sztucznym, co sprawia, że ​​jest wygodny i łatwy do trzymania, nawet gdy trzeba zdjąć jedną rękę z kontrolera, aby dotknąć ekranu telefonu komórkowego lub tabletu.

Flying Phantoms zawsze był prostym procesem, a Phantom 4 kontynuuje bezproblemowe loty.

Na kontrolerze nie ma ekranu; podglądy wideo i inne informacje są wyświetlane w aplikacji DJI Go (Android i iOS), który towarzyszy dronowi. Zamiast tego kontroler jest najeżony przyciskami, gałkami i pokrętłami do sterowania quadkopterem. To sprawia, że ​​czujesz się jak kontroler konsoli do gier i podobnie jak w przypadku tych, musisz poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, co robi. Przydatne są również szybkie reakcje gracza wideo, ponieważ Phantom 4 jest prawie tak szybki, jak jego wirtualni kuzyni.

WIĘCEJ: Co oznaczają dla ciebie zasady dronów FAA

Z przodu znajdują się dwa drążki sterujące, a także przycisk zasilania i przycisk powrotu do domu. Na prawym ramieniu znajdują się przyciski do zatrzymania / uruchomienia wideo i zmiany trybu lotu, a także pokrętło do sterowania kątem gimbala. Na lewym ramieniu znajdują się przyciski do robienia zdjęć i dostępu do ustawień aparatu oraz przycisk pauzy lotu, który zatrzymuje quadkopter w trybie inteligentnego lotu. Dwa programowalne przyciski na dole kontrolera dopełniają wybór; możesz przypisać do tych przycisków wiele funkcji w aplikacji DJI Go, takich jak przechylenie aparatu prosto w dół lub do przodu. To dużo przycisków, ale wszystkie są w zasięgu ręki i nie wymagają odrywania kciuka od drążka kontrolnego.

Źródło: Richard Baguley

(Źródło zdjęcia: Richard Baguley)

Kontroler łączy się z telefonem lub tabletem za pomocą kabla USB. Kabel nie jest dołączony, ale nie jest wymagany żaden specjalny kabel. Ten sam kabel USB, który służy do ładowania telefonu z Androidem lub urządzenia z systemem iOS, można podłączyć bezpośrednio do portu hosta USB z tyłu kontrolera.

Aplikacja DJI Go wyświetla podgląd wideo z quadkoptera, a także informacje o aktualnym stanie drona, w tym wysokości, prędkości i poziomu naładowania baterii. Elementy sterujące aparatu znajdują się po prawej stronie tego ekranu, w tym duży czerwony przycisk, który uruchamia i zatrzymuje nagrywanie wideo, powielając przycisk nagrywania na kontrolerze. Ten ekran jest raczej zagracony i zagmatwany, ale te elementy sterujące i informacje można odrzucić przesuwając w górę, jeśli chcesz skupić się na podglądzie wideo. W prawym dolnym rogu znajduje się mapa GPS, którą można powiększyć za pomocą kranu, aby wypełnić ekran.

Latający

Flying Phantoms zawsze był prostym procesem, a Phantom 4 kontynuuje bezproblemowe loty. Gdy Phantom 4 będzie gotowy do lotu, wystarczy nacisnąć przycisk startu w aplikacji i przesunąć przełącznik ekranowy, aby potwierdzić. Quadkopter uruchamia silniki, startuje i unosi się około 3 stóp nad ziemią. Kiedy używasz drążków kontrolnych, quadkopter reaguje szybko i płynnie, zmieniając zgodnie z żądaniami, ale bez nagłych szarpnięć lub rozruchów. Jeśli chcesz wylądować dronem, naciśnij przycisk powrotu do domu; Phantom 4 odleci z powrotem do miejsca, w którym wystartował i wyląduje delikatnie.

Po opanowaniu podstawowego lotu możesz rozpocząć korzystanie z trybów lotu, do których można uzyskać dostęp za pomocą przełącznika na kontrolerze lub w aplikacji. Istnieją trzy dziwnie nazwane ręczne tryby lotu dostępne z przełącznika na kontrolerze: Pozycjonowanie, Sport i Postawa. Każdy tryb określa, które funkcje i ograniczenia są włączone w quadkopterze. Tryb pozycjonowania (lub P) umożliwia wszystko, dzięki quadkoptowi korzystającemu z GPS i wszystkich różnych czujników obiektów, ograniczając jednocześnie prędkość wznoszenia i zakrętów w celu wolniejszego i bezpieczniejszego lotu. Jak sama nazwa wskazuje, tryb ten koncentruje się na ustawieniu quadkoptera w określonej pozycji do robienia filmów lub robienia zdjęć.

Źródło: Richard Baguley

(Źródło zdjęcia: Richard Baguley)

Tryb Sport (lub S) umożliwia pozycjonowanie GPS i widzenie, ale wyłącza przedni system wykrywania przeszkód. Nacisk kładziony jest tutaj na szybkie manewrowanie, dzięki czemu quadkopter może osiągnąć pełną prędkość do 45 km / h. Tryb Attitude (lub A) wyłącza większość czujników, z wyjątkiem barometru, którego quadkopter używa do pomiaru wysokości. Byłoby to stosowane w sytuacjach takich jak latanie w pomieszczeniach, gdzie GPS nie jest dostępny i chcesz latać blisko obiektów pod kontrolą ręczną.

WIĘCEJ: najlepsze drony 2016 roku

Tryb Sport jest imponująco szybki i responsywny, dzięki czemu Phantom 4 może latać z bardzo dużą prędkością, skręcać i manewrować bardzo agresywnie. To nie jest dron wyścigowy, ale jest szybki. Popchnij lewy drążek do przodu, a quadcopter odleci jak królik z lisa. Osiągnąłem prędkość około 33 mil na godzinę i nie kwestionowałbym twierdzenia DJI o maksymalnej prędkości 45 mil na godzinę. Ta rzecz jest bardzo, bardzo szybka, kiedy się zaczyna.

Jednak z wielką szybkością wiąże się wielka odpowiedzialność. Gdy system unikania obiektów jest wyłączony w trybie Sport, bardzo łatwo jest nie docenić prędkości rzeczy i nie zatrzymać jej na czas, uderzając nią w drzewo, ziemię lub cokolwiek innego, co miałoby pecha. Kilka razy rozbiłem Phantoma 4 podczas lotu w tym trybie, ale dobrze sobie z tym poradził; najgorsze, co się stało, to złamanie się łopaty wirnika, gdy dron uderzył w grubą gałąź.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=JmcmrYuZnsM (/ embed)

Gdy jesteś w trybie Pozycja, system unikania obiektów jest włączony i działa bardzo dobrze. Konsekwentnie wykrywał obiekty – w tym ludzi, drzewa i patyki – i zatrzymywał quadkopter, zanim uderzył w nie. Na górze podglądu na żywo aplikacji wyświetla się wizualne wskazanie: zielony pasek wskazuje, że ścieżka jest wolna, żółty oznacza ostrzeżenie, a czerwony z słyszalnym tonem oznacza, że ​​obiekt zbliża się bardzo blisko, w którym to momencie quadkopter ponad, aby zapobiec awarii.

Funkcja unikania obiektów nie jest jednak idealna. Nie wykrywa bardzo małych obiektów, takich jak wiszące druty, które mogłyby zostać wciągnięte przez wirniki, i działa tylko z obiektami bezpośrednio przed quadkopterem. Jeśli quadkopter przesuwa się w lewo lub w prawo, porusza się do tyłu lub w górę, nie może niczego wykryć i na szczęście się w nie zderzy.

Latanie autonomiczne

Phantom 4 oferuje kilka inteligentnych trybów lotu w aplikacji, dzięki czemu jest bardziej autonomiczny – innymi słowy, latanie bez bezpośredniej kontroli pilota. Porównują się one korzystnie z podobnymi trybami 3DR Solo, ale inteligentne tryby Solo są bardziej dopracowane i łatwiejsze w użyciu, i bardziej skupiają się na uzyskiwaniu dobrych zdjęć, niż na popisywaniu się fantazyjnymi funkcjami drona. Inteligentne tryby lotu Phantom 4 obejmują TapFly, Active Track i tryb inteligentny.

W trybie TapFly chodzi o to, aby dotknąć miejsca docelowego w widoku z kamery na żywo w aplikacji, a quadkopter leci w jego kierunku, korzystając z systemu unikania obiektów, aby uważać na ptaki, drzewa lub ludzi na drodze. Jeśli twój cel znajduje się poniżej horyzontu, quadcopter powoli schodzi w jego kierunku, jakby leciał na kablu. Ten tryb jest podobny do trybu telewizji kablowej 3DR Solo i jest dobry dla filmowców poszukujących klasycznego ujęcia z powiększeniem.

Tryb Active Track jest interesujący. W tym miejscu stukniesz obiekt na ekranie, a quadkopter korzysta z wbudowanej wizji komputerowej, próbując podążać za celem podczas ruchu. Robi to za pomocą kombinacji przechylania gimbala i przesuwania samego kwadrokoptera. Jeśli cel się porusza, quadkopter porusza się, aby utrzymać cel w środku kadru.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=WRg3iQTLebA (/ embed)

Ten tryb ma wyraźnie charakter Terminatora, ale frustrujące jest, że czasami traci on cel. Rzeczy takie jak cienie i zmieniające się światło dezorientowały system śledzenia podczas naszych testów. Jeśli dron straci ślad, unosi się w miejscu, dopóki cel nie wróci do obszaru śledzenia, co nie jest zbyt przydatne, jeśli próbujesz wyśledzić coś, co nie współpracuje. Odkryliśmy również, że ubrania w różnych kolorach również myliły system śledzenia; jeśli wyśledzisz kogoś od tyłu, ubranego w ciemną kurtkę, a druga osoba odwróci się, by odsłonić lżejszą koszulę, system często gubi się. Tyle o kliszach telewizyjnych o bezlitosnym podejściu łowcy-zabójcy śledzącego drona; jest to raczej podejście zgodne z nadzieją i często tracą orientację.

Pilot nadal ma pewną kontrolę podczas korzystania z Active Track. Jeśli poruszasz quadkopterem w lewo lub w prawo podczas śledzenia obiektu, quadkopter będzie krążył wokół niego, nadal śledząc i przesuwając quadkopter, aby zareagować. Możesz także zmienić wysokość, podnosząc lub opuszczając quadkopter, gdy śledzenie jest nadal włączone. To z pewnością tworzy kilka interesujących ujęć; na przykład możesz strzelić z orbity wokół motocykla jadącego drogą.

Funkcja unikania obiektów nie jest doskonała; nie może wykryć bardzo małych obiektów, takich jak wiszące druty.

Tryb inteligentny obejmuje wiele bardziej konwencjonalnych submod, takich jak tryb Follow Me, który śledzi kontroler za pomocą GPS. Istnieje również tryb Home Lock, który ustawia quadkopter na orbitę wokół punktu początkowego ustawionego w aplikacji; oraz tryb blokady kursu, który blokuje quadkopter w wyznaczonym kierunku. W zestawie znajduje się również potężny tryb Waypoint, który pozwala ustawić wiele punktów na mapie GPS i automatycznie nawigować między nimi. Ten tryb był łatwy w użyciu i działał dobrze; łatwo było tworzyć punkty w aplikacji i wysyłać między nimi drona.

Zdjęcia i wideo

Jest tylko jeden model Phantom 4, który jest wyposażony w dedykowaną kamerę 4K. Przechwytuje zdjęcia i filmy doskonałej jakości; oba były imponująco ostre i czyste, z dużą ilością szczegółów.

Gimbal doskonale spisał się również w amortyzacji aparatu przed wstrząsaniem i skręcaniem korpusu quadcoptera. Wideo pozostało ostre i czyste, nawet gdy quadcopter manewrował z dużą prędkością. Zauważyliśmy, że kamera czasami widziała łopaty wirnika, nawet w trybie lotu P, co ma tego uniknąć. Za pomocą lewego pokrętła sterującego na ramieniu kontrolera możesz przechylić aparat w górę o 20 stopni lub w dół o 90 stopni, aby skierować go bezpośrednio poniżej. Kiedy próbowaliśmy, aparat zareagował szybko i płynnie.

(osadzenie) https://www.youtube.com/watch?v=d1eLPUV27eY (/ embed)

Ta imponująco mała kamera może przechwytywać wideo 4K przy rozdzielczości 4096 x 2170 pikseli przy 24 klatkach na sekundę lub nieco niższej rozdzielczości 4K (3840 x 2160) przy 30 fps. Możesz także przechwytywać wideo HD z prędkością do 120 kl./s, a zdjęcia w rozdzielczości 12 megapikseli. Ustawienia aparatu są kontrolowane z aplikacji, a zarówno zdjęcia, jak i wideo są przechowywane na karcie microSD, która pasuje do korpusu kamery. Możesz przenosić media, wyjmując tę ​​kartę i używając czytnika kart, lub podłączając kabel micro-USB do gniazda. W tym drugim przypadku quadkopter pojawia się jako pamięć USB i można z niego przeciągać i upuszczać obrazy.

WIĘCEJ: Axis Vidius Drone Review – Tom's Guide

Kuszące jest kręcenie wszystkiego w 4K i zmniejszanie go później, ale te pliki stają się bardzo duże. Każda minuta wideo w najwyższej rozdzielczości 4K zajmuje około pół gigabajta miejsca. Aby nagrywać podczas całego ładowania, należy wypełnić kartę 16 GB. Phantom 4 nie zawiera żadnej karty, ale możesz odebrać kartę 32 GB za około 10 USD lub 15 USD.

Żywotność baterii

Phantom 4 ma nieco większą baterię niż jego poprzednik, mieszcząc 5350 mAh soku. To o 10 procent więcej niż bateria w Phantom 3, co przekłada się na nieco dłuższą żywotność baterii. DJI twierdzi, że żywotność baterii wynosi około 28 minut, ale stwierdziliśmy, że około 25 minut było bardziej spójną średnią.

Źródło: Richard Baguley

(Źródło zdjęcia: Richard Baguley)

To około 4 minuty więcej niż Phantom 3 i nieco dłużej niż 22 minuty, które otrzymaliśmy z 3D Robotics Solo. Warto jednak pamiętać, że żywotność baterii drona zależy od tego, jak go używasz; szybkie manewrowanie i wspinanie oznacza krótszą żywotność baterii niż zwykłe zawisanie.

Duża bateria Phantom 4 ma dużo ładunku, ale jego uzupełnienie zajmuje dużo czasu. Używając ładowarki dołączonej do drona, ładowanie baterii trwało 1 godzinę i 15 minut – około 20 minut dłużej niż Phantom 3.

Naprawialność i części

Niestety, ci, którzy zainwestowali w baterie i inne akcesoria do starszych modeli Phantom 3, są na lodzie, ponieważ nowszy model nie jest kompatybilny. W tej chwili nie ma dostępnych baterii innych firm do Phantom 4, ale bez wątpienia będą one dostępne na czas, tak jak w przypadku Phantom 3.

Łopaty wirnika Phantom 4 są bardzo łatwe do usunięcia i wymiany: wystarczy nacisnąć środkową piastę łopatek i przekręcić, aby odskoczyły. Dzięki temu wymiana wirnika jest bardzo szybka, co jest ważne, jeśli używasz tego drona do celów komercyjnych. Dwa pełne zestawy wirników są dołączone do Phantom 4, a dodatkowe zestawy wirników kosztują około 18 USD.

Duże baterie można również łatwo wyjąć i wymienić; zatrzaskują się ściśle na miejscu, ale łatwo je wyjąć, przytrzymując klipsy i pociągając. Jednak cena jest nieco trudniejsza do zniesienia: zapasowy akumulator kosztuje aż 169 USD.

Dolna linia

W Phantom 4 jest wiele do polubienia. Nagrywa bardzo wysokiej jakości wideo, które wygląda znacznie ostrzej niż w przypadku Phantom 3 i tak dobre jak wideo z 3DR Solo za pomocą GoPro 4. Phantom 4 jest bardzo łatwy w pilotażu, nawet dla początkujących użytkowników. Po zapoznaniu się z lataniem Phantomem 4 możesz przejść do trybu sportowego i latać z imponującą (i raczej przerażającą) prędkością. System omijania przeszkód działa równie dobrze jak reklama, wykrywając i omijając przeszkody przed quadkopterem. Aktywny system śledzenia, choć nie jest doskonały, działa również wystarczająco dobrze, na ogół skutecznie śledząc ludzi i inne obiekty z kamery.

Tryby Phantom 4 włączają i wyłączają funkcje, takie jak unikanie przeszkód, w pozornie arbitralny sposób, a latanie w każdym trybie to zupełnie inne doświadczenie. Przejście z trybu pozycji do trybu sportowego przypomina raczej przejście od jazdy na motorowerze na podjeździe do jazdy Harleyem na autostradzie, bez żadnych przeszkód: elementy sterujące są bardziej czułe, a quadcopter lata znacznie agresywniej. Ale ogólnie Phantom 4 jest doskonałym pakietem zarówno dla zwykłych lotników, jak i niedoszłych strzelców powietrznych: Łatwo jest latać, wymaga świetnego wideo i trudno go rozbić.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *